Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Powitajmy DuckAssist

DuckAssist to nowe rozwiązanie AI w DuckDuckGo

Ostatnia aktualizacja 16 marca, 2023

Powitajmy DuckAssist. Skoncentrowana na prywatności wyszukiwarka DuckDuckGo dołącza do Microsoftu i Google’a, stając się kolejnym doświadczonym uczestnikiem rynku wyszukiwarek, który próbuje swoich sił w generatywnym AI.

  • DDG ogłasza start wersji beta funkcji “podsumowywania” opartej na AI, o nazwie DuckAssist
  • Nowość może bezpośrednio odpowiadać na proste zapytania użytkowników
  • DDG twierdzi, że korzysta z technologii języka naturalnego od twórców ChatGPT z OpenAI oraz Anthropic, startupu AI założonego przez byłych pracowników OpenAI, by zasilić funkcję podsumowywania języka naturalnego, połączoną z własnym aktywnym indeksowaniem Wikipedii i innych witryn referencyjnych, z których czerpie odpowiedzi
Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Założyciel Gabe Weinberg mówi, że obecnie źródła, z których korzysta DuckAssist, to “99%+ Wikipedia”. Ale zauważa, że firma “eksperymentuje z tym, jak można by włączyć inne źródła i kiedy z nich korzystać” – co sugeruje, że może dążyć do dostosowania źródeł do kontekstu zapytania (na przykład, aktualne zapytanie dotyczące wiadomości może być lepiej obsłużone przez DuckAssist, czerpiąc informacje z zaufanych mediów informacyjnych).

Pozostaje zobaczyć jak DDG będzie rozwijać tę funkcję – i czy może, na przykład, dążyć do nawiązywania partnerstw z witrynami referencyjnymi.

DuckAssist odpowiada już w wynikach wyszukiwania

W momencie uruchomienia DuckAssist jest dostępny tylko za pośrednictwem aplikacji DDG i rozszerzeń przeglądarki. Aale firma mówi, że planuje wdrożyć go dla wszystkich użytkowników wyszukiwarki w najbliższych tygodniach.

Wersja beta jest darmowa i nie wymaga logowania się, aby z niej korzystać. Na razie jest dostępna tylko w języku angielskim.

Według Weinberga modele AI, z których DDG korzysta do zasilania podsumowań języka naturalnego to:

  • model Davinci z OpenAI
  • model Claude z Anthropic

Wspomina również, że DDG “eksperymentuje” z nowym modelem Turbo, który niedawno ogłosił OpenAI.

Jak to ma się do Instant Answers?

Warto zauważyć, że wyszukiwarka DDG ma już funkcję Instant Answers, która uruchamia się dla niektórych typów zapytań i również bezpośrednio dostarcza odpowiedzi powyżej zwykłej listy linków.

Przykłady obejmują pytania do wyszukiwarki o dodanie prostych obliczeń, wyświetlenie kalendarza na bieżący miesiąc czy prośby o konkretne informacje.

Jednak DDG twierdzi, że dodanie podsumowywania generatywnego AI pozwoliło jej na rozszerzenie liczby zapytań, które można w ten sposób bezpośrednio odpowiedzieć. Określa dodanie generatywnego AI do tego zestawu jako “w pełni zintegrowaną odpowiedź natychmiastową”.

Dwie główne korzyści w porównaniu z innymi natychmiastowymi odpowiedziami polegają na tym, że DuckAssist będzie bardziej bezpośrednio reagować na pytania użytkowników. Może też odpowiedzieć na znacznie więcej pytań – mówi Gabe Weinberg

Generatywne AI stojące za DuckAssist generuje nowy tekst dla konkretnego zapytania, podczas gdy standardowe natychmiastowe odpowiedzi zazwyczaj wyciągają cytaty. W ten sposób DuckAssist może być bardziej responsywny wobec zapytania, szybko wydobywać informacje ukryte w artykułach i syntezować informacje z wielu fragmentów Wikipedii. W rezultacie może odpowiedzieć na szerszy zakres pytań.

Total
0
Shares
_podobne artykuły