Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
pamiec-flash-co-to-jest-zastosowanie-rodzaje-sd-xc-card

Pamięć flash – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Ostatnia aktualizacja 14 września, 2022

W przypadku technik komputerowych, mobilnych i multimedialnych często można natknąć się na hasło „pamięć flash”. Czym ona jest i jakie ma zastosowanie? Czy jest lepsza od innych rozwiązań do przechowywania i przenoszenia danych?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Czym jest pamięć flash i jakie ma zastosowanie?

Pamięć flash jest rodzajem pamięci elektronicznej, półprzewodnikowej. Zapisane w niej dane nie przepadają wraz z odłączeniem zasilania. Dzięki tej właściwości, podobnej jak stosowane we wcześniejszych latach pamięci typu EEPROM, mogą przechowywać dane do czasu ich skasowania lub uszkodzenia modułu. Są jednak od niej wydajniejsze, a także pozwalają szybciej kasować i zapisywać dane.

Sprawdź: czym jest Apple VR

Pierwsze moduły pamięci flash stworzono w firmie Toshiba w 1980 roku. Masową produkcję modułów rodzaju NOR osiem lat później rozpoczęła firma Intel. Rok później zaczęły je dostarczać w wersji NAND na rynek firmy Toshiba i Samsung.

Wspomniane wersje charakteryzują się następującymi właściwościami:

  • NOR – bezpośredni dostęp do każdej komórki, długi czas zapisu sprawia, że nie jest zbyt popularna jako przenośna pamięć, ale sprawdza się jako modułu zawierające oprogramowanie lub firmware dla urządzeń elektronicznych. Wytrzymuje do 100 000 cykli zapisu i kasowania.
  • NAND – ten rodzaj pamięci charakteryzuje się dużo wyższą trwałością, a także szybkością odczytu i kasowania. Stosuje się w nich sekwencyjny dostęp do informacji zapisanych w komórkach pamięci flash. Dlatego wykorzystuje się ją w kartach pamięci i pendrajwach.
pamiec-flash-co-to-jest-zastosowanie-rodzaje-usb-C

Bezpieczeństwo danych na nośnikach korzystających z pamięci flash

Jak wspomnieliśmy, zarówno pamięci typu NOR i NAND mają ograniczoną ilość cykli zapisu i kasowania danych. To sprawia, iż komórki po pewnym czasie przestają spełniać swoje zadanie.

Z tego powodu producenci tworzą różnego rodzaju systemy zarządzające kasowaniem i zapisywaniem danych, dzięki którym możliwe jest równomierne obciążanie wszystkich komórek pamięci flash. Najczęściej stosowane są w dyskach SSD i zaawansowanych pamięciach przenośnych.

W dyskach SSD dodatkowo zaszyte są mechanizmy pozwalające eliminować uszkodzone komórki, co pozwala na omijanie ich przy cyklach kasowania i zapisu. Niestety powodowało to uszczuplenie pojemności nośników wykorzystujących pamięć flash.

Jednym słowem dyski SSD są bardzo szybkie, odporne na przeciążenia i inne uszkodzenia mechaniczne, ale mogą sprawić kłopot, gdy moduły zostaną uszkodzone. Odzyskanie danych może być dość kłopotliwe lub niemożliwe.

Co do nośników typu pendrive lub karty pamięci, odzyskiwanie danych, jeśli moduły nie są fizycznie uszkodzone, może dać dobre rezultaty. Nawet gdy przypadkowe dane te zostaną z premedytacją lub przypadkowo skasowane. W jednym z kolejnych filmów poradnikowych naszego serwisu postaramy się wskazać kilka aplikacji przydatnych w tego typu przypadkach. Można je obejrzeć na naszym kanale na YouTube.

Zobacz: jakie możliwości może mieć monitor do 500zl

Total
0
Shares
_podobne artykuły