Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

DeepMind pomoże odzyskać starożytne teksty

Ostatnia aktualizacja 30 marca, 2022

Dzięki współpracy DeepMind i różnych ośrodków akademickich w Europie powstało narzędzie Ithaca, które umożliwia odczytywanie starożytnych, niekompletnych tekstów. Misją DeepMind jest dążenie do rozwoju nauki i ludzkości, a dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego możliwe jest m.in. lepsze zrozumienie historii starożytnej.

Zobacz: Metaverse

Ithaca umożliwi nowe odkrycia historyczne

Ithaca to pierwsza głęboka sieć neuronowa, która umożliwi pozyskanie całkiem nowych informacji na temat historii starożytnej. Narzędzie pozwala na odtworzenie brakujących fragmentów tekstów historycznych, identyfikację ich pierwotnej lokalizacji, a także pozwoli określić datę ich powstania. DeepMind podaje, że dokładność odzyskiwania tekstów wynosi ok. 62%, a aż 71% osiąga przy datowaniu, a także ustalaniu pierwotnej lokalizacji.

Firma DeepMind nawiązała również współpracę z Google, aby upowszechnić dostęp do swoich odkryć nauczycielom i naukowcom. Dzięki temu Ithaca współpracuje z usługami Google Cloud i Google Arts & Culture. Ponadto DeepMind udostępnia kod w trybie open source do narzędzia w serwisie GitHub. Znajduje się tam również wstępnie wytrenowany model oraz interaktywny notatnik – Colaboratory. Dzięki temu każdy może się przyczynić do rozwoju aplikacji.

Ithaca stanowi brakujące ogniwo w pozyskiwaniu wiedzy o starożytności. Zbiory, wśród których znajdują się zniszczone zwoje, manuskrypty czy nawet teksty wyryte na ceramice i tablicach mogą teraz dostarczyć zupełnie nowych informacji, a także ustalać historyczne fakty.

Sprawdź: Deep Nostalgia

Dzięki wykorzystaniu narzędzia od DeepMind, historycy mogą rozwiązać spory o ateńskie dekrety pochodzące z czasów Sokratesa i Peryklesa. Wcześniejsze datowania wskazywały na 446/445 r. p.n.e., a nowe badania pozwoliły ustalić, że ich powstanie miało miejsce w 420 r. p.n.e.

Odrestaurowany napis IG I3 4B – CC BY-SA 3.0, WikiMedia.

Powyżej przykład użycia narzędzia Ithaca do renowacji inskrypcji dekretu z 485/484 r. p.n.e., który dotyczy Akropolu Ateńskiego.

Total
0
Shares
_podobne artykuły