Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Multisearch – nowa funkcja wyszukiwania w Google Lens

Ostatnia aktualizacja 8 kwietnia, 2022

Google znacznie ulepsza swoją funkcję wyszukiwania obrazem, łącząc możliwość dookreślenia go poprzez słowa. Na czym to będzie polegało? Dotychczas wyszukiwanie obrazem działało wyłącznie w oparciu o dane wizualne pochodzące z zaimportowanego pliku. Uzyskane wyniki nie zawsze były precyzyjne, często odnalezione obrazy przedstawiały zupełnie inne rzeczy, a zgadzała się jedynie paleta kolorów. Znacznie lepiej działa obecna aplikacja Google Lens dostępna na urządzenia mobilne od 2017 roku, dzięki której można identyfikować obiekty widoczne na zdjęciu oraz tłumaczyć tekst widoczny przez obiektyw smartfona. Teraz Google idzie o krok dalej, oferując funkcję Multisearch.

Sprawdź: Panel słoneczny, który produkuje prąd w nocy

Multisearch – ulepszone wyszukiwanie obrazem

Nowa funkcja wyszukiwania pozwoli jeszcze lepiej odnajdować rzeczy, które trudno jest opisać w typowym zapytaniu. Google zaprezentowało ją na przykładzie wyszukiwania sukienki, którą można potraktować jako wzór do odnalezienia innego ubrania w podobnym stylu, w innym kolorze albo długościach. Łatwiej również można wyszukiwać różne detale, które normalnie trudno jest opisać tak, aby było to przyjazne dla wyszukiwarki.

Lou Wang, dyrektor Google ds. Wyszukiwarki, twierdzi, że Multisearch odmieni sposób, w jaki myślimy o wyszukiwaniu, a także stanowi kierunek ewolucji tworzenia zapytań. Wang dostrzega również szansę na przewagę wśród innych wyszukiwarek, które nadal koncentrują się głównie na zapytaniach tekstowych.

Dodawanie tekstu do obrazu

Funkcja Multisearch będzie na razie dostępna wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, jednak warto śledzić aktualności w sprawie udostępnienia jej na europejskim rynku. Skorzystają z niej użytkownicy systemów iOS oraz Android.

Google przyznaje, że w tym momencie funkcja działa najlepiej w połączeniu z zakupami. Przykładowo, robiąc zdjęcie stołu w jadalni, można znaleźć pasujące krzesła. Menedżerka produktu, Belinda Zeng zapewnia, że w niedalekiej przyszłości funkcja Multisearch ma być bardziej uniwersalna dla innego typu wyszukiwań – przykładem może być roślina, której nazwy się nie pamięta i odnalezienie sposobów jej pielęgnacji.

Zobacz: Sztuczna inteligencja do analizy RTG dopuszczona w UE

Multisearch w Google Lens – ograniczenia

Aplikacja Google Lens ma swoje ograniczenia. Przede wszystkim nie jest dostępna w wersji desktopowej, więc nie mamy możliwości korzystania z niej w przeglądarce. Trudnym zadaniem będzie także dostosowanie poziomu skomplikowania algorytmów, aby funkcja Multisearch mogła być pomocna w analizowaniu zdjęć skomplikowanych wnętrz urządzeń elektronicznych, by np. wyszukać sposoby ich naprawy.

Niewątpliwie jednak Google zmierza w kierunku rewolucjonizowania charakteru wyszukiwarki, aby stała się jeszcze bardziej skuteczna i intuicyjna.

Total
0
Shares
_podobne artykuły