Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Zdjęcie ilustrujące tekst o błędzie error 500. Wycięte z papieru litery ERROR leżą ułożone na blacie.

Error 500 – czym jest i jak go naprawić?

Ostatnia aktualizacja 6 maja, 2022

Jeśli pojawi się problem z ładowaniem strony WWW to jednym z błędów, który prawdopodobnie zobaczysz, jest error 500. Jego dłuższe trwanie może negatywnie odbić się na pozycjonowaniu witryny, dlatego warto zapamiętać kilka czynności, które musisz wykonać, aby naprawić problem.

Ostatnia aktualizacja 06.05.2022. Drobne poprawki i dodatkowe treści.

Error 500 – co oznacza i kiedy się pojawia?

Error 500 należy do błędów HTTP i oznacza wewnętrzne problemy na serwerze (Internal Server Error), których szczegółów nie da się określić. Blokuje on dostęp do wszystkich części witryny, przez co strona WWW się nie otwiera po wpisaniu jej adresu w przeglądarce.

Użytkownik, chcąc wyświetlić zawartość strony, napotka białą planszę z informacją o wystąpieniu tego błędu. Niestety nie może on nić zrobić. Problem może naprawić tylko administrator strony.

Sprawdź: Najlepsze miejsca do pracy w 2022 r. Dominują firmy technologiczne

Error 500 (Internal Server Error) najczęściej pojawia się, gdy w ustawieniach lub konfiguracji witryny WWW są błędy. Zdarzają się one po wdrożeniu zmian lub aktualizacji strony, błędnie wprowadzonymi zmianami w pliku “.htaccess”, nieprawidłowym działaniom skryptów. Innymi powodami mogą być anomalie związana z działaniem hostingu, źle ustawione uprawnienia do plików i katalogów, wtyczki dodane do witryny.

Jak naprawić problemy?

1. Spróbuj wejść na stronę w trybie incognito, na innej przeglądarce lub na innym urządzeniu.

Jeśli w taki sposób strona się wyświetli bez błędu, to problem może leżeć w plikach zapisanych przez przeglądarkę lub konfiguracji samej przeglądarki.

W tej sytuacji można:

  • wyczyścić pliki cookies,
  • wyczyścić cache,
  • przywrócić ustawienia domyślne przeglądarki.

2. Sprawdź wtyczki i motywy

Wyłącz wszystkie wtyczki. Jeśli strona zadziała, włączaj wtyczki z powrotem pojedynczo do momentu ponownego pojawienia się błędu. Kiedy namierzysz winowajcę, znajdź alternatywę dla wtyczki, jeśli jest potrzebna.

3. Cofnij ostatnią aktualizację

Czasami instalacja aktualizacji nie postępuje prawidłowo. Cofnij zmiany do poprzedniej zapisanej wersji.

4. Zweryfikuj uprawnienia dostępu do plików i katalogów

Jeśli masz dostęp do panelu administracyjnego strony, sprawdź czy folder ma ustawione uprawnienia 705, a pliki wewnątrz uprawnienia 604.

Uprawnienia 705 oznaczają, że inni użytkownicy mają dostęp do zawartości tego folderu, ale nie mogą niczego tam zmienić.

Uprawnienia 604 oznaczają, że pliki są tylko do odczytu dla reszty użytkowników.

Jeśli nie wiesz, co oznaczają powyższe parametry, skontaktuj się usługodawcą.

5. Sprawdź poprawność pliku .htaccess

Jeśli masz dostęp do panelu administracyjnego serwera lub dostęp do plików na serwerze, np. przez FTP, zaloguj się na serwer i tymczasowo zmień nazwę pliku .htaccess na .htaccess_kopia. Spróbuj ponownie otworzyć stronę. Jeśli okaże się, że strona działa, oznacza to błąd w konfiguracji pliku .htaccess. W tym wypadku może być konieczna pomoc usługodawcy.

Podsumowanie

Większość przyczyn wystąpienia błędu error 500 będziesz w stanie namierzyć samodzielnie, a także wiele z nich jest dość łatwych do samodzielnego wyeliminowania. Jeśli jednak natrafisz na przeszkodę, zwróć się po specjalistyczną pomoc do dostawcy hostingu.

Total
0
Shares
_podobne artykuły