Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Metaverse podobnie jak narzędzia AI może zmienić sposób używania internetu

Metaverse internetem nowej generacji

Ostatnia aktualizacja 13 kwietnia, 2023

Temat metaverse raz po raz wraca i znika z nagłówków. W Meta wciąż wierzy się, że to przyszłość internetu, która jest nieunikniona. Pomimo że firma Marka Zuckerberga straciła na projekcie miliony, wizjoner zdaje się nie odpuszczać.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest metaverse?

Metaverse to koncepcja wirtualnego świata, który jest całkowicie zintegrowany z rzeczywistym, umożliwiający interakcję między użytkownikami za pomocą awatarów (ich cyfrowych reprezentacji), w czasie rzeczywistym lub w trybie offline.

Metawersum ma charakter trójwymiarowy i interaktywny. Można w nim zarządzać i korzystać z przedmiotów budynków, bawić się ze zwierzętami i innymi osobami. Jest to miejsce, gdzie użytkownicy mogą rozwijać swoje postaci, łączyć się z innymi i uczestniczyć w różnych aktywnościach, takich jak gra w gry, imprezy, rozmowy, handel, nauka, a nawet praca.

Metaverse może być nową przestrzenią dla e-commerce i miejscem pracy
Metaverse może być nową przestrzenią dla e-commerce i miejscem pracy / Fot. Supamotionstock.com, shutterstock.com

Nowy wirtualny świat

Opiera się na technologiach takich jak wirtualna rzeczywistość, rozszerzona rzeczywistość, sztuczna inteligencja, blockchain oraz internet rzeczy. Dzięki tym technologiom metaverse zapewnia użytkownikom realistyczne doznania, w tym dźwięk, wizję, ruch i dotyk.

Rozszerzona rzeczywistość jest obecnie koncepcją, która jest badana i rozwijana przez różne firmy technologiczne, takie jak Facebook, Google, Microsoft, czy Epic Games. W przyszłości może stać się alternatywnym i powszechnie dostępnym miejscem, gdzie ludzie będą mogli spędzać czas, pracować, edukować się i prowadzić działalność biznesową.

Co łączy metaverse i blockchain


Metaverse będzie potrzebował ogólnoświatowej waluty, między innymi dlatego, że bez wątpienia e-commerce będzie próbowało wejść do metawersum na szerszą skalę. Blockchain może pomóc w stworzeniu stabilnego systemu ekonomicznego, w którym da się dokonywać transakcji z wykorzystaniem kryptowalut. Prawdopodobnie będzie to Bitcoin czy Ether, ale musi być to kryptowaluta oparta na blockchainie. Na przeszkodzie może stanąć konwersja konwencjonalnych środków i ograniczenia kart kredytowych, na płatności w metaverse. Przewalutowania musiałyby być natychmiastowe i bezobsługowe.

Blockchain to rozwiązanie kwestii personalizacji i własności. W metawersum awatary mogą odwiedzać sklepy, żeby zmieniać swój wygląd i dekorować swoje przestrzenie. Stąd potrzeba uniwersalnego sposobu do określania własności zakupionych przedmiotów — np. tokeny NFT.

Jedna wirtualna społeczność

Istnieje kilka osobnych platform oferujących wirtualne światy. Niemniej, nadal jednak nie jest to jedna przestrzeń. Zakłada się, że rozwój metaverse zmierza właśnie w kierunku przenikających się uniwersów dzięki technologii blockchain.

Wirtualne światy mają się przenikać się bez ograniczeń. W idealnych założeniach użytkownicy mogą się odwiedzać, istnieją wirtualne miasta, wyspy, czy sale koncertowe. Każda z tych przestrzeni ma swoje własne zasady i charakterystyczne cechy.

Metaverse oferuje różne rodzaje aktywności, w tym gry, handel, spotkania biznesowe, edukację i wiele innych. Użytkownicy mogą też tworzyć swoje własne treści wirtualne, takie jak modele 3D, gry, czy aplikacje. Wszystko to dzieje się w czasie rzeczywistym, dzięki czemu ludzie czują się, jakby byli obecni w jednym wirtualnym świecie, pomimo że mogą być fizycznie oddaleni od siebie.

Total
0
Shares
_podobne artykuły