Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
co to jest serwer

Dowiedz się, co to jest serwer. Poznaj typy i technologie obsługi

Ostatnia aktualizacja 2 czerwca, 2023

Serwer to specjalny rodzaj systemu komputerowego, który zapewnia określone usługi w sieci. Systemów serwerowych używamy wszyscy, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Kiedy? Przykładowo, podczas korzystania z poczty mailowej, przeglądając internet, robiąc zakupy w sieci itd. Może być to pojedynczy komputer lub cały system komputerów skonfigurowanych tak, aby wspierały i obsługiwały różne potrzeby klientów (innych komputerów) w sieci. Działa on na zasadzie modelu klient-serwer, gdzie serwer dostarcza usługi, a klienci je wykorzystują.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Serwer NAS do domu – jaki wybrać?

Co to jest serwer? Istnieje kilka typów

Można wyróżnić wiele typów rozwiązań, a ich wybór zależy od konkretnych potrzeb i wymagań systemu. Przykładowe serwery obejmują:

  • Pliki – serwery plików służą do przechowywania i zarządzania plikami dla klientów sieci.
  • Drukowanie – ten typ usługi IT zarządza procesami drukowania w sieci.
  • Serwery sieciowe – służą do obsługi ruchu sieciowego i monitorowania jego funkcji.
  • Bazy danych – maszyny z bazami danych przechowują, zarządzają i obsługują duże ilości danych.
  • Host WWW – służy do przechowywania udostępniania plików stron internetowych.
  • Poczta – zarządzają i obsługują usługi e-mail.
  • DNS – DNS-y tłumaczą nazwy domen na adresy IP.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem wideo:

Kto może zajmować się serwerami w IT?

Administracja sieci lub systemów to specjalizacje, które polegają na pracy nad usługami udostępniania i przechowywania różnego typu danych. Specjaliści z tej kategorii IT znajdą pracę w większości firm zajmujących się wytwarzaniem oprogramowania. Wyjątkiem są firmy korzystające z outsourcingu usług.

Administratorzy zajmują się instalacją, konfiguracją, utrzymaniem i monitorowaniem serwerów, a także diagnozowaniem i rozwiązywaniem problemów, które mogą się pojawić. Podstawą pracy jest znajomość systemów operacyjnych Linux i/lub Windows Server, bo to na nich buduje się całą infrastrukturę serwerową. Dodatkowo, mogą być wymagane umiejętności w zarządzaniu bazami danych (takimi jak MySQL, Oracle lub SQL Server), sieciami i usługami internetowymi. Ponadto, wiedza z zakresu bezpieczeństwa sieciowego jest niezbędna, aby chronić dane i zasoby serwera przed zagrożeniami.

Technologie w usługach utrzymaniowych IT

Technologie używane w zarządzaniu serwerami stale się rozwijają. Współcześnie administratorzy sieci mogą wykorzystywać oprogramowanie do automatyzacji i zarządzania konfiguracją. Wśród nich wymienia się najczęściej: Ansible, Puppet i Chef.

Dodatkowo, coraz bardziej popularna staje się konteneryzacja za pomocą Dockera i Kubernetesa. Umożliwia ona efektywne zarządzanie zasobami i skalowalność aplikacji na serwerach.

Ponadto, w bieżącej pracy ważne jest utrzymanie zdrowia i wydajności serwerów. Służą do tego narzędzia monitoringu: Nagios, Zabbix czy Prometheus.

Czytaj także:

Jak zostać programistą? Zacznij od platform no code

API – co to jest i gdzie się tego używa?

Backup – co to jest i czy warto go stosować?

Call-to-Action – co to jest i jak się go stosuje?

SSID – co to jest?

Total
0
Shares
_podobne artykuły