Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
duckduckgo przeglądarka

DuckDuckGo – przeglądarka lepsza niż inne?

Ostatnia aktualizacja 9 marca, 2023

DuckDuckGo zasłynął najpierw stworzeniem wyszukiwarki, której motywem przewodnim jest prywatność. Teraz marka rozwija się również na rynku przeglądarek internetowych. W październiku 2022 roku udostępniono wersję beta przeglądarki dla systemu macOS. Niebawem kompatybilnej wersji doczekają się również użytkownicy Windowsa. Choć wiele funkcji wspierających prywatność posiada już sama wyszukiwarka DuckDuckGo, przeglądarka ma jeszcze silniej wspierać ochronę prywatności użytkowników za pomocą kilku usprawnień.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: DuckDuckGo a Google – jakie są różnice?

Przeglądarka beta dla macOS

Aktualnie działająca wersja beta przeglądarki DuckDuckGo wykorzystuje silnik WebKit, podobnie jak wersja mobilna dla systemu iOS.

Dlaczego warto przetestować tę przeglądarkę? Aktualnie umożliwia ona ustawienie automatycznych preferencji na temat plików cookies, które w jak najmniejszym stopniu naruszają prywatność użytkowników. 

Przeglądarka blokuje także automatycznie trackery jeszcze przed ich załadowaniem i wymusza priorytet wczytania strony z protokołem HTTPS. Umożliwia także skorzystanie z nakładki Duck Player dla treści z YouTube’a, która usuwa reklamy z interfejsu.

Z innych usprawnień, które docenią użytkownicy, warto wymienić jeszcze kilka:

  • Przeglądarka DuckDuckGo pozwala na błyskawiczne usunięcie historii aktywności poprzez jednoczesne zamknięcie kart i wyczyszczenie danych;
  • Mamy do dyspozycji wbudowany menedżer haseł połączony z generatorem lub możliwość połączenia przeglądarki z zewnętrznym menedżerem Bitwarden;
  • Blokuje również wyskakujące okienka pop-up dotyczące zgody na pliki cookies, dzięki czemu bieżące przeglądanie witryn staje się bardziej płynne i mniej irytujące.

Przeglądarka DuckDuckGo ma jednak swoje minusy. Na ten moment nie ma możliwości utworzenia konta użytkownika oraz nie istnieją żadne rozszerzenia. Niewątpliwie będą to tematy do rozwinięcia w niedalekiej przyszłości. 

Zobacz: Web Design

Sprawdź także jak używać wyszukiwarki DuckDuckGo

DuckDuckGo – przeglądarka dostępna niedługo również na Windowsie

Twórcy pracują nad rozszerzeniem oferty o kompatybilność przeglądarki z systemem Windows. Docelowo ma być oparta o silnik Blink. 

Aktualnie można dołączyć do listy oczekujących testerów wersji beta dla Windowsa. Aby to zrobić, należy wykonać kilka kroków:

  • Włączyć przeglądarkę DuckDuckGo na Androidzie lub iOS-ie
  • Kliknąć trzy kropki, które znajdują się w prawym dolnym rogu ekranu
  • Z menu wybrać Ustawienia
  • Przejść do sekcji „Więcej możliwości DuckDuckGo”
  • Wybrać pozycję „DuckDuckGo Windows App” i wyrazić chęć dołączenia poprzez kliknięcie przycisku ma ekranie.

Aplikacja powiadomi nas o momencie otwarcia betatestów.

Total
0
Shares
_podobne artykuły