Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
linux lite

Linux Lite – dlaczego warto?

Ostatnia aktualizacja 21 lutego, 2022

Jedną z ogromnych zalet korzystania z systemu operacyjnego bazującego na otwartym oprogramowaniu jest możliwość wyboru. Użytkownik wybierać może pomiędzy wieloma elementami, z których zbudowany jest system operacyjny – np. środowisko graficzne lub menedżer pakietów. Niestety jest to także jeden z minusów, np. dla osób, które chcąc przejść z komercyjnych systemów gubią się w gąszczu możliwości. Właśnie dla takich osób powstała dystrybucja Linux Lite.

Sprawdź: Web scraping

Czym jest dystrybucja?

Dla osób, które wcześniej nie zetknęły się z otwartymi systemami operacyjnymi pojęcie dystrybucji może być nieznane. System operacyjny składa się z wielu elementów stanowiących klocki, z których zbudowany jest cały system operacyjny. Dystrybucją nazywa się przygotowany wcześniej zbiór tych podzespołów, które złożone w całość dają użytkownikowi gotowy do pracy system.

Czym charakteryzuje się Linux Lite

Linux Lite to dystrybucja, która od jakiegoś czasu zyskuje na popularności. Założeniem tej dystrybucji jest łatwość korzystania przez nowych użytkowników. Dystrybucja jest przede wszystkim kierowana do użytkowników systemu Windows, mając zapewnić im jak najłatwiejsze wejście w świat Linuxa.

System cechuje się też skromnymi wymaganiami sprzętowymi. Minimalne wymagania to procesor o taktowaniu 1GHz, 768MB pamięci ram oraz 8GB przestrzeni dyskowej. Nawet przy tak niewielkich wymaganiach (które spełniają już procesory z początku lat 2000) Linux Lite zapewnia wygodne środowisko do pracy. Linux Lite zawiera m.in. środowisko graficzne, którego działanie będzie znajome użytkownikom Windowsa, przeglądarkę internetową, pakiet biurowy, oprogramowanie do edycji zdjęć oraz odtwarzacz mediów.

Zobacz: Bootcamp

Linux Lite – ułatwienia dla początkujących

Ukłonem w stronę początkujących jest także zawarcie programów, które mają ułatwiać obsługę systemu. Każdy element systemu Linux Lite jest dostosowany do tego, żeby ułatwiać życie użytkownikowi. Rozbudowany system pomocy oraz zestaw samouczków pozwolą zaznajomić się z systemem operacyjnym. Program ułatwiający czyszczenie i naprawianie systemu pomoże w sytuacjach, w których coś się zepsuło, ale nie wiadomo dlaczego. Menedżer programów ułatwi zainstalowanie nowego oprogramowania za pomocą jednego kliknięcia.

Kolejnym plusem dla nowych użytkowników jest długotrwałe wsparcie systemu. Autorzy wspierają każdą wydaną wersję przez okres 5 lat. Najnowszą wersję „Emerald”, wydaną w maju 2020 roku, można używać aż do 2025 roku bez konieczności przeinstalowywania systemu.

Total
0
Shares
_podobne artykuły