Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
forum-internetowe-co-to-jest-alternatywa

Forum internetowe – czym jest i dlaczego większość znika?

Ostatnia aktualizacja 12 września, 2022

Jeszcze kilka lat temu większość osób intensywnie używających internetu czytała przynajmniej jedno forum internetowe. Sporo ludzi korzystało z przynajmniej kilku. Co się stało, że fora internetowe zanikają? Co zaoferowano w ich miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022. Dodaliśmy informację na temat Discorda.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Zobacz: Ścieżka kariery w branży IT

Czym jest forum internetowe?

Forum internetowe, inaczej forum dyskusyjne, jest częścią strony internetowej, która pozwala na moderowaną wymianę myśli i wiedzy skupionej wokół jakiegoś konkretnego tematu. Dyskusja polega na wysyłaniu komentarzy lub kolejnych wiadomości. Można to robić zazwyczaj tylko, gdy jest się zarejestrowanym członkiem danego forum, zatwierdzonym przez administratorów tegoż.

Większość forów internetowych pozwala anonimowym osobom na przeglądanie ich zawartości. Jednakże dostęp do wyszukiwarki haseł lub tematów, a także do linków i grafik zamieszczanych przez zarejestrowanych użytkowników jest zablokowana.

Sprawdź: Pamięć cache

Fora byłyby wylęgarnią frustratów i hejterów, gdyby nie moderatorzy, którzy zazwyczaj wyłaniani są z najbardziej aktywnych użytkowników dysponujących wiedzą i wysoką kulturą osobistą.

Jakie informacje można znaleźć na forach internetowych?

Na forach internetowych można znaleźć tematy dotyczące… wszystkiego. Zazwyczaj były one dostępne przy większości stron internetowych producentów, marek, portali itp. Tematy poruszane na stronach były także rozwijane właśnie poprzez fora.

Zazwyczaj fora dotyczyły szerszych tematów, ale miały też swoje osobne części, w których dyskutowano na dość konkretne tematy. Przykładem może być forum miłośników jakiejś marki samochodów. Dostępne są fora dotyczące nowości, ogólnie motoryzacji i tematów z nimi związanych. W innych podstronach można już dowiedzieć się czegoś więcej o danym modelu, jego użytkowaniu, naprawach, regulacjach, czy gdzie nabyć części do niego.

Dlaczego spada popularność forów internetowych? Co je zastępuje?

Od kilku lat fora internetowe zamierają, choć jest kilka, które trzymają się dzielnie. Co jest tego powodem? Fora tworzą i czytają użytkownicy, których interesują tematy tam poruszane. Jeśli społeczność jest aktywna, to forum żyje i się rozwija. Jeśli ludzie odchodzą z jakichś powodów, to dana grupa dyskusyjna znika.

Okazuje się, że fora tak naprawdę nie znikają, ale zmieniają swoją zwyczajową formę i przenoszą się do innych mediów. Chodzi o to, że od kilku lat spore grono ludzi zaczęło intensywnie korzystać z Facebooka i jemu podobnych portali społecznościowych. To na nich rozmawia się ze znajomymi, podgląda profile znanych osób, firm, marek itp.

Na tych portalach tworzone są także profile tematyczne, na których porusza się tematy dotyczące niemal każdego aspektu życia. Spełniają one rolę… Forów internetowych! Są profile otwarte, gdzie może wejść każdy użytkownik portalu, ale są też profile zamknięte i aby do nich się dostać, należy zostać zaakceptowanym przez administratora. W innych trzeba uzyskać rekomendację członka.

Dlatego, gdy obecnie szuka się forum, na którym można wymienić się wiedzą lub zgłębić jakiś temat, to warto szukać nie tylko forum internetowego, ale sprawdzić, czy aby na Facebooku nie ma odpowiedniego profilu lub grupy użytkowników dyskutującej na dany temat.

Zobacz: Kultura organizacyjna nie musi być nudna – zobacz 5 świetnych przykładów

Discord – przestrzeń lepsza niż fora internetowe

Wraz z rozwojem funkcji społecznościowych i ewolucją potrzeb użytkowników, powstawały serwisy, które umożliwiały jeszcze więcej aktywności w sieci z uwzględnieniem aktualnych zasad komunikacji.


W 2015 roku uruchomiono platformę Discord, która działa w oparciu o chmurę. Za jej pośrednictwem, oprócz wiadomości tekstowych, można rozmawiać głosowo, wysyłać filmy, zdjęcia, tworzyć transmisje i dostępna jest na wszystkich popularnych systemach operacyjnych. Z Discorda można korzystać z poziomu zainstalowanej aplikacji, ale też poprzez zalogowanie się w przeglądarce. Początkowo służył graczom komputerowym do streamingu gier. Szybko jednak stał się miejscem dla ludzi, którzy chcą stworzyć własną tematyczną przestrzeń internetową.

Na Discordzie można stworzyć pokoje tekstowe, głosowe, a sposób zarządzania przypomina każdą inną grupę na platformie społecznościowej lub na forum internetowym. W Discordzie można dodatkowo skorzystać z konfigurowalnych botów. Platforma umożliwia dodawanie własnych emoji i naklejek, a także personalizację wyglądu serwera. Jest to miejsce bardziej interaktywne i elastyczne, dzięki czemu wyprzedza dzisiaj tradycyjne fora internetowe.

Total
0
Shares
_podobne artykuły