Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Jak otworzyć plik XML?

Ostatnia aktualizacja 24 sierpnia, 2022

XML to jeden z formatów plików, ale też język znaczników, z którym zetkniesz się prędzej czy później. Czym dokładnie jest, a także jak otworzyć plik XML w różnych programach i przeglądarkach? Wyjaśniamy poniżej.

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022. Drobne poprawki i dodatkowa treść – opis aplikacji XML Viewer.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Czym jest XML?

XML, czyli Extensible Markup Language to język znaczników, który jest podobny do HTML-a. Za jego pomocą można zaprezentować, jak również przechowywać oraz rekonstruować różne dane. XML stanowi zestaw reguł kodowania dokumentów, które są czytelne zarówno dla człowieka, jak i dla komputera.

Sprawdź: Podstawy C++ – jak je zdobyć?

Format XML jest obsługiwany przez wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne: Windows, Linux, Mac OS, iOS czy też Android. Przyczyniło się to do jego dużej popularności i jest rekomendowanym przez organizację W3C (World Wide Web Consortium) standardem.

Jak otworzyć plik XML?

Domyślnie w systemie Windows plik z rozszerzeniem .xml otwiera się w przeglądarce Internet Explorer. Jak otworzyć plik XML w innych przeglądarkach? Ten rodzaj pliku jest po prostu plikiem tekstowym, zatem możemy wyświetlić go na każdej przeglądarce, z której korzystamy. Aby zmienić przeglądarkę, wystarczy wybrać funkcję „Otwórz za pomocą…”, a następnie zaznaczyć na liście programów inną przeglądarkę.

Notatnik

Najprostszym sposobem na otwarcie pliku z rozszerzeniem .xml jest użycie systemowej aplikacji Notatnik. Jeśli często pracujesz na plikach XML, wygodnie będzie umieścić skrót do Notatnika na pulpicie lub pasku zadań.

Zewnętrzny edytor

Dobrym wyborem może być również zewnętrzny edytor, zawierający funkcje kolorowania składni oraz umożliwiający instalację dodatków do pracy bezpośrednio z formatem .xml. Może to być na przykład automatyczne formatowanie, weryfikowanie domknięcia znaczników, autouzupełnianie znaczników itd. Bardzo dobrym edytorem jest Visual Studio Code, który należy do Microsoftu.

Podstawową funkcją tego edytora jest kolorowanie składni. Aby zyskać dodatkowe funkcje, należy je zainstalować. Służy do tego menedżer rozszerzeń, który także umożliwia wyszukiwanie dostępnych dodatków oraz zarządzanie nimi. W polu wyszukiwania wystarczy wpisać „xml” i pojawią się wszystkie dostępne wtyczki.

XML Red Hat

Jednym z ciekawszych narzędzi jest XML autorstwa firmy Red Hat, które pozwala na sprawdzanie błędów w pisowni, dodaje funkcję autouzupełniania kodu, automatycznie formatuje kod w trakcie pisania itp.

XML Viewer

Ciekawym narzędziem do otwierania plików XML jest także aplikacja online XML Viewer. XML Viewer jest darmową aplikacją, która pozwala przejrzeć zawartość plików XML. Nie wymaga instalacji, a jedynie wypakowania z archiwum ZIP.

Prosty i czytelny interfejs ma kilka części. Dodatkowo użytkownik może przełączać widoki, a w tym także drzewka dokumentu (Tree), podglądu (Preview) i zawartości (Content).

Zobacz: Czym jest Angular?

Total
0
Shares
_podobne artykuły