Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
wynagrodzenia

Co drugi Polak chce jawnych wynagrodzeń

Ostatnia aktualizacja 25 kwietnia, 2023

Jawne wynagrodzenia lada moment mogą stać się powszechnym faktem. Zgodnie z międzynarodowym badaniem przeprowadzonym przez SD Worx, jednego z głównych dostawców usług HR, 50% polskich pracowników nie ma trudności z otwartym dzieleniem się szczegółami swojego pakietu wynagrodzeń. Tymczasem 23% z nich preferuje utrzymanie tych informacji w tajemnicy. Co do chęci ujawniania informacji o zarobkach, Polacy są na trzecim miejscu, za Chorwatami (59%) i Hiszpanami (55%). Badanie objęło 16 tys. pracowników z 16 krajów.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Praca w IT – oferty remote i widełki wynagrodzeń

Przewaga konkurencyjna tkwi w jawności wynagrodzeń

Transparentność w kwestii zarobków i indywidualnych pakietów świadczeń nabiera coraz większego znaczenia dla pracodawców i pracowników. Wzrost konkurencji na rynku pracy oraz nacisk na samorealizację i dobrostan zatrudnionych skutkują coraz bardziej elastycznymi systemami płac. Coraz częściej pracownicy poszukują spersonalizowanego pakietu świadczeń, który spełnia ich bieżące oczekiwania finansowe, odpowiada ich sytuacji życiowej i wspiera równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Wzrasta zapotrzebowanie na przejrzystość w temacie wynagrodzenia – zarówno na płaszczyźnie regulacji prawnych i wytycznych UE, jak i w oczekiwaniach pracowników. Ponad połowa (50%) badanych europejskich pracodawców otwarcie informuje o stosowanej polityce premiowania oraz pakietach wynagrodzeń. Przede wszystkim polskie i angielskie firmy (61%) stosują tę praktykę. Natomiast zaledwie 13% polskich pracodawców przyznaje, że wolą utrzymać te informacje w tajemnicy.

Patrząc z punktu widzenia pracowników, chęć dzielenia się informacjami o zarobkach najbardziej widoczna jest wśród Chorwatów (59%), Hiszpanów (55%) i Polaków (50%). W Polsce aż 42% zatrudnionych wie, ile zarabia ich kolega pracujący na podobnej pozycji. 

W badaniu przeprowadzonym przez SD Worx tylko Chorwacja osiągnęła wyższy wynik (46%). Warto zauważyć, że dla wielu pracowników kluczowym problemem jest często skomplikowana struktura wynagrodzenia. W Polsce zaledwie 64% zatrudnionych deklaruje, że w pełni rozumie zapisy w swoim odcinku wypłaty.

Zobacz: Dyskryminacja płacowa zniknie dzięki dyrektywie Unii Europejskiej

Pieniądze silnym motywatorem, ale nie tylko

Dostarczanie zdywersyfikowanych pakietów wynagrodzeń odgrywa kluczową rolę w motywowaniu, utrzymaniu oraz przyciąganiu nowych talentów. W związku z tym, niektórzy zatrudnieni preferują więcej dni wolnych, podczas gdy inni skłaniają się ku dodatkowym gratyfikacjom finansowym. 

Według badania przeprowadzonego przez SD Worx, liczba i rodzaj świadczeń dodatkowych różnią się w zależności od kraju i przedsiębiorstwa. W ujęciu krajowym, możliwość stworzenia indywidualnego pakietu świadczeń w ramach określonego budżetu najczęściej mają pracownicy z:

  • Irlandii (44%)
  • Wielkiej Brytanii (33%)
  • Polski (30%)
  • Włoch (27%)

W Europie najbardziej powszechnym świadczeniem jest dodatek do wydatków ogólnych, który obejmuje 40% badanych pracowników. Następnie na liście znajdują się dodatkowe ubezpieczenia społeczne (38%) oraz świadczenia związane z wypoczynkiem (36%). 

Polskie firmy są liderami w zakresie premiowania (51%) i udzielania pożyczek (33%) na tle innych krajów europejskich. Mimo to, najbardziej pożądanymi świadczeniami dla pracowników europejskich pozostają premie, bonusy i prowizje (79%). Co ciekawe, 52% polskich zatrudnionych wskazało, że gdyby mogli wprowadzić zmiany w swoim pakiecie wynagrodzeń, chcieliby otrzymać większe środki finansowe.

Czytaj także:

MVP pozwala na szybką weryfikację rozwiązań w innowacyjnych produktach

Lazy loading – co to jest i dlaczego warto go stosować?

Java enum – wprowadzenie do typów wyliczeniowych

Jak szybko zarobić pieniądze jako freelancer UX?

Sundar Pichai – co robił, zanim został CEO Google?

Total
0
Shares
_podobne artykuły