Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Lit z elektrowni geotermalnych

Ostatnia aktualizacja 28 marca, 2022

Lit jest jednym z kluczowych pierwiastków we współczesnej elektronice, wykorzystywanym obecnie głównie w produkcji baterii oraz akumulatorów.

Zależność od litu

Jak wynika z raportu firmy Volkswagen aż 56% światowej produkcji litu wykorzystywana jest w produkcji baterii. Wraz ze wzrostem popularności samochodów elektrycznych oraz urządzeń mobilnych co roku wzrasta zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Jak wynika ze wspomnianego raportu, produkcja litu w roku 2018 wzrosła o 335% w stosunku do produkcji w roku 2008.

Zobacz: DeepMind

Problemy z wydobyciem litu

Obecnie istnieją dwie podstawowe metody wydobycia litu. Poprzez wydobycie rudy (metoda stosowana np. w Australii, największym producencie litu na świecie) lub poprzez odparowywanie słonych wód gruntowych. Druga metoda stosowana jest np. w Chile oraz Argentynie i polega na odparowywaniu słonej wody, a następnie przetwarzaniu uzyskanych osadów w celu wydobycia z nich litu.

Metoda pozyskiwania litu z wód gruntowych jest kontrowersyjna z punktu widzenia ekologii. Dotychczas powstało niewystarczająco wiele badań, które potwierdzić miałyby brak negatywnego wpływu wydobycia na środowisko otaczające miejsca wydobycia. Jako jedno z zagrożeń tej metody podaje się zwiększenie susz w okolicy wydobycia.

Sprawdź: NASA

Elektrownie geotermalne jako źródło litu

Bryant Jones i Michael McKibben to dwaj naukowcy, którzy pracują w dziedzinie geologii oraz polityki energetycznej. W swoich badaniach wskazują na możliwość wykorzystania odpadów z pracy elektrowni geotermalnych do pozyskania litu.

W procesie pozyskiwania energii elektrycznej w elektrowniach geotermalnych powstają duże ilości solanki, zawierającej m. in. cynk, potas, mangan oraz lit. Obecnie naukowcy pracują nad trzema programami badawczymi, mającymi wykazać możliwość uzyskania litu możliwego do wykorzystania w produkcji baterii. Szacuje się, że 11 elektrowni geotermalnych umiejscowionych w okolicy Słonego Morza w Stanach Zjednoczonych produkuje wystarczające ilości solanki, aby uzyskać dziesięciokrotność zapotrzebowania na lit w Stanach Zjednoczonych.

Pozyskanie litu opisywaną metodą może mieć szerokie korzyści ekologiczne. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod, polegających na odparowywaniu wody z wód gruntowych, solanka, z której pozyskany został już lit wraca z powrotem po powierzchnię ziemi. Może to pozytywnie wpływać na ograniczenie przesuszania terenów otaczających miejsce wydobycia.

Total
0
Shares
_podobne artykuły