Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Dyson prezentuje słuchawki, które oczyszczają powietrze

Ostatnia aktualizacja 30 marca, 2022

Dyson dotychczas specjalizował się w produkcji urządzeń AGD. Oprócz odkurzaczy i suszarek oraz innych urządzeń do stylizacji włosów, firma wytwarza także wysokiej klasy oczyszczacze powietrza. Urządzenia do oczyszczania powietrza od Dysona charakteryzują się bezpłatkową konstrukcją, dzięki której działają ciszej. Posiadają także filtr HEPA o deklarowanej skuteczności 99,97%.

Łącząc swoje technologie z innowacyjnym podejściem, Dyson postanowił rozszerzyć działalność na elektronikę użytkową i zaprezentował słuchawki bezprzewodowe, jakich jeszcze nie było na rynku. Czy będą one początkiem nowej linii regularnych produktów od Dysona? Przekonamy się.

Dyson Zone wyposażone są w małe oczyszczacze powietrza, które znajdują się w każdym z nauszników. Oczyszczacze pompują odfiltrowane powietrze do przymocowanej komory zakrywającej nos i usta.

Dyson Zone to projekt rozwijany już od paru lat

Prace nad Dyson Zone zaczęły się 6 lat temu, a pierwotnym prototypem było urządzenie w formie podobnej do ustnika do nurkowania, z którego wydobywało się czyste powietrze. Sam ustnik połączony był z plecakiem, w którym znajdował się silnik i wewnętrzny mechanizm.

Aktualna wersja wyewoluowała mocno. 500 prototypów później, osobisty oczyszczacz powietrza pełniący jednocześnie rolę słuchawek bluetooth to coś zdecydowanie wygodniejszego niż ustnik. W każdym z nauszników Dyson umieścił najmniejszy silnik, jaki kiedykolwiek wyprodukował. Zasila on sprężarki zasysające powietrze, które przechodzi przez dwuwarstwowe filtry.

Sprawdź: Czy nanodrony zastąpią pszczoły?

Pierwsza warstwa to filtracja elektrostatyczna. Filtry wychwytują i zatrzymują 99% cząstek o wielkości 0,1 mikrona. To mogą być różne bakterie, pyłki, ale też kurz.

Druga warstwa zawiera filtr węglowy wzbogacony o potas. Na tym etapie odfiltrowywane są gazy, np. dwutlenek azotu, dwutlenek siarki i ozon – czyli powszechnie spotykane gazy powstające w wyniku zanieczyszczenia spalinami.

Powietrze, które zostało oczyszczone, przesyłane jest do osłony twarzy. Dyson Zone umożliwia wybór trybów filtracji.

Zobacz: Autonomiczne traktory przyszłością rolnictwa

A co z funkcją słuchania?

Dyson Zone zawiera również w każdym nauszniku neodymowy system elektroakustyczny o wysokiej wydajności. Słuchawki cechują się doskonałą jakością dźwięku. Oprócz tego posiadają funkcję redukcji szumów, która jest konieczna z powodu umiejscowienia w nich silników. Dyson Zone udostępnia trzy tryby:

  • izolacja – całkowicie wycisza dźwięki zewnętrzne;
  • rozmowa – wzmacnia głosy dochodzące z zewnątrz oraz wyłącza funkcję oczyszczania powietrza, gdy użytkownik zaczyna mówić;
  • transparentność – urządzenie jest w stanie wzmacniać istotne dźwięki otoczenia, np. sygnały syren albo publiczne ogłoszenia nadawane przez głośniki na dworcach itp.

Zdjęcie główne pochodzi ze strony Dyson.

Total
0
Shares
_podobne artykuły