Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
5000-brutto-ile-to-netto-kalkulator-zarobkow i płac

5000 brutto dla juniora? To możliwe w Testingu i nie tylko

Ostatnia aktualizacja 13 grudnia, 2023

Często osoby szukające pracy widzą w ofertach informacje o zarobkach przykładowo 5000 brutto i zastanawiają się ile to netto? Na szczęście przeliczniki są łatwe i można ich dokonać na kalkulatorze. Są też narzędzia online pozwalające szybko przeliczyć takie wartości w zależności od formy zatrudnienia. Chodzi o umowę o pracę, kontrakt B2B, umowę o dzieło itp.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Początkujący testerzy oprogramowania mogą zarobić nawet 5 tys. zł brutto

Według wewnętrznych danych No Fluff Jobs, widełki dla juniora w Testingu w 2023 roku wyniosły 5-8 tys. zł brutto przy współpracy w oparciu o umowę o pracę. Przy kontrakcie B2B, wynagrodzenie plasowało się na poziomie 6,2-9 tys. zł netto (+VAT).

Warto zauważyć, że 5 tysięcy zł brutto to najniższy pułap zarobków notowany w tej specjalizacji dla początkującego specjalisty na etacie. To naprawdę atrakcyjne warunki, przy których jest miejsce do negocjacji już od samego startu.

5000 brutto również dla juniora w UX

Z danych wewnętrznych No Fluff Jobs wynika, że na 5 tys. zł brutto mogli liczyć także juniorzy ze specjalizacji UX Design. Na koniec 4. kwartału 2023 roku od tej właśnie wartości rozpoczynały się widełki dla początkujących specjalistów zatrudnionych na umowę o pracę. Górna granica widełek wyniosła wówczas 7 tys. zł brutto.

W poprzednich kwartałach tego roku najniższa wartość widełek dla juniorów spadła tylko raz poniżej 5 tys. zł brutto i stało się to w 2. kwartale. Zarobki wyniosły wówczas 4-8 tys. zł brutto.

Finalna kwota, jaką juniorzy w UX Designie otrzymają na start uzależniona jest przede wszystkim od budżetów firmy, a także umiejętności, z jakimi przychodzi specjalista. W większości przypadków istnieje możliwość negocjacji oraz późniejszych podwyżek nadal w obrębie poziomu Junior.

Informacje o zarobkach w ofertach pracy i formy zatrudnienia

Osoby, które chcą podjąć jakąkolwiek pracę, a także zmieniający dotychczasową na coś innego przeglądają oferty pracy zamieszczane przez firmy i instytucje. Sprawdzają wymagania, oczekiwania, a także to, co oferuje dany pracodawca. Najważniejszą jednak kwestią zawsze pozostaje wysokość zarobków na danym stanowisku.

Zobacz: grafik 3D zarobki

W ofertach pracy zazwyczaj pojawia się informacja o zarobkach. Często jest jednak podana tylko dolna granica lub widełki są tak duże, że nie wiadomo, czy te wyższe pobory są w ogóle realne. Bywa, że nie ma żadnych informacji o zarobkach. Kandydat dowiaduje się o nich zapewne dopiero na rozmowie kwalifikacyjnej, albo na niej odbędą się negocjacje finansowe.

Abstrahując od tego, skupmy się na tych ogłoszeniach, które podają potencjalne kwoty zarobków. Ważne jest to, aby wiedzieć, czy na danym stanowisku zatrudnia się osobę na umowę o pracę, kontrakt B2B (trzeba mieć założoną własną działalność gospodarczą), umowę o dzieło, czy też w inny sposób. Od tego zależy, jaką kwotę otrzymamy „na rękę”.

5000 brutto – ile to netto? Jak przeliczać zarobki w zależności od formy zatrudnienia?

Przeliczenie w stylu „5000 brutto – ile to netto” jest dość proste, ale zależy właśnie od wcześniej wspomnianej formy zatrudnienia. Znając obciążenia, które wynikają z formy zatrudnienia, można przeliczyć kwotę netto i brutto na kalkulatorze lub w arkuszu kalkulacyjnym. Jednakże nie każdy to potrafi. Lepiej się nie pomylić, gdyż podpisanie niekorzystnej umowy może przysporzyć co najmniej o ból głowy.

Na szczęście w internecie można znaleźć kalkulatory mające różne formy. Jedne pozwalają na przeliczanie w stylu „5000 brutto – ile to netto”. Inne (Business Insider itp.) uwzględniają zaawansowane parametry, takie jak choćby różnice zarobków w różnych miesiącach, wymiar godzin pracy. Można tam wybrać także pracę poza miejscem zamieszkania, rozliczenia z małżonkiem, uwzględnianie kwoty wolnej od podatku. Znajdziemy tam także pola, gdzie można zaznaczyć autorskie koszty uzyskania przychodu, pracownicze plany kapitałowe (PPK), a także ulgi podatkowe i inne.

5000-brutto-ile-to-netto-kalkulator-zarobkow-płac

Są też kalkulatory pozwalające na specyficzne poznanie zarobków. Jednym z takich jest ten oferowany przez portal z ogłoszeniami pracy dla branży IT – No Fluff Jobs. Jest on przeznaczony właśnie dla takich osób, które nie do końca wiedzą, ile mogą zarobić na danym stanowisku. Podanie kilku parametrów dotyczących stanowiska skutkuje podaniem widełek, a także mediany zarobków. Daje to obraz tego, czego może spodziewać się ktoś zaczynający swoją karierę w IT, przebranżawiający się lub zmieniający stanowisko.

Sprawdź: python developer zarobki

Total
0
Shares
_podobne artykuły