Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
pamiec-rom-co-to-jest-rodzaje-zastosowanie Phoenix_Bios

Czym jest pamięć ROM?

Ostatnia aktualizacja 11 października, 2022

Podczas zakupu sprzętu komputerowego, tabletów lub smartfonów większość myśli o tym ile pamięci RAM ma mieć to urządzenie, ale niewiele osób wie, co to jest pamięć ROM. Do czego jest wykorzystywana i czy faktycznie jest potrzebna w nowoczesnym sprzęcie?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Czym jest pamięć ROM?

Pamięć ROM (ang. Read-Only Memory) jest rodzajem pamięci, w której raz zapisane dane nie mogą być zmienione i służą tylko do odczytu. Dzięki takiej właściwości, po odłączeniu zasilania zapisane w niej informacje nie znikają. Inaczej jest w przypadku pamięci RAM (ang. Random Access Memory). Pamięci ROM są bardzo trwałe i odporne na utratę danych w wyniku działania przeciążeń itp.

Określenia tego używa się zarówno do pamięci mającej formę kości elektronicznej, jak również do płyt typu CD-ROM lub DVD-ROM, na co wskazuje drugi człon ich nazwy.

Jak wspomniano wcześniej, nie da się zmienić danych w elektronicznej pamięci ROM, ale są jej odmiany, które na to pozwalają. Aby tego dokonać, konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, zwanego programatorem i modułu przygotowanego do zapisu danych.

Zobacz: jak wybrać monitor do 500 zł?

Pamięć ROM – rodzaje i zastosowanie

Prócz wymienionych wcześniej rodzajów, pamięć ROM dzielimy ze względu na sposób zapisywania na nich danych i podatność na jej modyfikację lub kasowanie. Mogą one być wykorzystywane w różnoraki sposób.

Rodzaje pamięci ROM

  • ROM (Read-Only Memory) – dane są na niej zapisywane w procesie produkcji
  • PROM (Programmable ROM) – moduły tego typu są przygotowane do zaprogramowania. Można wgrać do nich dane jednokrotnie, gdyż potem znika możliwość modyfikacji i skasowania tychże danych.
  • EPROM (Errasable Programmable ROM) – pamięci, które po zapisaniu można skasować za pomocą światła ultrafioletowego. W tym celu mają wbudowane okienko ze szkła pozwalające na zastosowanie tego procesu. Po kasowaniu można ponownie wprowadzić nowe dane.
  • EEPROM (Electrically Errasable Programmable ROM) – pamięci, które można kasować i programować elektrycznie.

Sprawdź: co kryje się za hasłem Gamedev praca?

Zastosowanie pamięci ROM

Nieulotne i bezpieczne pamięci ROM stosowane są właściwie w niemal wszystkich urządzeniach elektronicznych.

Można je znaleźć w prostych zabawkach, które wykorzystują zapisane w takiej pamięci melodyjki, odgłosy, a także inne dane potrzebne do działania.

W komputerach i laptopach pamięci ROM stosuje się do zapisywania w nich tak zwanego oprogramowania startowego zwanego BIOSem. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie systemu operacyjnego, który korzysta z zapisanych w tej pamięci danych. Podobną rolę pamięć ta odgrywa w tabletach, smartfonach, konsolach. Co więcej, jest stosowana także w innych zaawansowanych sprzętach elektronicznych, jak choćby nowoczesnych sprzętach małego i dużego AGD.

Płyty CD, DVD, a także Blu-Ray także są pamięciami typu ROM, gdyż w procesie produkcji zapisuje się na nich dane, których nie można skasować, nie uszkadzając nośnika.

Ilustracja: Wikimedia

Total
1
Shares
_podobne artykuły