Blackout może niedługo stać się realnym problemem
Ostatnia aktualizacja 8 czerwca, 2022
Obserwowane od jakiegoś czasu gwałtowne zjawiska pogodowe wiążą się z możliwością wystąpienia przedłużającej się przerwy w dostawie energii na dużym obszarze. Blackout staje się coraz bardziej realnym zagrożeniem, na które w przyszłości musimy być gotowi. W lutym 2022 roku gwałtowne wichury odcięły od prądu 1,2 mln mieszkańców Polski, to wystarczający sygnał, aby poważnie zaplanować działania na wypadek sytuacji awaryjnej.
Zobacz: Waymo rozpoczyna program badawczy w San Francisco
Blackout to więcej problemów niż tylko brak prądu w gniazdku
Skala szkód wynikających z blackoutu jest szeroka. Brak dostaw energii może wywołać ogólny chaos, szczególnie jeśli potrwa wiele godzin albo nawet dni. Dezorganizacja życia publicznego, a nawet zagrożenie dla ludzkiego życia to najpoważniejsze konsekwencje. Od prądu zależy przecież działanie nie tylko naszych domowych sprzętów elektronicznych czy sygnalizacji świetlnej, ale przede wszystkim urządzeń szpitalnych ratujących życie, cała produkcja, a także sprawność sieci wodno-kanalizacyjnej.
Niebezpieczne są nie tylko wichury powodujące zniszczenia, ale też przedłużające się upały, które przeciążają sieć energetyczną. Masowo włączane klimatyzacje ogromnie zwiększają zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Czy aktualnie poważny blackout zagraża Polsce? Eksperci mówią, że na razie taki scenariusz jest mało prawdopodobny, co nie oznacza, że możemy ten temat zignorować.
Rafał Brzuska, Product Manager w firmie Eaton komentuje:
– Ryzyko długotrwałego blackoutu na terenie całej Polski jest niewielkie. System energetyczny jest dość dobrze zabezpieczony przed przerwaniem dostaw prądu do odbiorców. Coraz częściej mogą jednak zdarzać się miejscowe zaniki zasilania, dotyczące jednej miejscowości, gminy czy powiatu. Rośnie bowiem zapotrzebowanie na energię i postępują zmiany klimatu, które wpływają na ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Konieczne staje się też odchodzenie od paliw kopalnych na rzecz mniej stabilnej zielonej energii. Problemy w systemie energetycznym mogą więc być odczuwalne.
Sprawdź: Prawo do naprawy staje się nowym europejskim trendem
Jak przygotować się na blackout?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rekomenduje zaopatrzenie się w podstawowe produkty przydatne na wypadek przedłużających się przerw w dostawie energii. Warto zgromadzić zapasy wody i jedzenia, a także latarki, świeczki, naładowane akumulatory i powerbanki. Przyda się też agregat prądotwórczy.