Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Zarobki Polaków na emigracji / Fot. Maryna Pleshkun, Shutterstock.com

Polacy na emigracji. Ile zarabiają i gdzie pracują?

Ostatnia aktualizacja 14 maja, 2024

Emigracja zarobkowa staje się coraz bardziej popularna wśród Polaków, szczególnie w sytuacji, kiedy zarobki za granicą rosną równie szybko co koszty życia w naszym kraju. Niemcy, jako jedna z największych gospodarek Europy, przyciągają pracowników z całego kontynentu, w tym znaczną liczbę Polaków. Holandia i Wielka Brytania to kolejne atrakcyjne kierunki dla Polaków szukających lepszego wynagrodzenia.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Dlaczego Polacy wyjeżdżają za granicę?

Gdy nie wiadomo, o co chodzi, chodzi oczywiście o pieniądze. Zarobki w Niemczech, które przewyższają średnie wynagrodzenie w Polsce o około 10 tys. zł, są głównym magnesem przyciągającym Polaków. Dane z portalu Cinkciarz.pl wskazują, że średnia miesięczna pensja w Niemczech wynosi ponad 4,1 tys. euro. Szczególnie atrakcyjne zarobki można znaleźć w sektorach farmaceutycznym, technologicznym oraz finansowym, gdzie płace sięgają od 3500 do 5100 euro brutto. Taka różnica wynagrodzeń, w połączeniu z możliwością zdobycia międzynarodowego doświadczenia, skłania wielu młodych Polaków do podjęcia decyzji o wyjeździe.

Czy to się opłaca? Koszty życia w Niemczech

Choć zarobki w Niemczech są wysokie, koszty życia również mogą być znaczące, szczególnie w dużych miastach takich jak Berlin, Hamburg czy Monachium, gdzie wynajem małego mieszkania kosztuje od 600 do 1000 euro miesięcznie. Koszty spożywcze wynoszą od 150 do 300 euro na osobę, a obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne to wydatek rzędu 150-350 euro. Te czynniki mogą wpływać na realny standard życia i oszczędności, które Polacy są w stanie odłożyć pracując za granicą. Jeśli mówimy o krótkotrwałym pobycie nastawionym głównie na pracę bez prowadzenia rozrzutnego życia towarzyskiego i ponoszenia innych dodatkowych kosztów, wciąż można przywieźć zza granicy spore oszczędności.

Emigracja sposobem na łatwiejszy start w dorosłość?

Według raportu “Migracje zarobkowe Polaków 2023″ wielu Polaków traktuje pracę za granicą jako czasowy etap w życiu. Z danych Gi Group Poland wynika, że 17% Polaków planuje wyjechać do pracy za granicą w najbliższym roku, a największą gotowość do wyjazdu wykazują osoby w wieku 18-24 lata. Wielu z nich zamierza wrócić do Polski po zgromadzeniu odpowiednich środków finansowych. To pokazuje, że zarobki za granicą traktowane są nie tylko jako sposób na życie, ale także jako szansa na szybsze osiągnięcie stabilności finansowej w Polsce.

Emigracja zarobkowa dotyczy coraz większej części polskiego społeczeństwa. Przyczyny są wielorakie, od wyższych zarobków po rosnące koszty życia w kraju. Mimo wyzwań, takich jak wysokie koszty życia za granicą, wielu Polaków widzi w tym szansę na poprawę swojego życia i akumulację kapitału, który może przyczynić się do lepszego startu po powrocie do kraju.

Zobacz: Work-life balance w Polsce. Gorzej tylko w 2 krajach Europy

Co Polacy robią za granicą?

Z raportu Narodowego Banku Polskiego (NBP) wynika, że Polacy za granicą często podejmują się prac prostych, takich jak robotnicy lub rzemieślnicy wykwalifikowani. W Niemczech dominują branże takie jak:

  • przemysł
  • rolnictwo
  • handel
  • budownictwo
  • hotelarstwo

W Wielkiej Brytanii Polacy skupiają się na:

  • przemyśle
  • hotelarstwie
  • gastronomii

W Holandii Polacy pracują najczęściej w rolnictwie i przemyśle. Branża transportowa również cieszy się popularnością wśród polskich emigrantów.

Zobacz: W tych branżach chcą pracować Polacy. Nowy lider rankingu

Ile zarabia Polak na emigracji?

Dane finansowe za 2022 rok wskazują na znaczące różnice w zarobkach w zależności od branży i kraju. W Niemczech średnie wynagrodzenie brutto w przemyśle wynosiło 14 358 zł, w Holandii 13 251 zł, a w Wielkiej Brytanii 12 197 zł, podczas gdy w Polsce było to tylko 6001 zł. Najlepiej zarabiali Polacy w sektorze hotelarskim i gastronomicznym w Holandii, gdzie średnia pensja sięgała 12 459 zł, podczas gdy w Niemczech wynosiła 11 124 zł, a w Wielkiej Brytanii 10 453 zł. Tymczasem w Polsce średnie wynagrodzenie w tej branży wynosiło zaledwie 4130 zł. W branży budowlanej zarobki były najwyższe w Niemczech, gdzie średnia pensja brutto osiągała 15 780 zł.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Total
0
Shares
_podobne artykuły