Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Google pomoże w tropieniu fake newsów

Ostatnia aktualizacja 4 kwietnia, 2022

Dezinformacja stanowi dzisiaj jedno z większych niebezpieczeństw. Szybkość oraz sposób rozprzestrzeniania się informacji skutecznie utrudniają weryfikowanie faktów. Nic dziwnego, że internetowi giganci starają się zapobiegać szkodom, które dotykają nie tylko bezpośrednio samych odbiorców, ale tez mocno nadszarpują wiarygodność platformy. 31 marca 2022 roku Google zapowiedział wprowadzenie nowej etykiety, która pojawi się obok wyszukiwanego wyniku.

Sprawdź: Pierwsza mysz komputerowa. Jaka jest jej historia?

Etykieta Google pomoże w weryfikowaniu wiadomości

Google wprowadza nową etykietę „highly cited”, która najpierw pojawi się na urządzeniach mobilnych w Stanach Zjednoczonych, a po paru tygodniach będzie dostępna także dla użytkowników z pozostałej części świata.

Etykieta będzie widniała przy artykułach śledczych, wywiadach, ogłoszeniach, komunikatach prasowych i wiadomościach lokalnych. Pomoże wyróżnić wiarygodny artykuł będący źródłem dla innych serwisów.

Nowa etykieta od Google: „highly cited”
Źródło: blog.google

Nowa etykieta pomoże także uwidocznić oryginalne reportaże, które staną się lepiej dostępne dla użytkowników. Ich widoczność będzie niezależna od konkurencji czy nawet lepszego stopnia optymalizacji innych treści pod wyszukiwarkę.

Dodatkowe informacje od niezależnych weryfikatorów

Google udostępnia również narzędzie Fact Check Tools, które umożliwia sprawdzanie wiarygodności informacji. Wyniki z wyszukiwarki pochodzą od niezależnych organizacji zajmujących się weryfikowaniem faktów. Wystarczy wpisać hasło, a narzędzie wyświetli zbiór sprawdzonych linków wraz z fragmentami, które ukazują kontekst tematu.

Zobacz: Robo-berry, czyli skuteczna automatyzacja zbiorów

Google udostępni informacje o stronach

Funkcją, która niedługo będzie dostępna dla użytkowników korzystających z wyszukiwarki w języku angielskim jest zakładka z informacjami o danej stronie, z której pochodzi wynik. Aby z niej skorzystać, wystarczy kliknąć trzy pionowo ułożone kropki po prawej stronie wyniku. Po wybraniu opcji „więcej o tej stronie” będzie można dowiedzieć się wszystkiego co twórcy źródła udostępniają na swój temat. Możliwe będzie także sprawdzenie, co inni użytkownicy pisali o nich w sieci.

Total
0
Shares
_podobne artykuły