Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
platforma e-learningowa

Platforma e-learningowa – czy warto ją wdrożyć w firmie?

Ostatnia aktualizacja 9 lutego, 2022

Model pracy zdalnej upowszechnia się coraz bardziej. Na całym świecie już 16% firm pracuje w pełni zdalnie, a liczby będą się zwiększać. Firmy stają przed zadaniem usprawnienia i dostosowania wewnętrznych procesów i szkoleń, aby pracownicy zdalni mogli skorzystać z nich tak, jakby byli obecni na miejscu. Platforma e-learningowa jest idealnym rozwiązaniem wobec takiego trendu. Czym jest platforma e-learningowa? Dlaczego warto ją wdrożyć w firmie?

Czym jest platforma e-learningowa?

Platforma e-learningowa to aplikacja webowa, dzięki której możliwe jest prowadzenie zdalnego nauczania w szkołach oraz zdalne szkolenie pracowników. Wszystko odbywa się w ustrukturyzowanej formie. Osoba administrująca przyznaje odpowiednie dostępy do wybranych modułów ścieżki szkoleniowej oraz gromadzi informacje o wynikach, umożliwiające weryfikację zdobytej wiedzy.

Kursy na platformie e-learningowej mogą być wzbogacone o materiały audio i wideo oraz elementy grywalizacji. Uczestnik kursu rozwiązuje testy, quizy, ogląda i czyta materiały oraz coraz częściej wypełnia bardziej angażujące interaktywne zadania.

Sprawdź: Scrum Master

Korzyści z wdrożenia platformy e-learningowej

W ostatnich latach rynek e-learningu notował coraz szybsze wzrosty. Szacuje się, że w roku 2022 wzrośnie o ponad 240 miliardów dolarów.

Tak dynamiczny rozwój wynika z rosnącego postępu technologicznego oraz zmiany preferencji zarówno pracodawców, jak i pracowników.

Platforma e-learningowa to przede wszystkim duża oszczędność. Znika konieczność wynajmowania sali szkoleniowej oraz inne koszty wynikające z organizacji. Liczba uczestników jest znacznie mniej ograniczona niż w przypadku szkoleń stacjonarnych. Ponadto platformy e-learningowe dają lepszą możliwość śledzenia postępów. Dzięki wykorzystywaniu różnych form prezentowania treści, uzyskuje się lepsze wyniki w osiąganiu celów szkolenia – uczestnicy szybciej się uczą i bardziej się angażują.

E-learning to także dobry sposób na stworzenie spójnego standardu szkoleń, dzięki czemu można stworzyć konkretne ścieżki edukacyjne dla różnych grup pracowników.

Według statystyk Tech Jury 42% firm korzystających z e-learningu generuje większe dochody, co z pewnością jest konsekwencją polepszenia wydajności pracowników. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez American Heart Association, produktywność pracowników wzrosła o 15-25% dzięki korzystaniu z e-learningu.

Zobacz: Aparat polaroid

Podsumowanie

Statystyki wskazują na liczne korzyści dla przedsiębiorstw wynikające z wprowadzenia platform e-learningowych. Oszczędność czasu, zasobów finansowych, a także rosnąca produktywność to kluczowe aspekty wspomagające rozwój firm. Ostatnie wydarzenia na świecie również pokazały, że brak gotowości cyfrowej w czasie izolacji może nieść za sobą poważne straty. Warto już teraz zastanowić się nad optymalnym rozwiązaniem i wykorzystać potencjał wynikający z powyżej przytoczonych liczb.

Total
0
Shares
_podobne artykuły