Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
5000-brutto-ile-to-netto-kalkulator-zarobkow i płac

5000 brutto – ile to netto?

Ostatnia aktualizacja 28 października, 2022

Często osoby szukające pracy widzą w ofertach informacje o zarobkach przykładowo 5000 brutto i zastanawiają się ile to netto? Na szczęście przeliczniki są łatwe i można ich dokonać na kalkulatorze. Są też narzędzia online pozwalające szybko przeliczyć takie wartości w zależności od formy zatrudnienia. Chodzi o umowę o pracę, kontrakt B2B, umowę o dzieło itp.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Informacje o zarobkach w ofertach pracy i formy zatrudnienia

Osoby, które chcą podjąć jakąkolwiek pracę, a także zmieniający dotychczasową na coś innego przeglądają oferty pracy zamieszczane przez firmy i instytucje. Sprawdzają wymagania, oczekiwania, a także to, co oferuje dany pracodawca. Najważniejszą jednak kwestią zawsze pozostaje wysokość zarobków na danym stanowisku.

Zobacz: grafik 3D zarobki

W ofertach pracy zazwyczaj pojawia się informacja o zarobkach. Często jest jednak podana tylko dolna granica lub widełki są tak duże, że nie wiadomo, czy te wyższe pobory są w ogóle realne. Bywa, że nie ma żadnych informacji o zarobkach. Kandydat dowiaduje się o nich zapewne dopiero na rozmowie kwalifikacyjnej, albo na niej odbędą się negocjacje finansowe.

Abstrahując od tego, skupmy się na tych ogłoszeniach, które podają potencjalne kwoty zarobków. Ważne jest to, aby wiedzieć, czy na danym stanowisku zatrudnia się osobę na umowę o pracę, kontrakt B2B (trzeba mieć założoną własną działalność gospodarczą), umowę o dzieło, czy też w inny sposób. Od tego zależy, jaką kwotę otrzymamy „na rękę”.

5000 brutto – ile to netto? Jak przeliczać zarobki w zależności od formy zatrudnienia?

Przeliczenie w stylu „5000 brutto – ile to netto” jest dość proste, ale zależy właśnie od wcześniej wspomnianej formy zatrudnienia. Znając obciążenia, które wynikają z formy zatrudnienia, można przeliczyć kwotę netto i brutto na kalkulatorze lub w arkuszu kalkulacyjnym. Jednakże nie każdy to potrafi. Lepiej się nie pomylić, gdyż podpisanie niekorzystnej umowy może przysporzyć co najmniej o ból głowy.

Na szczęście w internecie można znaleźć kalkulatory mające różne formy. Jedne pozwalają na przeliczanie w stylu „5000 brutto – ile to netto”. Inne (Business Insider itp.) uwzględniają zaawansowane parametry, takie jak choćby różnice zarobków w różnych miesiącach, wymiar godzin pracy. Można tam wybrać także pracę poza miejscem zamieszkania, rozliczenia z małżonkiem, uwzględnianie kwoty wolnej od podatku. Znajdziemy tam także pola, gdzie można zaznaczyć autorskie koszty uzyskania przychodu, pracownicze plany kapitałowe (PPK), a także ulgi podatkowe i inne.

5000-brutto-ile-to-netto-kalkulator-zarobkow-płac

Są też kalkulatory pozwalające na specyficzne poznanie zarobków. Jednym z takich jest ten oferowany przez portal z ogłoszeniami pracy dla branży IT – No Fluff Jobs. Jest on przeznaczony właśnie dla takich osób, które nie do końca wiedzą, ile mogą zarobić na danym stanowisku. Podanie kilku parametrów dotyczących stanowiska skutkuje podaniem widełek, a także mediany zarobków. Daje to obraz tego, czego może spodziewać się ktoś zaczynający swoją karierę w IT, przebranżawiający się lub zmieniający stanowisko.

Sprawdź: python developer zarobki

Total
1
Shares
_podobne artykuły