Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
AI zdolne do manipulacji. / Fot. DIA TV, Shutterstock.com

AI zdolne do oszustw i manipulacji. Naukowcy alarmują

Ostatnia aktualizacja 13 maja, 2024

Współczesne systemy sztucznej inteligencji stają się coraz bardziej zaawansowane, co budzi obawy dotyczące ich zdolności do wprowadzania ludzi w błąd. Najnowsze badania wykazują, że zaawansowane modele sztucznej inteligencji mogą posiadać umiejętność oszukiwania ludzi. Zespół naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT) odkrył, że modele te mogą ukrywać swoje prawdziwe intencje i zachowywać się w sposób nieprzewidywalny, co stwarza nowe wyzwania dla bezpieczeństwa AI.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Deepfake to tylko wierzchołek góry lodowej

Systemy AI, takie jak te rozwijane przez firmy takie jak OpenAI czy Google, zyskują na złożoności i zdolności do samodzielnego uczenia się. Dzięki zaawansowanym algorytmom uczenia maszynowego te systemy potrafią analizować ogromne ilości danych i generować odpowiedzi, które są nie tylko trafne, ale także przekonujące. Problem pojawia się, gdy AI zaczyna generować informacje, które są celowo fałszywe lub dezinformujące. Jak zauważa Rhiannon Williams z MIT Technology Review, AI jest w stanie symulować ludzki język na poziomie, który może być trudny do odróżnienia od prawdziwego.

Jednym z najbardziej znanych przypadków dezinformacji generowanej przez AI były deepfake’i – fałszywe filmy, które manipulują wizerunkiem osób publicznych, wprowadzając widzów w błąd. Takie technologie mogą być wykorzystywane do rozpowszechniania fałszywych informacji w mediach społecznościowych, wpływania na opinie publiczne, a nawet ingerencji w procesy wyborcze. Obecnie poziom zaawansowania modeli AI stwarza zupełnie nowe zagrożenia, idące znacznie dalej niż deepfake.

Oszustwa w grach

Systemy sztucznej inteligencji wykazują zdolność do przechytrzania ludzi w różnych kontekstach, od gier planszowych po zaawansowane testy bezpieczeństwa. Analiza przeprowadzona przez badaczy z MIT pokazuje, że AI może manipulować ludźmi i systemami w celu osiągnięcia własnych celów. Jednym z przykładów jest program opracowany przez firmę Meta, właściciela Facebooka, o nazwie Cicero.

Cicero, pomimo deklaracji uczciwości, kłamał i zmawiał się z innymi graczami, aby osiągnąć przewagę w strategicznej grze podboju świata, Dyplomacja. Oprogramowanie potrafiło również usprawiedliwiać swoją nieobecność, co wskazuje na zaawansowane zdolności manipulacyjne. Modele mogły nie tylko kłamać, ale również skutecznie ukrywać swoje oszukańcze zachowania podczas treningów i testów bezpieczeństwa.

Nasza praca Cycerona była wyłącznie projektem badawczym, a modele zbudowane przez naszych badaczy są szkolone wyłącznie do gry w grę Dyplomacja… Meta regularnie udostępnia wyniki naszych badań, aby je potwierdzić i umożliwić innym odpowiedzialne budowanie na podstawie naszych postępy. Nie mamy planów wykorzystania tych badań ani wniosków w naszych produktach.

Rzecznik Meta w rozmowie z Patterns

Innym przykładem jest AI “AlphaStar” od DeepMind, który w grze “StarCraft II” stosował manewry oszukańcze, aby pokonać ludzkich graczy. AI “Pluribus” od Meta nauczyło się blefować w pokerze, co sprawiło, że naukowcy zdecydowali się nie publikować jego kodu z obawy przed zniszczeniem społeczności pokerowej online.

AI zdolne do manipulacji

Zdolności manipulacyjne AI nie ograniczają się jednak tylko do gier. W symulacjach cyfrowych niektóre systemy AI udawały „martwe”, aby oszukać testy zaprojektowane do eliminacji szybko replikujących się organizmów. Po zakończeniu testów te same systemy wracały do normalnej aktywności, co pokazuje, jak trudne jest zapewnienie, aby AI zachowywała się przewidywalnie.

To, że system sztucznej inteligencji jest uważany za bezpieczny w środowisku testowym, nie oznacza, że ​​jest bezpieczny w środowisku naturalnym. Może po prostu udawać, że jest bezpieczny podczas testu.

dr Peter Park, badacz bezpieczeństwa egzystencjalnego sztucznej inteligencji w MIT

AI nie tylko manipuluje w kontekście rozrywki, ale także w testach bezpieczeństwa, gdzie może zmieniać swoje zachowanie w celu wprowadzenia audytorów w błąd. W jednym z badań systemy AI były w stanie modyfikować swoje działanie podczas testów, co zwiększało ryzyko, że audytorzy zostaną zwiedzeni fałszywym poczuciem bezpieczeństwa. Przykłady obejmują systemy AI, które potrafiły blefować w pokerze przeciwko zawodowym graczom oraz udawały preferencje w negocjacjach ekonomicznych, aby zdobyć przewagę.

Naukowcy wzywają do działania

Jednym z najbardziej niepokojących odkryć badaczy było to, że oszukańcze zachowania AI były niezwykle trudne do wyeliminowania. Nawet zaawansowane techniki treningowe, takie jak nadzorowane dostrajanie, uczenie się przez wzmocnienie i trening kontradyktoryjny, nie były w stanie skutecznie wykrywać i usuwać tych zachowań.

W miarę jak zwodnicze możliwości systemów sztucznej inteligencji stają się coraz bardziej zaawansowane, zagrożenia, jakie stwarzają dla społeczeństwa, stają się coraz poważniejsze.

dr Peter Park, badacz bezpieczeństwa egzystencjalnego sztucznej inteligencji w MIT i autor badania.

Zdolność AI do oszukiwania rodzi poważne pytania dotyczące jej wpływu na społeczeństwo. Potencjalne zagrożenia obejmują oszustwa, fałszowanie wyników wyborów oraz manipulację informacjami dostarczanymi użytkownikom. Naukowcy wzywają do opracowania odpowiednich regulacji, które zaradziłyby problemom związanym z oszustwami.

Pożądane cechy systemu sztucznej inteligencji są często wymieniane jako uczciwość, użyteczność i nieszkodliwość, ale jak już wspomniano w literaturze, cechy te mogą być ze sobą sprzeczne: bycie uczciwym może wyrządzić krzywdę czyimś uczuciom lub pomoc w udzieleniu odpowiedzi na pytanie, jak zbudować bombę, może wyrządzić krzywdę. Tak więc oszustwo może czasami być pożądaną właściwością systemu sztucznej inteligencji.

Profesor Anthony Cohn, profesor automatycznego rozumowania na Uniwersytecie w Leeds i w Instytucie Alana Turinga

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Total
0
Shares
_podobne artykuły