Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
google chrome zużywa dużo pamięci

Google Chrome zużywa dużo pamięci? Pojawią się tryby oszczędzania

Ostatnia aktualizacja 1 stycznia, 2023

Tryby oszczędzania energii i pamięci pojawią się w przeglądarce Chrome, co powinno poprawić żywotność baterii laptopów.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Google ogłosił plany związane z optymalizacją pracy przeglądarki internetowej Google Chrome. To optymalizacje pod kątem szybkości, które za pomocą aktualizacji zmniejszą zużycie pamięci nawet o 40% i 10 GB.

Google Chrome zużywa dużo pamięci

Chrome cieszy się ogromną popularnością na rynku. Jak podaje Oberlo, w listopadzie br. udział rynkowy Chrome’a wynosił 65,84%, a na drugim miejscu znajdowała się przeglądarka Safari z wynikiem znacznie mniejszym, wynoszącym 18,7%. Trzecia pozycja przypada aplikacji Edge (4,44%).

Choć niezwykle popularna, przeglądarka Google’a od lat ma też wiele negatywnych opinii w kontekście zużycia pamięci. Zajmuje bardzo dużo zasobów i spowalnia działanie wielu komputerów, a także sprawia, że laptopy pracują wyraźnie krócej na zasilaniu bateryjnym.

Sprawdź: ROM

Google ogłosiło więc wprowadzenie trybu Memory Saver, który obiecuje zwolnić pamięć z kart przeglądarki, które są otwarte w tle, a nie są używane. Dzięki temu aktywne karty będą działać płynniej – przekonuje firma.

Warto natomiast zauważyć, że nieaktywne karty będą ponownie załadowywane, gdy uzyskamy do nich dostęp. Tryb oszczędzania energii nie jest zatem wskazany dla witryn, które pozostają aktywne również w tle (np. wykonują konkretne obliczenia).

Tryb oszczędzania pamięci i energii

Dodatkowo Chrome otrzyma tryb oszczędzania energii (Energy Saver), który wykryje, kiedy poziom naładowania baterii urządzenia osiągnie 20%. Gdy tak się stanie, przeglądarka wyłączy efekty wizualne i animacje, pomagając uwolnić zasoby i sprawić, że dany sprzęt będzie działał choć kilka(naście) dodatkowych minut dłużej na baterii.

Nowe tryby pojawią się w ciągu kilku następnych tygodni i będzie można je włączać i wyłączać w ustawieniach przeglądarki. Będą dostępne dla platform Windows, macOS i ChromeOS.

Zobacz: Perspektywa zbieżna

Google nie jest jedyną firmą, która chce poprawić wydajność i żywotność baterii, jeśli chodzi o przeglądarki internetowe. Od kilku miesięcy Microsoft promuje funkcję Sleeping Tabs, która zmniejsza zużycie pamięci nawet o 85% i użycie procesora aż o 99%.

Google Chrome zużywa dużo pamięci, ale już wkrótce może się to zmienić.

W Chrome ciągle nie ma jeszcze odpowiednich, zaawansowanych funkcji do oszczędzania pamięci. Natomiast w Ustawieniach przeglądarki znajdziemy jedno rozwiązanie, które może się przydać.

Zakładka z Ustawień przeglądarki Google Chrome - Oszczędzanie pamięci. Widoczne dostępne funkcje

Przetestowaliśmy Oszczędzanie pamięci i faktycznie, kiedy to ustawienie jest włączone, przeglądarka zwalnia pamięć zajętą przez nieaktywne karty. Te trzeba jednak później na nowo wczytać, więc nie jest to zalecane dla trybu offline. Nie możemy np. najpierw wczytać wielu stron, by później wyłączyć internet i korzystać z nich offline.

Total
0
Shares
_podobne artykuły