Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
digital-nomad-cyfrowy-obywatel-swiata-praca-zdalna

Digital nomad – obywatel świata w pracy zdalnej

Ostatnia aktualizacja 22 lutego, 2024

Digital nomad (cyfrowy nomada) dzięki 5-letniej wizie może być rezydentem na Bali, a także równocześnie pracować i nie płacić podatków. Raj dla pracowników IT, czy sposób na przyciągnięcie turystów?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022. Dodatkowe treści w akapitach.

Kim jest cyfrowy nomada, czym się zajmuje, przy jakich zawodach możliwe jest zostanie nim? Czy to faktycznie się opłaca i czy jest to zajęcie dla każdego?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Kim jest digital nomad?

Digital nomad, czyli cyfrowy nomada to osoby, które pracując zdalnie i mogą wykonywać swój zawód z dowolnego miejsca na świecie, byle tylko mieć dostęp do internetu. Mogą to być programiści, konsultanci, analitycy, projektanci stron WWW, nauczyciele języków, tłumacze, blogerzy, a także inni pracownicy, którzy mogą pracować online.

Są to także osoby, które nie chcą zamykać się w przysłowiowych czterech ścianach mieszkania, a lubią podróżować i niestraszna im praca z plaży, pociągu, czy hotelu. Charakteryzuje ich także kreatywność, wysoki poziom organizacji oraz etyki pracy, a także znajomość języków obcych.

Dla nich system pracy zwany „workation” jest podstawą i nie wyobrażają sobie pracy w biurze lub innym stałym miejscu. Najczęściej łączą oni swoją pracę z poznawaniem miejsc, jak również kultury różnych krajów.

Zobacz: Workation. Zalety i wady

Jedni śmigają z jednego kraju do drugiego. Inni wybierają kraj i przemieszczają się co jakiś czas z jednej jego części do innej. Zwiedzają w wolnym czasie, poznają kulturę, kuchnię, zabytki i ludzi. Gdy odczują potrzebę, jadą do innego zakątka na Ziemi i tam spędzają czas. Są jednak i tacy, którzy znajdują swój “raj” i tam osiadają na dłużej.

Wiza cyfrowego nomady z Indonezji

Świat zelektryzowała informacja, którą podał indonezyjski minister turystyki Sandiaga Uno, dotycząca udostępnienia przez ten kraj wizy cyfrowego nomady (digital nomad visa).

digital-nomad-cyfrowy-obywatel-swiata-praca-zdalna - New Digital Nomad Visa for Indonesia

Dokument, który ma być wydawany w trybie przyspieszonym, a także ma być ważny przez pięć lat. Obecnie wydawana wiza turystyczna jest wydawana na 60 dni. W specjalnych przypadkach na pół roku, aczkolwiek przebywający dłużej muszą płacić podatki na miejscu. Co więcej, osoby korzystające z nowej wizy będą zwolnione z podatków.

Minister turystyki Sandiaga Uno powiedział – „W przeszłości stawialiśmy na trzy litery S – Sun, Sea, Sand (słońce, morze i piasek). Odnosimy to teraz do Serenity, Spirituality i sustainability (spokoju, duchowości i zrównoważonego rozwoju). W ten sposób uzyskujemy lepszą jakość i lepszy wpływ na lokalną gospodarkę”.

Workation sposobem na życie

Dzięki takim inicjatywom możliwe jest mieszkanie w egzotycznym miejscu, jak również jednocześnie zwiedzanie świata i efektywne wykonywanie zadań w pracy. Czy nie marzy Wam się bujanie się na hamaku w cieniu palm, picie egzotycznych soków, jedzenie nowych potraw?

Czy zwiedzanie świata, poznawanie kultur i innych aspektów życia w innych krajach nie jest kuszące? Praca w pięknych okolicznościach przyrody i niepowtarzalnych, a potem relaks?

Sprawdź: Praca zdalna w domu – jak zwiększyć swoją efektywność?

Total
0
Shares
_podobne artykuły