Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Microsoft udostępnia Windows 10 na procesory iMX8

Ostatnia aktualizacja 7 kwietnia, 2022

Wśród komputerów dla użytkowników końcowych wciąż największą popularnością cieszy się system Microsoft Windows. W innych zastosowaniach, takich jak serwery, urządzenia IoT czy systemy wbudowane najczęściej spotyka się oprogramowanie bazujące na Linuxie. Od wielu lat Microsoft próbuje przebić się ze swoim systemem także do innych sektorów urządzeń niż tylko komputery dla użytkowników końcowych, z niewielkim sukcesem. Najnowszą inicjatywą firmy z Redmond jest Windows 10 IoT Enterprise, mogący pracować na procesorach iMX8 firmy NXP.

Sprawdź: Azure – nowe wirtualne maszyny z procesorem ARM

Windows na procesorach z rdzeniem ARM

Już od wielu lat Microsoft próbuje zyskać popularność na urządzeniach z rdzeniem ARM. Zwykle to jednak mniejsze urządzenia korzystają z tego typu procesorów. Mogą to być netbooki, małe komputery jednopłytkowe, tablety oraz inne urządzenia o niewielkich wymaganiach obliczeniowych. Pierwszą próbą opanowania tego segmentu rynku był Windows RT z 2012 roku. Później Microsoft opublikował także wersję Windowsa 10 dla Raspberry Pi, popularnego komputerka jednopłytkowego.

Niezależnie jednak od wysiłków Microsoftu, firmie trudno było przebić się do szerszej świadomości konsumentów. Głównym czynnikiem, który o tym zadecydował był brak kompatybilności Windowsa dla ARM z ogromną liczbą aplikacji, z których korzystali użytkownicy.

Zobacz: Laptop do 3000 zł – Asus Vivobook 15

Windows 10 IoT Enterprise na iMX8

Na rynku IoT pojawił się właśnie system Windows 10 na procesory iMX8. Jest to efekt współpracy Microsoftu z firmą NXP, producentem układów. Wersja Windows 10 IoT Enterprise jest pełnym odpowiednikiem Windowsa 10 na klasycznej architekturze x86. Wspierane są także wszystkie technologie Microsoftu, służące do tworzenia oprogramowania (takie jak .NET, WinUI lub UWP).

Na razie wsparcie ogranicza się do układów z serii iMX8Q. Procesory wyposażone są w rdzenie zbudowane na bazie ARM Cortex-A54 oraz Cortex-M4. Posiadają wbudowane układy graficzne GC7000Lite. Nie są to jednostki, które będą w jakikolwiek sposób zdolne uruchomić nowe gry, natomiast ich przeznaczenie jest nieco inne. Dzięki temu, że w pełni wspierają technologię DirectX 11 możliwe jest płynne działanie interfejsów użytkownika oraz całego systemu.

Firma deklaruje, że w kolejnych miesiącach ukażą się kolejne wersje systemu, obsługujące resztę układów z rodziny iMX8M.

Total
0
Shares
_podobne artykuły