Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

DSA, czyli ustawa o usługach cyfrowych

Ostatnia aktualizacja 25 lipca, 2022

Unia Europejska uzgodniła nowe przepisy, które zapewnią większe bezpieczeństwo w Internecie. Wielogodzinne negocjacje, które odbyły się w sobotę, zakończyły się porozumieniem w sprawie ustawy o usługach cyfrowych (Digital Services Act, czyli DSA). Co to oznacza? Internetowi giganci będą zobowiązani do obejmowania większej odpowiedzialności za treści, które pojawiają się w obrębie ich platform. W skład obowiązków wchodzi m.in. usuwanie nielegalnych treści, towarów, podejmowanie czynności w zakresie powstrzymywania dezinformacji, a także wyjaśnianie użytkownikom działania ich algorytmów. W sytuacji nieprzestrzegania przepisów, Unia Europejska będzie miała prawo nałożyć kary w wysokości 6% rocznych obrotów firmy.

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022. Uzupełnienie treści o bardziej szczegółowe ustalenia.

Sprawdź: Handel algorytmiczny. SI będzie kontrolować rynek

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

DSA: nowe regulacje dla usług cyfrowych

Komisja Europejska nie opublikowała jeszcze ostatecznego tekstu ustawy. Wiadomo, że DSA ma opierać się na wartościach europejskich, poszanowaniu praw człowieka, wolności, demokracji, równości i praworządności.

Nowe prawo zakazuje kierowania reklam do użytkowników w oparciu o ich przynależność etniczną, religijną, orientację seksualną czy poglądy polityczne. Algorytmy rekomendacji będą musiały stać się jasno określone, zatem platformy powinny oferować alternatywne sposoby wyświetlania treści. Dzięki temu nie będą oparte na profilowaniu użytkowników.

„Dzisiejsze porozumienie w sprawie ustawy o usługach cyfrowych jest historyczne, zarówno pod względem szybkości, jak i treści. DSA zaktualizuje podstawowe zasady dla wszystkich usług online w UE. Zapewni to, że środowisko internetowe pozostanie bezpieczną przestrzenią, chroniącą wolność wypowiedzi i możliwości dla przedsiębiorstw cyfrowych. Wprowadza w życie zasadę, że to, co jest nielegalne poza internetem, powinno być nielegalne w internecie. Im większy rozmiar, tym większe obowiązki platform internetowych. Dzisiejsze porozumienie – stanowiące uzupełnienie porozumienia politycznego w sprawie ustawy o rynkach cyfrowych z zeszłego miesiąca – wysyła silny sygnał: do wszystkich Europejczyków, do wszystkich przedsiębiorstw w UE oraz do naszych międzynarodowych odpowiedników.” – powiedziała Ursula von der Leyen, Przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Zobacz: Unijna dyrektywa wymusi widełki płacowe w ogłoszeniach o pracę

Ustalenia formalne

Porozumienie obecnie wymaga formalnego zatwierdzenia przez współprawodawców – Parlament Europejski i państwa członkowskie Unii Europejskiej. Ustawa ma wejść w życie w 2024 roku, a po przyjęciu będzie mieć bezpośrednie zastosowanie na obszarze Unii Europejskiej.

Zgodnie z przepisami, platformy pełniące rolę pośredników, czyli social media, a także platformy handlowe muszą zapewnić odpowiednie standardy ochrony użytkowników. Co wchodzi w skład nowych ustaleń?

  1. Komisja Europejska i państwa członkowskie zyskują dostęp do algorytmów dużych platform internetowych.
  2. Większa odpowiedzialność platform handlowych musi przełożyć się na zwiększone standardy bezpieczeństwa zakupów pod względem oferowanych produktów oraz samego procesu.
  3. Platformy muszą zwiększyć poziom podstawowej ochrony użytkowników, udostępniając możliwość zgłaszania incydentów i weryfikacji z zachowaniem ochrony danych.
  4. Szybkie usuwanie nielegalnych treści przez platformy internetowe oraz możliwość ich sprawnego zgłaszania.
  5. Platformy i wyszukiwarki mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 6% ich globalnego obrotu w przypadku nieprzestrzegania regulacji.
  6. Ofiary cyberprzestępców będą lepiej chronione poprzez usuwanie zabronionych treści, które miałyby zostać umieszczone w celu zaszkodzenia komuś.

Total
0
Shares
_podobne artykuły