Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Zarobki programistów są uzależnione od branży, doświadczenia, szkoleń i lokalizacji

Ile zarabia programista CNC?

Ostatnia aktualizacja 4 kwietnia, 2023

Zawody techniczne nadal cieszą się sporym zainteresowaniem. Niektóre z nich są ciekawą i dobrze wynagradzaną ścieżką kariery, szczególnie jeśli wymagają obsługi zaawansowanych maszyn. Ile zarabia programista CNC?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Kim jest programista CNC?

To specjalista zajmujący się programowaniem maszyn CNC (Computer Numerical Control). Tak zwane obrabiarki sterowane numeryczne wykorzystuje się do produkcji części i narzędzi w różnych gałęziach produkcji, takich jak przemysł motoryzacyjny, lotniczy, medyczny, budowlany, a nawet przemysł zabawkarski.

Programista CNC tworzy programy, które kontrolują ruchy maszyny CNC i określa, jakie narzędzia powinny być używane do obróbki materiałów. Ponadto musi rozumieć rysunki techniczne i projekty, aby móc wdrożyć najlepsze rozwiązania techniczne. Przy użyciu specjalistycznego oprogramowania, programista CNC tworzy kod, który jest następnie wprowadzany do komputera maszyny CNC.

Czego wymaga obsługa maszyn CNC

Ważną umiejętnością programisty CNC jest zdolność do interpretowania i przetwarzania rysunków technicznych lub modeli 3D. W efekcie technik przetwarza je na instrukcje, które umożliwiają maszynie produkcję. Co więcej, istotna jest znajomość materiałów obrabianych na tokarkach czy frezarkach CNC. Oprócz programowania maszyny, pracownik może odpowiadać za kontrolę jakości wyprodukowanych części oraz utrzymywanie i serwisowanie maszyn.

Większość pracodawców wymaga dyplomu ukończenia szkoły branżowej lub technikum. Aby zdobyć niezbędną wiedzę, należy odbyć specjalny kurs na operatora maszyn CNC.

Ile zarabia programista CNC?

Wysokość wynagrodzenia programisty CNC może różnić się w zależności od wielu czynników. Są to przykładowo doświadczenie, wykształcenie, branża, lokalizacja czy ilość dodatkowych obowiązków.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie programisty CNC w Polsce mieści się w przedziale od 5 500 do 7 500 złotych brutto miesięcznie. Jednak specjaliści z dużym doświadczeniem i wiedzą mogą zarabiać znacznie więcej, bo nawet do 10 000 złotych brutto miesięcznie.

Na podstawie wynagrodzenia.pl

Na wysokość pensji w tym wypadku wpływa staż pracy i dodatkowe umiejętności zdobywane np. na szkoleniach i kursach zawodowych.

Zarobki programisty maszyn CNC w Niemczech

To ile zarabia programista CNC w Niemczech (podobnie jak w Polsce), zależy od regionu, rodzaju przemysłu i doświadczenia. Dodatkowym czynnikiem będzie też stopień komunikatywności zagranicznego pracownika, czyli znajomość języka niemieckiego lub angielskiego.

Średnie miesięczne zarobki technika programisty CNC wynoszą ok. 3 400 euro brutto. Niemniej jednak jeśli do obowiązków pracownika należy także tworzenie planów, kalkulacji i optymalizowanie procesów produkcyjnych z udziałem maszyn CNC to miesięczne wynagrodzenie może sięgnąć nawet ponad 6 000 euro brutto.

Zarobki programistów CNC w Niemczech przyciągają specjalistów
Zarobki programistów CNC w Niemczech przyciągają specjalistów / Fot. gehalt.de

Wykształcenie, jakie musi mieć programista CNC

Pewne jest, że im lepsze przygotowanie zawodowe, tym lepsze można mieć oczekiwania co do zarobków na start. Aby zostać programistą CNC, na początku należy ukończyć szkołę średnią lub technikum. Jednak większość pracodawców oczekuje od kandydatów wykształcenia związanego z produkcją, np. technik mechanik lub technik obróbki skrawaniem, ale to nie wszystko.

Preferowane są świadectwa szkoły zawodowej i kursy dla programistów CNC. W niektórych przypadkach, jeśli praca wymaga bardziej zaawansowanych umiejętności programowania, niezbędne jest wykształcenie inżynierskie, np. inżyniera produkcji lub inżyniera mechanicznego.

Dowiedz się więcej o zawodzie programisty CNC.

Total
0
Shares
_podobne artykuły