Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Azure – nowe maszyny wirtualne z procesorem ARM

Ostatnia aktualizacja 6 kwietnia, 2022

Firmy dostarczające rozwiązania do pracy w środowiskach wirtualnych muszą mierzyć się z ciągłą presją. Rosnące wymagania klientów, wzrastające zapotrzebowanie na moc obliczeniową oraz chęć zwiększania konkurencyjności zmuszają firmy do ciągłych innowacji. Podstawowe koszty ponoszone przez operatorów centrów obliczeniowych to koszty energii elektrycznej oraz chłodzenia. Zmniejszenie ich to jeden z ważniejszych kierunków rozwoju technologii. Również Azure mierzy się z tym problemem. Rozwiązaniem mają być nowe maszyny wirtualne.

Sprawdź: Metaverse zastąpi biura?

Azure testuje rozwiązania z procesorem ARM

Na rynku usług dostępne są już maszyny wirtualne z rdzeniem ARM, np. zbudowane na bazie procesora Graviton firmy Amazon. Są to procesory od firmy-córki Amazonu, Annapurna Labs.

Również firma Microsoft ogłosiła dostępność maszyn z procesorem z rdzeniem ARM. Na razie są w fazie testowej. W przeciwieństwie do oferty Amazonu, Microsoft wykorzystuje serwery zbudowane na bazie procesorów Altra produkowanych przez firmę Ampere. Są to układy dostępne także dla innych klientów.

Możliwości nowych maszyn wirtualnych

Microsoft zapowiada, że zastosowanie procesorów z rdzeniem ARM zamiast tradycyjnej architektury x86 pozwala uzyskać aż do 50% lepszą wydajność w stosunku do ceny. Nową ofertę przygotowano specjalnie dla serwerów webowych, serwerów aplikacji, baz danych, serwerów mediów i innych. Wykorzystanie wydajnej architektury ma pozwolić na łatwą i efektowną kosztowo rozbudowę w ramach zwiększania się potrzeb klientów.

Zobacz: Procesor AMD 5 5500 Ryzen – recenzja wydajności

Dostępne w ramach usługi jednostki mogą być wyposażone w aż do 64 wirtualnych rdzeni pracujących z częstotliwościami do 3GHz. Mogą być wyposażone w 2GiB, 4GiB lub 8GiB pamięci przypadającej na 1 wirtualny rdzeń. Dodatkowo posiadają karty sieciowe pracujące z przepustowością do 40 Gbps oraz opcjonalnie lokalną przestrzeń na dyskach SSD.

Obecnie wspieranymi systemami operacyjnymi są Canonical Ubuntu Linux, CentOS oraz Windows 11 dla procesorów ARM w wersji Professional oraz Enterprise. Firma przygotowuje także wsparcie dla dodatkowych dystrybucji, takich jak Red Hat Enterprise Linux, SUSE Linux Enterprise, Debian oraz AlmaLinux.

Total
0
Shares
_podobne artykuły