Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
4-dniowy-tydzien-pracy

4-dniowy tydzień pracy w Dell Technologies

Ostatnia aktualizacja 27 lipca, 2022

Testowo uruchomiono 4-dniowy tydzień pracy w Dell Technologies Netherlands, a za kilka tygodni taki program startuje w Wielkiej Brytanii. Ma to zachęcić pracowników, którzy nie chcą spędzać w firmie 40 godzin tygodniowo.

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022. Dodaliśmy informacje na temat 4-dniowego tygodnia pracy w Polsce.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Zobacz – 4-dniowy tydzień pracy jako wabik na specjalistów w IT

Docenilibyście 3 dni weekendu?

O wprowadzanym przez różne firmy programie, który przewiduje dla pracowników etatowych 4-dniowy tydzień pracy, słyszymy już od wielu miesięcy. Badania przeprowadzone przez różne instytucje pokazały, że wypoczęty i zadowolony pracownik wykonuje swoje zadania z większym entuzjazmem i zaangażowaniem.

Co więcej, większość wykazuje większą produktywność i utrzymuje koncentrację, niż w przypadku osób pracujących w pełnym wymiarze 5 dni roboczych, czyli 40 godzin tygodniowo. 3 dni weekendu mogą podobno zdziałać cuda. Wystarczy zapytać współpracowników, czy chcieliby mieć 3 dni wolnego w tygodniu za nieco mniejszą płacę.

Jedną z większych firm, które przechodzą na 4-dniowy tydzień pracy jest Dell.

Dell Technologies testuje 4-dniowy tydzień pracy

Holenderski oddział firmy Dell wprowadził testowo 4-dniowy tydzień pracy. Firma sprawdza też, jak wpłynie to na wyniki w Argentynie.

Program jednak nie objął wszystkich obecnych pracowników, ale przede wszystkim nowo zatrudnianych ludzi. Pracownicy już zatrudnieni otrzymali propozycję przejścia na taką formę zatrudnienia. Muszą jednak liczyć się z proporcjonalnie niższą płacą, która dopasowana będzie do wymiaru przepracowanych w miesiącu godzin.

Program wprowadzony przez Della ma zachęcić do pracy ludzi, którym nie odpowiada obecny 5-dniowy model pracy w wymiarze 40 godzin tygodniowo. Nie zawsze chodzi tu o lenistwo, ale są ludzie, którzy mają też inne obowiązki wobec rodziny, jak opieka nad dziećmi, osobami starszymi i niepełnosprawnymi.

Takie podejście ma sprawić, że Dell zyska nowych pracowników, a bieżący będą mogli zdecydować, w jakim wymiarze chcą pracować.

Dell reklamuje swój pomysł także tym, że w ciągu kilku tygodni 4-dniowy tydzień pracy zostanie wprowadzony w całej Wielkiej Brytanii. Będzie to największa taka akcja w Europie, a także na świecie.

Dell rozważał takie kroki od dawna, a oficjalnie informował o swoich planach już w 2021 roku. Podawano jako przykład firmę Elephant Ventures Arta Shectmana, w której ludzie docenili trzydniowy weekend.

Ciekawostką jest też to, że niektóre firmy twierdzą, że rozważają także 3-dniowy tydzień pracy, ale na razie niewiele zdecydowało się go wprowadzić.

Czy taki trend podchwycą inni pracodawcy? Jest na to szansa, szczególnie że wielu z nich boryka się niedoborem pracowników i rozważa wszelkie zachęty do tego, aby ich pozyskać.

Zobacz – Przebranżowienie na programistę. Jak się za to zabrać?

Temat 4-dniowego dnia pracy powraca też w Polsce

Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w rozmowie z PAP stwierdził, że taki tryb pracy jest jak najbardziej możliwy, jednakże trzeba go realizować stopniowo. Zaznaczył, że skrócenie tygodnia roboczego musi przełożyć się na spadek PKB, dlatego trzeba go realizować w perspektywie przynajmniej 10-letniej. Ponadto zaznaczył, że warto obserwować wyniki pilotowych programów w zamożniejszych krajach, np. w Wielkiej Brytanii. 

Do tej pory wszelkie inicjatywy dotyczące skrócenia czasu pracy były podejmowane niezależnie przez prywatne firmy. Niektóre z nich wprowadzają krótszą pracę w piątki w ramach benefitu, inne planują testy 4-dniowego tygodnia pracy w regularnym trybie. Jednakże na ten moment są to wyjątkowe sytuacje, a sam pomysł budzi zastrzeżenia przedsiębiorców, choć wyniki dotyczące efektywności na przykładzie innych państw są naprawdę dobre.

Total
0
Shares
_podobne artykuły