Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Internet Rzeczy – czy to jeszcze science fiction?

Ostatnia aktualizacja 9 maja, 2022

Czym jest Internet Rzeczy? Bardzo gładko przeszliśmy do porządku dziennego ze zdobyczami technologii ostatnich 30 lat. Można powiedzieć, że ani się obejrzeliśmy, a obudziliśmy się w świecie, w którym na co dzień korzystamy z rzeczy inteligentnych. Wcześniej były one wytworami fantazji pisarzy i scenarzystów filmowych. I właściwie w ogóle nie dziwimy się z tego powodu, dopóki nie spojrzymy na to w taki sposób.

Ostatnia aktualizacja 09.05.2022. Drobne poprawki i aktualizacja treści.

Urządzenia zwane inteligentnymi otaczają nas coraz częściej, czasem nawet tego nie zauważamy. Wystarczy jednak uważnie się rozejrzeć, a zobaczymy, że bez niektórych trudno się obyć.

Zobacz: Umowa B2B

Internet Rzeczy – co to jest?

Internet Rzeczy określa się skrótem IoT, którego angielskie rozwinięcie to Internet of Things. Mówimy o nim, kiedy różnego rodzaju urządzenia elektroniczne, AGD lub RTV mogą komunikować się między sobą, korzystając wzajemnie np. z kompatybilnych funkcji.

Najprostszym przykładem może być robot sprzątający, którym możemy sterować za pomocą aplikacji w smartfonie. Innym przykładem będzie lodówka, która ma funkcję asystenta głosowego i możliwość sterowania innymi sprzętami domowymi dzięki panelowi dotykowemu. Można też wymienić wielofunkcyjne automaty do przygotowywania potraw, które komunikują się przez internet z serwerem, z którego można pobierać przepisy i aktualizować ich oprogramowanie.

Nasze przyzwyczajenie do wygody i multimediów jest już tak duże, że dawno przestały nas dziwić funkcje dodawane do mało oczywistych urządzeń. Nic już nie stoi na przeszkodzie, aby po wypowiedzeniu odpowiedniej komendy, zadzwonić do kogoś z lodówki podczas krojenia warzyw na obiad. W wielu domach stoją także głośniki, które wystarczy poprosić o ulubioną muzykę, opowiedzenie dowcipu lub podanie prognozy pogody na dany dzień.

W ostatnim czasie popularnym tematem staje się automatyka domowa. Coraz więcej osób instaluje w domach systemy, które umożliwiają automatyczne sterowanie wieloma urządzeniami domowymi. Dzięki nim można oszczędzać energię. Ogrzewanie może się włączać lub wyłączać w zależności od tego, czy jesteśmy obecni w domu. System może także wysłać ostrzeżenie o otwartych oknach, jeśli ogrzewanie jest włączone. To tylko niektóre z przykładów zastosowań. To, w jaki sposób skonstruowana będzie automatyka domowa, zależy od osobistych ustawień.

Automatyka domowa to nie tylko oszczędności. Może być wykorzystana także do zabezpieczenia domu. System można zintegrować z alarmem albo kamerami.

Zagrożenia wynikające z używania urządzeń IoT w sieci

Główną kwestią, o której wspomina się przy temacie urządzeń wyposażonych w IoT, jest bezpieczeństwo. Obecne działanie systemu IoT nie jest doskonałe. Urządzenia łatwo jest zhackować, co dalej może prowadzić do problemów związanych z naszą siecią domową, czyli narazić nas na ataki z zewnątrz.

Urządzenia IoT często mają domyślne hasła, co w przypadku ataku może doprowadzić do przejęcia przez przestępców i wykorzystania dla ich celów, np. jako botnet. Przejęcie jednego z urządzeń wewnątrz sieci domowej wystawia na ryzyko wszystkie urządzenia podłączone do tej sieci.

Przejęte urządzenia mogą działać na naszą niekorzyść w różnoraki sposób. Haker może złośliwie wyłączać lub włączać światło, ogrzewanie, a także otworzyć drzwi i dezaktywować alarm, aby jego partner-złodziej mógł wynieść co droższe sprzęty. Podobnie może złodziejom sporo powiedzieć kamera internetowa, do której można się włamać.

Sprawdź: Gry multiplayer

Internet Rzeczy – jak działa?

Kupując urządzenia IoT warto mieć na uwadze sposób ich podłączenia do internetu. Bez tego są one często bezużyteczne. Urządzenia IoT zwykle przesyłają dane bezprzewodowo. Najczęściej odbywa się to przez Wi-Fi lub Bluetooth. Możliwe jest także podpięcie niektórych urządzeń przez Ethernet.

Przewodowy przesył danych zapewnia najwyższą wydajność. Ponadto ten sposób połączenia ma znaczenie dla bezpieczeństwa. Przejęcie urządzeń połączonych kablowo jest trudniejsze, niż ma to miejsce w przypadku połączeń bezprzewodowych.

Jeśli mamy spory dom, to może się zdarzyć, że umiejscowienie urządzenia tam, gdzie siła sygnału WiFi jest niska lub wręcz zerowa, to nie skorzystamy z jego możliwości. Jeśli nie ma możliwości przestawienia routera, to należy wzmocnić jego sygnał odpowiednimi wzmacniaczami (repeaterami), które pozwolą na pokrycie zasięgiem sieci całego domu.

Total
0
Shares
_podobne artykuły