Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Jaki Linux będzie odpowiedni dla początkujących?

Spis treści Hide
  1. Linux Mint
  2. Zorin OS
  3. Manjaro

Ostatnia aktualizacja 14 czerwca, 2022

Od wielu lat sporo mówi się o Linuxie jako o systemie operacyjnym, z którego mogą korzystać nawet użytkownicy przyzwyczajeni do Windowsa. Jednak liczba dostępnych wariantów, nazywanych dystrybucjami, potrafi przytłoczyć. Chcąc pomóc i ułatwić poszukiwania, przygotowaliśmy zestawienie trzech dystrybucji przyjaznych użytkownikom. Jaki Linux będzie odpowiedni dla początkującego?

Linux Mint

Mint jest jedną z najpopularniejszych dystrybucji. Swój sukces zawdzięcza stabilności, łatwości obsługi oraz braku konieczności konfiguracji. Po zainstalowaniu systemu w pełnej wersji, otrzymujemy system operacyjny, który nie wymaga doinstalowywania kodeków lub dodatkowego oprogramowania.

Twórcy Minta, chcąc zapewnić swoim użytkownikom maksimum wygody oraz znajome środowisko pracy, stworzyli środowisko graficzne Cinnamon. Cinnamon to jedno z bardziej przystępnych środowisk graficznych, jakie Linux oferuje użytkownikom.

Po zainstalowaniu systemu, użytkownicy mają od razu do dyspozycji pełen zestaw codziennych aplikacji, takich jak pakiet biurowy, odtwarzacze multimediów lub narzędzia do tworzenia kopii zapasowych. Mint jest dystrybucją o długim wsparciu – każda wersja zapewnia pięć lat wsparcia dla systemu oraz aktualizacji.

Zobacz: Unix, Linux – czym się różnią?

Zorin OS

Zorin OS powstał z myślą o użytkownikach, którzy przesiadają się na Linuxa z systemów Windows oraz macOS. Oferuje wersję w nowoczesnym i eleganckim środowisku Gnome, dostosowanym do potrzeb nowych użytkowników. Dostępna jest także wersja ze stabilnym, lekkim środowiskiem XFCE. Użytkownicy mogą wybierać spośród kilku motywów interfejsu użytkownika, przypominających Windowsa lub macOS, dzięki czemu będą mogli poruszać się w znajomym sobie środowisku.

Jedną z zalet Zorina jest to, że wszystkie czynności, takie jak instalacja samego systemu, aplikacji lub aktualizacji użytkownik przeprowadza z użyciem aplikacji z graficznym interfejsem. Dzięki temu sposób obsługi Zorina jest jednym z najłatwiejszych spośród wielu wariantów Linuxa.

Sprawdź: Linux Lite – dlaczego warto?

Manjaro

Manjaro to dystrybucja, skupiająca się na prostocie obsługi oraz byciu przyjaznym dla użytkowników. Domyślną wersją Manjaro jest wersja ze środowiskiem XFCE, które nie zużywa dużo zasobów komputera. Dzięki temu jest idealne dla nieco starszych komputerów.

Dzięki skupieniu na wygodzie obsługi, Manjaro pozwala użytkownikom praktycznie całkowicie unikać korzystania z linii komend. Aktualizacje systemu oraz instalowanie aplikacji użytkownicy wykonują z poziomu przyjaznych aplikacji i interfejsu okienkowego.

Ogromną zaletą Manjaro jest sposób aktualizacji systemu. Zbudowany jest w systemie ciągłych aktualizacji. Dzięki temu użytkownik w ogóle nie musi przeinstalowywać systemu, aby zapewnić jego aktualność oraz wsparcie.

Total
0
Shares
_podobne artykuły