Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Astrofotograf wykonał zdjęcie spaceru astronautów

Ostatnia aktualizacja 30 marca, 2022

Zdjęcie spaceru astronautów wykonał Sebastian Voltmer, astrofotograf, który uchwycił moment misji naprawczej na ISS. 23 marca 2022 roku astronauta z NASA, Raja Chari i Matthias Maurer z Europejskiej Agencji Kosmicznej spędzili prawie siedem godzin poza Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

Sprawdź: NASA stworzy niestandardowe skafandry

Sebastian Voltmer uchwycił moment za pomocą swojego teleskopu. Ciekawostką jest, że wykonał to zdjęcie z miejscowości rodzinnej Matthiasa Maurera – Sankt Wendel w Niemczech.

Do wykonania zdjęcia Voltmer użył 11-calowego teleskopu Celestron EdgeHD i kamery planetarnej ASI290.

Odnosząc się do swojego zdjęcia, astrofotograf na Twitterze napisał, że widoczna była zadokowana kapsuła SpaceX Dragon. Sfotografowani astronauci dostali się nią na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Pierwsza publikacja zdjęcia nastąpiła w lokalnej prasie w Niemczech i była to wersja z widoczną postacią Matthiasa Maurera. Z Voltmerem skontaktował się fotograf Phillip Smith, który zwrócił uwagę na to, że na zdjęciu widoczny jest także drugi astronauta – Raja Chari.

Raja Chari uchwycony został na ramieniu robota Canadarm2. Parę dni później Sebastian Voltmer udostępnił na Twitterze zestawienie swojego zdjęcia z kadrem obrazu nadawanego przez NASA.

Astronauci Raja Chari i Matthias Maurer są członkami załogi w ramach misji NASA SpaceX Crew-3. Przy okazji tego lotu Matthias Maurer stał się oficjalnie 600. osobą w przestrzeni kosmicznej.

Zobacz: Satelity Starlink

Czym jest astrofotografia?  

Astrofotografia obejmuje fotografowanie obiektów w przestrzeni kosmicznej, a także wydarzeń na nocnym niebie powiązanych ze zjawiskami astronomicznymi. Za pierwsze zdjęcie astronomiczne uważa się zdjęcie księżyca wykonane w 1840 roku. Jednak dopiero koniec XIX wieku, dzięki postępowi technologicznemu możliwe było regularne fotografowanie nocnego nieba.

Total
0
Shares
_podobne artykuły