Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
bootcamp

Bootcamp – co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja 21 stycznia, 2023

Od paru lat coraz popularniejsze stają się szkoły, które oferują intensywne kursy programistyczne. Kuszą często obietnicą rychłego znalezienia pracy w branży IT, a niektóre z nich oferują dodatkowe szkolenia z zakresu rekrutacji w IT oraz metod pracy podczas wytwarzania oprogramowania. Czym jest bootcamp? Co warto o nim wiedzieć?

Bootcamp – na czym polega?

Bootcamp IT to intensywne szkolenie dla programistów, często w trybie weekendowym, które trwa przez parę tygodni lub nawet parę miesięcy. Szkolenie na ogół organizowane jest w formie zdalnej, co odpowiada trendowi pracy w branży IT. Wiele firm oferuje współpracę zdalną, więc wejście w ten tryb już na samym początku będzie również dobrym treningiem samodyscypliny w pracy nad kodem. Zdarza się także, że szkoły oferują tryb stacjonarny, który może być dobrą opcją dla osób, które preferują bezpośredni kontakt z innymi uczestnikami kursu w ramach wsparcia grupowego. Nauka odbywa się w małych grupach, które mają przydzielonego mentora.

Sprawdź: Co to bootcamp

Szkolenia w bootcampach podzielone są zwykle według nazw ról programistycznych lub celów oraz poziomu zaawansowania kursów. Harmonogram kursu ma wspierać ekspresowe przyswajanie wiedzy na takim poziomie, aby mieć możliwość zdobycia zatrudnienia w branży IT.

Czy bootcamp faktycznie daje gwarancję zatrudnienia?

Z bootcampem jest dokładnie tak samo, jak z każdym innym kursem lub szkołą – samo ukończenie nie jest gwarancją zatrudnienia. Jednak wciąż jest szansą, którą można dobrze wykorzystać, aby poczynić pierwsze kroki w branży.

Samodzielna nauka programowania jest trudna i wyczerpująca. Bez wsparcia z zewnątrz łatwo jest stracić motywację, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo, że pokonanie jakiejś trudności może zająć więcej czasu, niż zajęłoby pod czyimś przewodnictwem.

Sprawdź: Rozszerzona rzeczywistość

Jak wybrać dobry bootcamp?

Obecnie na rynku jest szeroki wybór różnych szkół oferujących szkolenia w trybie bootcampów, a każda z nich mówi o sobie, że jest tą najlepszą. Na co w takim razie zwrócić uwagę, aby dobrze zainwestować pieniądze i nie żałować?

Dostępność szczegółowego programu

Nie wszystkie szkoły oferują wgląd w harmonogram szkolenia, ale warto szukać takiej, w której możesz zapoznać się z modułami kursu. Da ci to pogląd na to, ile czasu poświęci się na konkretne zagadnienie oraz w jakie umiejętności zdobędziesz po ukończeniu konkretnej części.

Opinie

Trudno jest zweryfikować rzetelność opinii w Internecie, ponieważ wszędzie możesz natknąć się na marketing szeptany. Mimo wszystko warto dołączyć do grup tematycznych. Zapoznaj się z członkami poprzez obserwację treści, jakimi się dzielą i po jakimś czasie będziesz w stanie odsiać niektóre informacje.

Zobacz: Data Science

Dodatkowe warsztaty

Istnieją szkoły, które oprócz samych bootcampów programistycznych, mają w ofercie konsultację w biurem karier. Szkoły oferują również warsztaty ze Scruma, symulację rozmów technicznych i poradnictwo dotyczące pisania CV oraz składania projektów.

Przed wyborem oferty zrób dokładny research i zastanów się, w jakim trybie najlepiej się uczysz. Może się okazać, że samodzielna nauka i niezależne kursy będą wystarczającą opcją. Pamiętaj, aby nie wpaść w pułapkę topienia nadmiernych kosztów na samym początku. Może się okazać, że dana ścieżka nie jest dla ciebie. I nie ma w tym nic złego! Sprawdź najpierw bezpłatne możliwości albo takie, które nie wymagają dużego nakładu finansowego.

Total
0
Shares
_podobne artykuły