Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
błąd 403

Błąd 403 – co to jest i jak go rozwiązać?

Ostatnia aktualizacja 31 marca, 2023

Błędy różnego typu wyświetlane w przeglądarce mogą pojawić się z różnych przyczyn. Najczęstszym efektem ich wystąpienia jest uniemożliwienie użytkownikowi uzyskania dostępu do witryny lub jej konkretnych elementów. Często spotykane błędy obejmują m.in. brakujące strony, problemy z serwerem lub z uwierzytelnianiem. Wszystkie te błędy mogą wpłynąć na jakość doświadczenia użytkownika, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak je rozwiązywać. Tym razem opiszemy błąd 403. Z czego wynika i jak go rozwiązać?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Error 500 – czym jest i jak go naprawić?

Na czym polega error 403?

Error 403 to komunikat, który oznacza brak dostępu użytkownika do zasobu, ponieważ serwer odrzucił żądanie. Innymi słowy jest to błąd, który występuje, gdy serwer internetowy nie pozwala użytkownikowi na uzyskanie dostępu do określonej strony lub pliku. Odpowiedź serwera na żądanie, które zostało odrzucone, zawiera kod błędu 403, dlatego często określa się ten błąd jako “Błąd 403 Forbidden”.

Error 403 może mieć wiele różnych przyczyn. Wśród nich wymienia się najczęściej: brak odpowiednich uprawnień do uzyskania dostępu do danego zasobu, blokadę przez serwer z powodów bezpieczeństwa lub problemy z uwierzytelnieniem.

W przypadku wystąpienia tego błędu warto dokładnie zbadać przyczynę. Tylko w takiej sytuacji można podjąć odpowiednie kroki, aby zapewnić sobie bezproblemowy dostęp do witryny, nie ryzykując szybkiego powtórzenia problemu.

Błąd 403 – jak naprawić?

Aby rozwiązać problem z błędem 403, należy wykonać kilka kroków:

  • Sprawdź swoje uprawnienia – upewnij się, że posiadasz odpowiednie uprawnienia do uzyskania dostępu do zasobów. Jeśli nie, skontaktuj się z administratorem witryny, aby je uzyskać.
  • Spróbuj uzyskać dostęp z innego urządzenia – czasami problemy z błędem 403 mogą wynikać z problemów technicznych z urządzeniem, z którego próbujesz uzyskać dostęp do witryny. Spróbuj skorzystać z innego urządzenia i sprawdź, czy problem występuje nadal.
  • Wyczyść pamięć podręczną – spróbuj wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki internetowej lub skorzystaj z innej. Czasami problemy z błędem 403 mogą wynikać z problemów z pamięcią podręczną przeglądarki, która nie jest w stanie prawidłowo wyświetlić strony internetowej.

Zobacz: Bezpieczeństwo danych w chmurze to nie gwarant

Inne popularne błędy

Na jakie błędy możemy się jeszcze natknąć, podczas przeglądania stron internetowych? Lista jest długa, jednak istnieje kilka najczęściej powtarzających się kodów:

  • 404 – oznacza, że ​​strona, której szukasz, nie została znaleziona.
  • 500 – oznacza, że ​​wystąpił błąd serwera, zwykle z powodu problemów z konfiguracją.
  • 503 – oznacza, że ​​serwer jest niedostępny, zwykle z powodu przeciążenia lub konserwacji.
Total
0
Shares
_podobne artykuły