Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
czarny ekran

Czarny ekran w Windowsie. Przyczyny i rozwiązania

Ostatnia aktualizacja 27 listopada, 2023

Czarny ekran w Windowsie może mieć kilka przyczyn. Zanim jednak ulegniesz odczuciu frustracji, zachowaj spokój i postaraj się przeprowadzić diagnostykę, zaczynając od najprostszych rzeczy. Poniżej przedstawiamy kilka możliwych przyczyn takiej sytuacji, a także podpowiadamy możliwe rozwiązania problemu.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Error 500 – czym jest i jak go naprawić?

Czarny ekran komputera – zbadaj przyczyny

Ciemny ekran w systemie Windows może wynikać z różnych rzeczy. Do najbardziej powszechnych powodów należą:

  • Problemy z oprogramowaniem – może to obejmować problemy z systemem Windows, wadliwe aktualizacje systemu lub konflikty sterowników.
  • Problemy z sprzętem – złe podłączenie, uszkodzony monitor, problemy z kartą graficzną lub innym kluczowym sprzętem mogą powodować czarny ekran.
  • Infekcja malware – niektóre szkodliwe oprogramowania mogą wpływać na działanie komputera i w efekcie zobaczymy np. całkowitą ciemność po uruchomieniu systemu.

Czarny ekran w Windowsie 10 i 11

Jeśli korzystasz z systemu Windows 10 lub 11 i po uruchomieniu zastaniesz pusty lub czarny ekran na monitorze, spróbuj wykonać następujące czynności:

Wybudź ekran za pomocą kombinacji skrótu klawiaturowego: klawisz Windows + P lub Crtl + Alt + Delete

Przy czarnym ekranie użyj skrótu: klawisz Windows + Ctrl + Shift + B

Dalsza część tekstu znajduje się pod wideo:

Czarny ekran – możliwe rozwiązania

Sprawdź połączenia sprzętowe

Upewnij się, że wszystkie kable są prawidłowo podłączone do komputera i monitora. Jeśli używasz laptopa, spróbuj podłączyć zewnętrzny monitor, aby zobaczyć, czy problem nadal występuje.

Uruchom komputer w trybie awaryjnym

Windows uruchamia tryb awaryjny z minimalnym zestawem sterowników i usług. Jeśli czarny ekran nie pojawia się w trybie awaryjnym, problem może być spowodowany sterownikiem lub oprogramowaniem.

Zaktualizuj lub przywróć sterowniki

Pojawienie się czarnego ekranu może wynikać z problemu ze sterownikami sprzętu, zwłaszcza sterownikami karty graficznej. Spróbuj zaktualizować sterowniki do najnowszej wersji lub przywrócić je do poprzedniej.

Przywracanie systemu

Jeśli problem zaczął się po aktualizacji systemu lub instalacji nowego oprogramowania, może pomóc przywrócenie systemu Windows do punktu w czasie sprzed tych zmian.

Przeskanuj komputer w poszukiwaniu malware

Przeskanuj komputer za pomocą oprogramowania antywirusowego. Pozwoli to upewnić się, że problem nie jest spowodowany infekcją malware.

Jak przeciwdziałać pojawianiu się czarnego ekranu w Windowsie?

Czy istnieje skuteczna prewencja problemu czarnego ekranu w systemach Windows 10 i 11? Na pewno można zminimalizować ryzyko wystąpienia tego problemu, wykonując regularnie kilka prostych czynności.

Aktualizacje systemu oraz sterowników karty graficznej mogą zapobiec wielu konfliktom i błędom, które wywołają black screen. Ponadto, zaleca się bieżące utrzymanie oprogramowania antywirusowego, aby chronić system przed potencjalnie szkodliwym oprogramowaniem. Warto dbać o aktualność antywirusa, ponieważ metody infekowania systemu także ewoluują w czasie.

W zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia czarnego ekranu może także pomóc monitorowanie i unikanie instalacji niepewnego oprogramowania. Ważne jest zachowanie ostrożności podczas modyfikacji kluczowych ustawień. Wreszcie, regularne tworzenie punktów przywracania systemu umożliwia szybki powrót do stanu, w którym wszystko działało poprawnie, jeśli problem się pojawi.

Czytaj więcej:

Asertywność – definicja w kontekście krytyki

Ile może zarobić obecnie programista COBOL?

JavaScript – komunikacja z REST API w praktyce

Analityka w IT – raport grudzień 2022

Narzędzie Wycinanie i zakreślanie w Windows

Total
0
Shares
_podobne artykuły