Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Pokolenie płatków śniegu. Kim są te osoby?

Pokolenie płatków śniegu wyróżnia się na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja 9 listopada, 2023

Pokolenie płatków śniegu odnosi się do ludzi, którzy są uważani za nadmiernie wrażliwych. Najczęściej dotyczy osób młodych, przedstawicieli pokolenia Z, które często są postrzegane jako nadmiernie delikatne.

Ale nie oznacza to, że płatki śniegu to osoby nienadające się na rynek pracy.

  • Określenie “płatki śniegu” pochodzi od popularnego przekonania, że każdy płatek śniegu jest unikalny i delikatny, podobnie jak każda osoba uważana za część tego pokolenia
  • Często mówi się, że przedstawiciele tego pokolenia są przesadnie wybredni, wymagający, mają nierealistyczne oczekiwania i nie potrafią tolerować odmiennych punktów widzenia
  • Termin “pokolenie płatków śniegu” jest jednak kontrowersyjny i często krytykowany za stawianie nieuzasadnionych, ogólnych tez na temat całych grup ludzi na podstawie jednej definicji
Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Każda osoba jest unikalna, a ogólne stereotypy i uogólnienia nie odzwierciedlają złożoności ludzkiej natury. Mimo to, na rynku pracy funkcjonuje określenie pokolenie snowflakes.

Pokolenie płatków śniegu

Określenie wzięło się z popularnego przekonania, że każdy płatek śniegu jest unikalny i delikatny. Tak samo, jak osoby uważane za część tego pokolenia.

Zobacz wideo z TEDx na temat pokolenia płatków śniegu (j. angielski):

Termin stał się popularny mniej więcej w 2010 r. Odnosi się do młodych ludzi, którzy są uważani za nadmiernie wrażliwych, delikatnych i takich, którzy łatwo się o coś obrażają.

Wśród osób, które są uważane za część pokolenia płatków śniegu, znajdują się przede wszystkim ludzie urodzeni w latach 80. i 90. Czasem również w latach 70. i 2000., ale to raczej rzadkość.

Sprawdź: Co znaczy NSFW

Są to więc przede wszystkim osoby, które dorastały w czasach powszechnego dostępu do internetu i social media. A to, zdecydowanie, wpływa na ich wrażliwość i emocjonalność.

Wady i zalety płatków śniegu

Pokolenie snowflakes

Jeśli ktoś przypisywany jest do snowflake generation, ma często konkretne zalety i wady.

Zwolennicy tego określenia uważają, że przedstawiciele pokolenia snowflakes są:

  • Nadmiernie wybredni
  • Wymagający
  • Mają nierealistyczne oczekiwania
  • Nie potrafią tolerować odmiennych punktów widzenia

Często uważa się, że są one również nadmiernie chronione przez swoich rodziców i szkoły. To z kolei może wpłynąć na ich brak gotowości do radzenia sobie z trudnościami życiowymi.

Natomiast przeciwnicy tego określenia uważają, że jest to tylko kolejny sposób na stawianie nieuzasadnionych, ogólnych tez na temat całych grup ludzi na podstawie jednego hasła.

Zobacz: Generator czcionek

Płatki śniegu spotykają się z krytyką ze strony wielu ludzi, w tym zarówno przedstawicieli innych pokoleń, jak i osób z tego samego pokolenia. Często zarzuca się, że jest to tylko kolejna forma uprzedzeń i dyskryminacji, a także że nie odzwierciedla ono złożoności ludzkiej natury i indywidualności każdej osoby.

Płatki śniegu mają swoje mocne strony

Pokolenie płatków śniegu

Warto natomiast podkreślić, że osoby z tego pokolenia mają liczne zalety. Oto ich mocne strony:

Wrażliwość społeczna

Przedstawiciele pokolenia płatków śniegu często wykazują wrażliwość na problemy społeczne i ekologiczne. Robią to zresztą z odwagą. Prowadzi to do aktywizmu i działań na rzecz zmiany. Mogą się bardziej angażować w działalność wolontariacką, crowdfunding i inne formy aktywności społecznej.

Emocjonalna inteligencja

Ze względu na to, że osoby z pokolenia płatków śniegu są często postrzegane jako wrażliwe, mogą wykazywać wysoki poziom emocjonalnej inteligencji. Mogą one lepiej rozumieć i zarządzać swoimi własnymi emocjami oraz zrozumieć emocje innych ludzi.

Kreatywność i innowacyjność

Pokolenie płatków śniegu dorastało w czasach szybkiego rozwoju technologicznego. Możliwe, że właśnie to pokolenie przyczyni się do kolejnych innowacji i zmian w przyszłości.

Łatwość w nawiązywaniu kontaktów

Dzięki mediom społecznościowym i technologiom komunikacyjnym, pokolenie płatków śniegu ma łatwość w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi z różnych części świata i tworzeniu społeczności online.

Różnorodność

Pokolenie płatków śniegu cechuje większa różnorodność i otwartość na różne kultury, style życia i wartości, niż wcześniejsze roczniki. Prowadzi to do większej tolerancji i zrozumienia dla innych grup ludzi, co jest ważne w coraz bardziej zglobalizowanym świecie.

Należy pamiętać, że te cechy nie dotyczą wszystkich osób z pokolenia płatków śniegu i nie oznaczają, że inne pokolenia nie mają tych zalet.

Każde pokolenie ma swoje unikalne cechy i wartości, a cechy te mogą różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak kultura, otoczenie i doświadczenia życiowe.

Total
0
Shares
_podobne artykuły