Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

LMS – jaką rolę pełni w e-learningu dla firm?

Ostatnia aktualizacja 7 lutego, 2022

LMS, czyli Learning Management System, jest szansą na usprawnienie procesów wewnątrz firmy. Dzięki usystematyzowanemu programowi e-learningowemu pracownicy małych i dużych przedsiębiorstw mogą efektywniej wdrażać się do nowych funkcji lub podnosić swoje kwalifikacje. Czym dokładnie jest Learning Management System? Jaką rolę pełni w e-learningu?

Sprawdź: Product Manager

LMS – na czym polega?

LMS, czyli Learning Management System, to platforma webowa do prowadzenia zdalnych szkoleń lub nauczania online. Umożliwia zarządzanie treścią, konrolowanie wyników oraz udostępnia wiele kursów w jednym miejscu.

Można wyróżnić różne rodzaje platform szkoleniowo-edukacyjnych:

Learning Management System (LMS) służy do zarządzania szkoleniami.

Learning Content Management System (LCMS) umożliwia zarządzanie treścią szkoleniową.

Life Communication System (LCS) jest systemem do zarządzania komunikacją synchroniczną.

Dzięki platformie LMS można tworzyć uporządkowane ścieżki edukacyjne dla konkretnych grup pracowników.

LMS – jakie funkcje zapewnia?

Choć platformy LMS nie stanowią jednolitego systemu, to i tak umożliwiają przenoszenie ścieżek szkoleniowych między sobą. Charakteryzują się też paroma ogólnodostępnymi funkcjami.

Zobacz: Mikrofon do komputera

Intuicyjne zarządzanie administracją i treścią szkoleń

Learning Management System umożliwia zarządzanie treścią szkoleń. Można tworzyć ścieżki edukacyjne dla pracowników różnych działów, które będą bogate w elementy interaktywne, takie jak animacje i filmy oraz zadania w formie testów. Możliwe jest także wprowadzenie elementów grywalizacyjnych, które uatrakcyjnią proces nauki.

Jednocześnie administrowanie systemem również nie stanowi problemu. Dodawanie nowych kursów lub zarządzanie dostępem do poszczególnych szkoleń jest intuicyjne i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. LMS umożliwia ciągłą rozbudowę bazy szkoleń online, dzięki czemu wszystkie potrzebne kursy znajdują się w jednym miejscu i systemie.

Ścieżki edukacyjne

Każdy z działów firmy potrzebuje spersonalizowanych szkoleń, które dotyczą bezpośrednio zadań, jakimi zajmuje się na co dzień. LMS umożliwia tworzenie konkretnych ścieżek edukacyjnych, dzięki czemu każdy z pracowników może mieć dostęp wyłącznie do tej części, która interesuje do najbardziej.

LMS bez VPN-u

Coraz więcej usług firmowych jest opartych na pracy w chmurze. Ten sposób działania nie wymaga korzystania z VPN-u i umożliwia większą elastyczność pod kątem logowania z różnych urządzeń. Learning Management System w chmurze to także efektywniejsze wykorzystywanie czasu. Pracownik może zalogować się w każdym momencie i wykonać małe zadanie na przykład za pomocą Smartfona, kiedy jest w podróży służbowej.

Śledzenie wyników

Mierzenie efektów pozwala kontrolować postępy pracowników oraz weryfikować, czy wywiązali się z koniecznych zadań szkoleniowych. Punktacja jest widoczna nie tylko dla osoby zarządzającej kursem, ale też dla uczestników. Punkty można zdobywać, wykonując zróżnicowane zadania ustalone w kursie.

Total
0
Shares
_podobne artykuły