Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
backlog

Czym jest backlog produktu? Kto za niego odpowiada?

Ostatnia aktualizacja 24 lutego, 2022

Zwinne metody zarządzania projektami zyskują coraz większą popularność i są coraz częściej wykorzystywane przy realizacji projektów programistycznych. Skuteczne wykorzystanie backlogów jest jednym z kluczowych elementów podczas planowania krótkoterminowego oraz długoterminowego rozwoju projektu. Czym jest backlog?

Sprawdź: Programowanie

Co to jest backlog?

Backlog produktu to specjalna lista zadań, której celem jest umożliwienie planowania pracy w systemach zwinnego zarządzania projektem. Każde zadanie w backlogu ma przypisany priorytet, dzięki czemu zespół programistyczny wie, na czym skupić się w kolejnym etapie rozwoju projektu.

Backlog powstaje na podstawie długoterminowych planów rozwoju, a za utrzymanie go jest odpowiedzialny Product Owner.

Cechy dobrego backlogu

Dobry backlog jest dostępny dla wszystkich członków zespołu. Uwzględnia priorytety funkcjonalności, określane podczas konsultacji z klientem oraz trudność realizacji danego zadania. Ponadto porządkuje kolejność zadań do wykonania, uwzględniając wpływ jednego zadania na drugie. Przykładowo: Wykonanie wcześniej zadania A może ułatwić wykonanie zadania B.

Product Owner bierze pod uwagę nie tylko priorytety zadań określone przez klienta, ale też uwzględnia informacje zwrotne od zespołu. Podczas planowania backlogu ważne jest, aby wszystkie zespoły (np. programiści i projektanci) mogły skutecznie współpracować przy realizacji priorytetów.

Podczas tworzenia projektu istnieją zadania niewidoczne dla klienta. Mogą to być prace nad backendem, unowocześnienia kodu lub testy rozwiązań. Uwzględnienie ich w backlogu jest istotne, ponieważ pochłaniają czas, a ich wykonanie jest niezbędne. Pozwala to prowadzić merytoryczne rozmowy z klientem.

Zobacz: CMS

Jak wykorzystuje się backlog?

Opracowanie backlogu zaczyna się od przygotowania długoterminowej ścieżki rozwoju projektu. Product Owner razem z klientem pracuje nad zdefiniowaniem wymagań projektu, czyli dokumentów zawierających cele, funkcje oraz zachowanie danego programu. Następnie określa punkty rozwoju projektu, dla których definiowane są tzw. epiki.

Epiki to nic innego, jak zbiór pojedynczych zadań (user story), które niezbędne są do wykonania konkretnej części projektu.

Następnie Product Owner tworzy listę priorytetów, uwzględniając wymienione wcześniej kryteria. Na liście priorytetów mogą znajdować się zadania z jednego lub kilku epików. Zespół projektowy pracuje w swoim tempie. W miarę uwalniania zasobów, zespół zabiera się za kolejne zadania z listy priorytetów.

Product Owner nie wpływa na szybkość realizacji zadań przez zespół projektowy. To od zespołu zależy tempo prac, a od Product Ownera zależy ich kierunek.

Dbanie o backlog

Product Owner musi dbać o to, żeby backlog był zdrowy. W miarę powiększania się backlogu, Product Owner powinien podzielić cele na krótko- i długoterminowe. Musi też dbać o to, aby zadania dla celów krótkoterminowych były w pełni zdefiniowane. Zadania długoterminowe powinny zawierać przynajmniej wstępną informację o czasie ich wykonania.

Total
0
Shares
_podobne artykuły