Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
nauka-programowania

Nauka programowania od zera – od czego zacząć?

Ostatnia aktualizacja 14 czerwca, 2023

Branża IT boryka się z niedoborem programistów nie tylko w Polsce, ale też w Europie. W całej Unii Europejskiej brakuje blisko 600 tys. programistów, co oznacza, że wejście do branży nie powinno stanowić problemu nawet dla juniorów. Jeśli czujesz, że nauka programowania jest ścieżką dla ciebie, z pewnością zastanawiasz się, jak zacząć. Mamy dla ciebie kilka wskazówek.

Zobacz: CTO

Nauka programowania – podejdź metodycznie

Choć może to być oczywiste, warto to zaznaczyć – zastanów się, co dokładnie jest twoim celem w programowaniu. W zależności od tego, nad czym docelowo chcesz pracować, twoja ścieżka nauki może wyglądać różnie.

Wybierz swoją ścieżkę

Mówi się, że język programowania to po prostu kolejny język obcy. Każdy ma swoją składnię i formy. Dobrym początkiem będzie zapoznanie się z językami używanymi we frontendzie, czyli wdrażaniu interfejsów. HTML, CSS i JavaScript dadzą solidne podstawy do nauki bardziej skomplikowanych języków. Mogą stać się początkiem drogi do zostania Backend Developerem, a dalej Fullstack Developerem, który będzie w stanie samodzielnie stworzyć cały serwis.

Sprawdź: Ile czasu potrzeba na naukę programowania

Nauka programowania – określ możliwości

Aby zostać programistą, musisz zdać sobie sprawę z tego, jakie cechy twojej osobowości mogą ci sprzyjać, a które mogą stanowić trudności. Dobrze jest zweryfikować, czy masz odpowiednio dużo cierpliwości do poświęcania całej uwagi wpatrywaniu się w linijki kodu oraz czy cechujesz się spostrzegawczością. Ważne będą zdolności analityczne, które będą nieodzowne w wymyślaniu najbardziej optymalnych rozwiązań.

Sprawdź: Bootcamp

Sprawdź, która metoda jest dla ciebie najlepsza

Programowania możesz uczyć się w różny sposób. Zanim zainwestujesz w rozwój większe pieniądze, wykorzystaj bezpłatne metody nauki. Obecnie w Internecie możesz znaleźć mnóstwo darmowej wiedzy.

Na kanale Jak nauczyć się programowania znajdziesz nie tylko 2-godzinne pigułki wiedzy o podstawach różnych języków, ale też treści dotyczące metod nauki, ciekawostki ze świata IT i przydatne triki. Jeśli zaczniesz od języków przeznaczonych do frontendu, z pewnością trafisz na stronę W3Schools. Znajdziesz na niej mnóstwo materiałów na temat HTML-a, CSS-a i JavaSrciptu. Możesz również skorzystać z płatnych kursów internetowych lub nauki w bootcampie.

Niezależnie od metody, którą wybierzesz, początki mogą być trudne i bardzo łatwo o szybki spadek motywacji. Dobrze jest mieć mentora niosącego pomoc wtedy, kiedy poczujesz, że utknąłeś/utknęłaś.

Total
0
Shares
_podobne artykuły