Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Kaczka programisty

Kaczka programisty. O co w tym chodzi?

Ostatnia aktualizacja 14 stycznia, 2023

Jeśli dopiero wkraczasz do świata IT, być może spotkałeś się z hasłem “kaczka programisty”. Co się za tym kryje?

Kaczka programisty, a raczej metoda gumowej kaczuszki, to sposób debugowania kodu. Chodzi o to, że programista próbuje znaleźć błędy w kodzie w taki sposób, że trzyma w pobliżu gumową kaczkę lub inny przedmiot. I tak, linijka po linijce, specjalista tłumaczy swojemu “słuchaczowi” przewidywane funkcje danego kodu. Metoda ta sprawia, że na jaw wychodzi wiele błędów, które inaczej moglibyśmy przeoczyć. I stąd właśnie kaczka programisty.

To nic innego jak myślenie na głos, czyli znany sposób na przyspieszenie rozwiązywania problemów.

Kaczka programisty: a dlaczego nie piłeczka lub miś?

A dlaczego akurat kaczka? Jest ona wykorzystywana przez wielu programistów z prostego powodu: tak jest zabawniej.

Niemniej za wspomnianą metodą kryje się trochę historii. Andrew Hunt i David Thomas napisali w 1999 r. książkę The Pragmatic Programmer o pragmatycznym programowaniu. I to właśnie w tej pozycji pojawiło się pojęcie rubber duck debuggingu. Można więc powiedzieć, że kaczka developera to już swojego rodzaju symbol w świecie IT. Co ciekawe, książka ciągle cieszy się dużą popularnością na rynku i ma bardzo dobre oceny czytelników.

Zobacz: Darmowa muzyka do filmów

Od tamtej jest to maskotka developerów. Jeśli ktoś chce zrobić prezent swojemu koledze czy koleżance programistce, zakup kaczki może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Total
0
Shares
_podobne artykuły