Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
nosniki-danych-historia-rodzaje

Nośniki danych – historia i rodzaje

Ostatnia aktualizacja 17 października, 2022

Przenosząc dane pomiędzy urządzeniami, coraz częściej korzystamy z rozwiązań chmurowych, ale nadal popularne są różne nośniki danych. Które z nich jeszcze funkcjonują, jakie są ich rodzaje i możliwości staramy się krótko opisać w niniejszym artykule.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Nośniki danych – krótka historia

Nośnikiem danych nazywamy fizyczny produkt, na którym można zapisać jakieś informacje, a potem je odczytać. Oznacza to, że mogą nimi być odkryte ryty, czy malowidła naskalne, wzory tworzone z kamieni lub innych elementów na pustyniach. Nośnikami mogą być także skały, w których odbite są kształty stóp czy kości dinozaurów i innych stworzeń lub roślin.

Sprawdź: czym zajmuje się NET Developer

Nośnikami danych są także wszelkie tabliczki, papirusy, sznureczki z węzełkami, księgi itp., ale przyjmuje się także, że najstarszym nośnikiem danych jest… DNA i RNA.

Pierwszymi nośnikami danych, które mogły być zapisywane i odczytywane mechanicznie, były karty perforowane. Stosowano je przy sterowaniu pracą krosien tkających materiały, a później w maszynach grających. W tych urządzeniach zostały potem zastąpione przez wytrzymalsze elementy wykonane z metalu – karty, dyski, walce.

Kolejnym nośnikiem pozwalającym na zapis danych wizualnych były płytki, a potem klisze fotograficzne. Po nich przyszedł czas na walce z woskiem pozwalające zapisywać dźwięki.

Etapem przełomowym było stworzenie taśm magnetycznych, na których można było zapisać dużą ilość danych, zarówno dźwiękowych, jak i cyfrowych, które mogły zawierać różnego rodzaju informacje. Tego typu nośniki świetnie sprawdzały się w technologiach informatycznych, w których zastąpiły karty perforowane. Ich ewolucja sprawiła, że pojawiły się dyski twarde z magnetycznymi tarczami i głowicami potrafiącymi zapisywać i kasować dane. Potem nadszedł czas na dyskietki, płyty CD, DVD, karty pamięci, pendrajwy i nośniki SSD zbudowane z nowoczesnych modułów flash. Te rozwijane są do dziś.

Współczesne nośniki danych

Obecnie wykorzystuje się różnego rodzaju nośniki danych. Najczęściej korzystamy z dysków twardych, pamięci SSD, pendrajwów, jak również z kart pamięci, których używamy w komputerach, laptopach, tabletach, smartfonach i innych urządzeniach elektronicznych.

Od ich pojemności, technologii wykonania zależy pojemność, szybkość zapisu oraz odczytu, a także odporność na uszkodzenia.

Co ciekawe, nadal używamy płyt CD i DVD w przypadku zapisu muzyki, filmów i danych (oprogramowania i gier), mimo iż dostępne są powszechnie darmowe i płatne serwisy streamingowe. W wielu przypadkach stosuje się także dyskietki, gdyż stworzone wiele lat temu systemy są tak odporne na różnego rodzaju zakłócenia, że nie opłaca się ich modyfikować, aby mogły wykorzystać nowocześniejsze nośniki danych. Niesamowitym jest fakt, że stosuje się je powszechnie w Japonii.

Ciągle korzysta się z nich w przypadku wielu samolotów i maszyn produkcyjnych i medycznych, które są nadal w użytku. Przenosi się na nich dane aktualizacyjne i służące do bieżącego wykonywania pracy przez te urządzenia.

Zobacz: Junior Project Manager – zarobki

Ilustracja: Wikimedia

Total
0
Shares
_podobne artykuły