Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
hackathon

Hackathon – na czym polega?

Ostatnia aktualizacja 7 marca, 2022

Hackathon, czyli event dla programistów i projektantów, zdobywa coraz szerszą popularność na całym świecie. Uczestnicząc w hackathonie, programista ma szansę na nawiązanie kontaktów branżowych, a także sprawdzenie swoich umiejętności podczas wykonywania zadań w kilkuosobowych grupach. Na czym dokładnie polega hackathon?

Czym jest hackathon?

Hackathon to wydarzenie skierowane do programistów i innych projektantów związanych z rozwojem oprogramowania, podczas którego uczestnicy mogą zmierzyć się z określonym problemem projektowym. Hackathony odbywają się zazwyczaj w trybie weekendowym i są szansą dla osób aspirujących do pracy w branży IT, aby zostać zauważonymi przez firmy poszukujące kandydatów na różne stanowiska.

Podczas hackathonów organizowane są czasami segmenty warsztatowe, szczególnie interesujące dla początkujących programistów i projektantów.

Typowy przebieg hackathonu to:

1. Prezentacja wydarzenia oraz przedstawienie problemu.

2. Burza mózgów wśród uczestników i tworzenie drużyn.

3. Wspólna praca nad projektem, która może trwać od kilku godzin do kilku dni.

4. Prezentacja efektów pracy przed ławą sędziowską.

Sprawdź: Iteracja

Hackathon to nie arena – zadbaj o zdrową atmosferę

Tam, gdzie spotka się grupa entuzjastów specjalizujących się w jakiejś dziedzinie, możliwe jest zaistnienie niezdrowej rywalizacji i dyskryminacji nowicjuszy. Hackathon powinien uwzględniać różnorodność poziomów wśród uczestników i tworzyć miejsce do wzajemnej nauki i inspiracji w skupieniu nad wspólnym problemem.

Organizatorzy powinni pamiętać, że wywieranie presji i nierealistyczne oczekiwania nie tworzą atmosfery sprzyjającej postępowi.

Odpowiedni projekt podczas hackathonu

Nie każdy problem będzie możliwy do rozwiązania podczas hackathonu. Warto organizować wydarzenie z tą myślą, traktując je przede wszystkim jako przestrzeń do burzy mózgów i wyłonienia talentów. Podczas tworzenia zadania, warto uwzględnić kilka punktów:

1. Problem powinien być jasno zdefiniowany, a cele możliwe do osiągnięcia.

2. Warto wyłonić interesariusza.        

3. Podczas pracy niezbędna jest odpowiednia koordynacja.

4. Należy uwzględnić zróżnicowanie poziomu wiedzy i doświadczenia wśród uczestników.

Zobacz: 4-dniowy tydzień pracy

Szkolenie podczas hackathonu

Jeśli podczas wydarzenia zbierze się większa grupa nowicjuszy, hackathon może odbywać się w formie szkolenia. Warsztaty powinny wprowadzać uczestników w ideę hackathonu oraz uczyć, w jaki sposób brać udział w rozwiązywaniu problemu będącego głównym tematem wydarzenia. Długość warsztatu, która będzie najbardziej efektywna dla uczestników, to 45-90 minut. Dobrze jest również przewidzieć 15-minutowe przerwy pomiędzy warsztatami.

Total
0
Shares
_podobne artykuły