Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
dofinansowanie-dla-firm-miejsca-pracy-zdalnej

Dofinansowanie dla firm tworzących miejsca pracy zdalnej

Ostatnia aktualizacja 10 października, 2022

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt, w którym jednym słowem chodzi o dofinansowanie dla firm tworzących miejsca pracy zdalnej. Będą mogły uzyskać je z Urzędu Pracy. Chodzi o zachętę dla pracodawców, aby Ci tworzyli miejsca pracy zdalnej dla mieszkańców mniejszych miejscowości.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Praca zdalna

Praca zdalna dostępna była niemal zawsze, ale upowszechniła się w czasie pandemii COVID-19, jak również i po niej. Dzięki zapewnieniu pracownikom biurowym urządzeń i materiałów, pozwalających bezpiecznie pracować z domów, mogli oni wykonywać swoje obowiązki niemal tak dobrze, jak będąc w siedzibie firmy.

Sprawdź: przebranżowienie się na programistę

Firmom zapewniło to ciągłość pracy i wykonywania planów, a pracownicy zyskali na zmniejszeniu opłat, jak również straty czasu na dojazdy. Okazało się, że większość jest w stanie wykonywać swoje obowiązki sumiennie, a także wydajnie. Sporo firm, które wcześniej broniły się przed takim modelem pracy, przestawiły się na ten model. Dzięki temu zyskały na opłatach za wynajem biur, zapewnieniem zasilania, oświetlenia, sanitariatów itp.

Dofinansowanie dla firm tworzących miejsca pracy zdalnej

Okazuje się, że do konsultacji trafił projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w którym są zapisy dotyczące tego, że możliwa będzie praca zdalna z dopłatą z Urzędu Pracy.

Całość ma dotyczyć firm, które stworzą miejsca pracy zdalnej dla osób ze średnich, a także z mniejszych miejscowości. Ma to przeciwdziałać odpływowi mieszkańców z tych miejscowości, a także przeciwdziałać bezrobociu i likwidacji firm.

Wysokość dopłaty, którą ma otrzymać dana firma z Urzędu Pracy, ma być ustalana w umowie zawieranej ze starostą. Jednakże nie może ona przekroczyć dwukrotnej wysokości płacy minimalnej, czyli 6 980 zł w pierwszym półroczu 2023 roku. W drugim wzrośnie ona do 7 200 zł.

Zobacz: najpopularniejsze zawody w IT

Na dofinansowanie będą mogły liczyć firmy, które stworzą stanowiska pracy zdalnej dla osób, które:

  • uzyskają skierowanie z Urzędu Pracy,
  • są opiekunami osoby zależnej (niepełnosprawnej, obłożnie chorej itp.),
  • mają mniej niż 30 lat,
  • mają między 30 a 40 lat, ale są w związku małżeńskim lub wychowują minimum jedno dziecko (własne lub przysposobione).
Total
0
Shares
_podobne artykuły