Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
godzina-kodowania-co-to-jest-hour-of-code

Godzina Kodowania – co to jest?

Ostatnia aktualizacja 6 listopada, 2023

Czym jest Godzina Kodowania (Hour of Code) i czego mianowicie można się w jej trakcie spodziewać? Kto rozpoczął tę inicjatywę? Kto wspiera tę inicjatywę i dla kogo jest ona przeznaczona? Na te pytania odpowiemy oczywiście w niniejszym tekście.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Akcję Hour of Code wspierają takie osobistości jak Barak Obama, Mark Zuckerberg, Jeff Bezos, Bill Gates, a także wiele innych osobistości polityki, sportu, mediów itp.

godzina-kodowania-co-to-jest-hour-of-code-jeff_bezos

Godzina Kodowania – co to jest?

Inicjatywa nosząca nazwę Godzina Kodowania (Hour of Code) jest godzinnym wprowadzeniem do informatyki. Jednym słowem, chodzi o propagowanie programowania wśród osób, które do tej pory nie miały z tym do czynienia. Dzięki prostym samouczkom, zabawnym zadaniom można przekonać się, iż kodowanie może być nie tylko zawodem, ale i zabawą.

Sprawdź: jak się przebranżowić

Hadi Partowi jest pomysłodawcą tej inicjatywy. Założył on w 2013 roku organizację Code.org, której celem jest propagowanie programowania.

Celem Godziny Kodowania jest odczarowanie kodu i pokazanie, że informatyka to nie jest wielka filozofia. Każdy może nauczyć się podstaw. Ponad 100 milionów uczniów na całym świecie spróbowało Godziny Kodowania. Zapotrzebowanie na odpowiednią edukację informatyczną XXI wieku przekracza wszelkie granice i nie zna ograniczeń.” – powiedział Hadi Partovi, założyciel i CEO Code.org.

Czym jest Tydzień Edukacji Informatycznej?

Akcja dostępna jest oczywiście dla wszystkich przez cały rok. Jednakże w grudniu organizowany jest Tydzień Edukacji Informatycznej. Klasy i uczniowie różnych szkół mogą dołączyć do tego święta programowania.

godzina-kodowania-co-to-jest-hour-of-code-polska
Mapa miejsc, gdzie organizowane są Godziny Kodowania w Polsce

Rejestracja na to wydarzenie rozpoczyna się natomiast już w październiku każdego roku.

Jakie narzędzia dostępne są w ramach akcji Godzina Kodowania?

W ramach Godziny Kodowania organizacja udostępnia samouczki przygotowane aż w 45 językach. Można z nich korzystać, nie mając żadnego doświadczenia w programowaniu, dlatego są one doskonałe dla dzieci. Są dostępne dla wszystkich przez cały rok.

Dzieci mogą korzystać z samouczków dotyczących Minecrafta, Krainy lodu, Vaiany, Star Wars lub Angry Birds, jak również wielu innych popularnych tematów.

Organizatorzy Godziny Kodowania podają na tacy scenariusze, wszelkie potrzebne informacje, a także materiały dla organizacji, szkół i innych partnerów, którzy chcą wesprzeć inicjatywę. Obecnie wsparcia udziela ponad 400 organizacji, a także ponad 200 tys. nauczycieli z całego świata.

godzina-kodowania-co-to-jest-hour-of-code-swiat
Miejsca, w których organizowane są Godziny Kodowania na Świecie

Zobacz: jakie są najpopularniejsze języki programowania

Korzyści z udziału w akcji

  • Rozwój umiejętności: Uczestnictwo w Godzinie Kodowania pomaga rozwijać kluczowe umiejętności takie jak rozwiązywanie problemów, kreatywność oraz logiczne myślenie.
  • Demistyfikacja programowania: Interaktywne samouczki uczą podstaw kodowania w sposób atrakcyjny i dostępny, obalając mit, że programowanie jest trudne i tylko dla specjalistów.
  • Nieustanne uczenie się: Godzina Kodowania promuje kulturę ciągłego uczenia się i zachęca do dalszego eksplorowania technologii.
  • Budowanie pewności siebie: Uczestnicy odkrywają, że są zdolni do tworzenia i innowacji w cyfrowym świecie, co przekłada się na większą pewność siebie w dziedzinie technologii.
  • Inkluzywność: Inicjatywa podkreśla, że każdy, niezależnie od wieku czy pochodzenia, może nauczyć się kodowania i stać się twórcą w świecie technologii.

Czym jest organizacja Code.org?

Code.org jest publiczną organizacją non-profit, która stara się propagować informatykę i programowanie wśród młodych kobiet, jak również uczniów z innych, niedostatecznie reprezentowanych grup.

Dzięki Godzinie Kodowania uczniowie w każdej szkole, biorącej oczywiście udział w inicjatywie, mają możliwość nauki programowania przy wykorzystaniu materiałów dostępnych w ramach organizacji.

Dzięki Code.org i akcji Hour of Code ponad 100 mln uczniów w szkołach w USA wzięło udział w zajęciach informatycznych. Organizacja chwali się także, iż od rozpoczęcia akcji swoich sił w programowaniu wypróbowało znacznie więcej dziewczynek, niż to miało miejsce wcześniej.

godzina-kodowania-co-to-jest-hour-of-code-malala_yousafzai

Organizacja Code.org utrzymuje się dzięki darowiznom od korporacji, fundacji, a także hojnych osób. Wśród nich są Microsoft, Facebook, Infosys Foundation, USA, Amazon i inne.

Najważniejsze statystyki dotyczące inicjatywy Hour od Code

Code.org i Godzina Kodowania odegrały ważną rolę w promowaniu informatyki. Jak to się przełożyło na mierzalne efekty?

Badania pokazują, że po Godzinie Kodowania więcej uczniów wyraża zainteresowanie informatyką, a ponadto czuje, że są w stanie się jej uczyć lepiej niż reszta rówieśników. Pozytywny efekt widoczny jest szczególnie w grupie dziewcząt, których reprezentacja w tej dziedzinie znacznie się zwiększa.

W inicjatywie udział wzięło już ponad 100 mln osób na całym świecie, a aż 98,1% uczestników oceniło swoje doświadczenie z Godziną Kodowania jako dobre lub świetne.

Total
0
Shares
_podobne artykuły