Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Fizyczne biuro – do widzenia. Witamy biuro hybrydowe

Fizyczne biuro – do widzenia. Witamy biuro hybrydowe

Jaki los spotka fizyczne biuro? W świecie pracy hybrydowej i zdalnej wydaje się, że niezbyt dobry i fizyczne biura nie przetrwają pandemii.

Ostatnia aktualizacja 19 kwietnia, 2022

Jaki los spotka fizyczne biuro? W świecie pracy hybrydowej i zdalnej wydaje się, że niezbyt dobry i fizyczne biura nie przetrwają pandemii.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022. Dodaliśmy sekcję z aktualnymi statystykami na temat pracy zdalnej.

Fizyczne biuro wydaje się niezmiennym faktem życia korporacyjnego. Do tego stopnia, że zostało już wielokrotnie sparodiowane w kulturze popularnej, włącznie z serialem telewizyjnym w USA i Wielkiej Brytanii. Niektórzy nawet wychodzą z założenia, że błyszczące budynki korporacyjne wypełnione nieco ponurymi kabinami to jedyny sposób na produktywną pracę w obecnych czasach.

Tymczasem świat zmienił się za sprawą pandemii Covid-19. To właśnie koronawirus udowodnił, że praca może być produktywna, nawet jeśli wykonujesz ją z domu. Fizyczne biuro ciągle ma pewne zalety, w tym interakcje z pracownikami i – dla wielu z nas – jest miejscem, w którym rodzą się świetne pomysły. Ale nie brakuje osób, które mogłyby przez cały czas pracować z domu. Albo po prostu z innego miejsca niż fizyczne biuro korporacji.

Sprawdź: Praca zdalna w domu – jak zwiększyć swoją efektywność?

Czyli co? Żegnamy fizyczne biuro?

Bez żadnego formalnego mechanizmu zachęcającego do współpracy przypadkowe spotkania w biurze były zwykle najlepszą opcją do tego, by kogoś poznać. A także, by wymienić się pomysłami. Od słowa do słowa i nagle okazuje się, że powstawał nowy projekt. Na aplikację, lepszy proces biznesowy, czy choćby z e-learningu dla nowych pracowników. Tego typu praca zdalna nie zapewni.

Z drugiej strony łatwo wyobrazisz sobie również fizyczne biuro, w którym pracownicy siedzą zgarbieni nad klawiaturami, w słuchawkach na uszach. Niby są w biurze, ale robią wszystko, aby wyglądało na to, że jednak nie.

Trudno powiedzieć czy w 2022 r. faktycznie pożegnamy biura fizyczne i wszyscy przeniesiemy się do domów, pracując zdalnie. Jest to natomiast zdecydowanie bardziej możliwe niż kiedykolwiek. Nasza prognoza? Firmy postawią przede wszystkim na pracę hybrydową, czyli kilka dni w biurze, a kilka z domu. Za kilka lat może się jednak okazać, że wiele firm dojdzie do wniosku, iż biura przestały się opłacać. Skoro aplikacje i rozwiązania technologiczne przenoszą się do chmury, my również możemy.

Praca zdalna w statystykach

Kiedy byliśmy w środku pierwszego lockdownu na początku 2021 roku, zaczęły przebrzmiewać głosy, że nastaje właśnie nowy trend. Powszechna praca zdalna i odwrót od fizycznych biur miały stać się nową odsłoną rynku pracy. Czy to się ziściło? Częściowo tak.

Według raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w Polsce praca zdalna była najczęściej wskazywaną lokalizacją w ogłoszeniach. Po raz pierwszy trafiła na szczyt i zajmowała 260% więcej ogłoszeń niż w roku 2020. Jednak to tylko rynek IT. A jak przedstawiają się statystyki ogólne?

Od 2018 roku Buffer monitoruje stan pracy zdalnej. Najnowsze statystyki na 2022 rok dotyczą 2000 pracowników z całego świata i różnych sektorów. Z danych wynika, że aż 97% ludzi poleca pracę zdalną. Wiąże się to z wysoką potrzebą większej elastyczności oraz zmianą postrzegania równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Praca zdalna umożliwia lepszą organizację czasu, a także nie wymaga dojazdów. W niektórych przypadkach to diametralnie zmienia obraz rzeczywistości.

Jednocześnie 75% badanych przez FlexJobs deklaruje, że dzięki pracy zdalnej pracownicy są znacznie mniej rozkojarzeni. Głośni współpracownicy to jeden z większych czynników rozpraszających. Praca w domu umożliwia pełną izolację od takich bodźców, co pozytywnie wpływa na produktywność i niższy poziom zmęczenia.

Zobacz: Metaverse zastąpi biura?

Jednak praca zdalna może stanowić wyzwanie, szczególnie pod względem bezpieczeństwa danych. Według badań przeprowadzonych przez OpenVPN aż 54% specjalistów IT uważa, że pracownicy zdalni stanowią większe zagrożenie pod względem utrzymania bezpieczeństwa danych niż pracownicy tradycyjni. Dlaczego? Chodzi o stopień polegania na narzędziach internetowych podczas wykonywania pracy. Praca zdalna wiąże się z przeniesieniem wszystkich procesów do sieci, co niesie za sobą potencjalnie większe niebezpieczeństwo związane z cyberatakami. A, jak wiadomo, najsłabszym ogniwem w cyberbezpieczeństwie zawsze jest człowiek.

To tylko część z wielu badań na temat pracy zdalnej, jednak widać tendencję bardzo pozytywnego oddziaływania tego trybu na pracowników i firmy. Zatem czy fizyczne biura będą kiedyś archaiczną koncepcją? Raczej nie w najbliższym czasie. Po długich lockdownach ludzie na powrót odczuwają potrzebę integracji. Praca w fizycznym biurze będzie odbywać się nadal, lecz z uwzględnieniem i tak dużej zmiany – elastyczności wyboru.

Total
0
Shares
_podobne artykuły