Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
platne-darmowe-webinary-online

Płatne i darmowe webinary online

Ostatnia aktualizacja 26 lipca, 2022

W sieci coraz częściej zamieszczane są ogłoszenia, że prowadzone są płatne i darmowe webinary online. Nie wszyscy jednak wiedzą co to jest i czym się różni od wideokonferencji. Tłumaczymy czym one są, wskazujemy gdzie ich szukać i jakie wykorzystuje się do nich narzędzia.

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022. Dodatkowa treść – akapit o przygotowywaniu dobrego webinaru.

Czym są webinary?

Webinary (webinaria) są rodzajem szkoleń, jak również wykorzystuje się je do prezentacji marketingowych i biznesowych. Przypominają seminaria, ale prowadzone są przez internet przy pomocy technologii webcast. Wykorzystuje się do tego narzędzia (aplikacje) do wideokonferencji lub specjalne platformy przygotowane specjalnie do tego typu działań.

Ważne jest to, że komunikacja podczas webinarów jest dwustronna, czyli prowadzący mogą wciągać uczestników do dyskusji, zadawać im pytania i odwrotnie, uczestnicy także mogą pytać, włączać się do rozmowy.

Webinary zyskały na znaczeniu w czasie pandemii i lockdownów, gdyż można je uruchomić i prowadzić nawet z domu dla jednej, kilku lub nawet kilkuset odbiorców naraz. Odbiorcy także mogą w nich uczestniczyć wszędzie, gdzie tylko chcą. Co więcej, często ich tworzenie nie wymaga ogromnych nakładów finansowych, a jedynie potrzebne jest urządzenie z kamerą, internet umożliwiający transmisję wideo oraz aplikacja.

Aby wziąć udział w webinarze, trzeba dysponować urządzeniem typu komputer, laptop, tablet lub smartfon z dostępem do internetu i przeglądarką internetową lub specjalną aplikacją przeznaczoną do tego celu.

Podczas webinarów możliwe jest udostępnianie materiałów wideo, plików tekstowych, prezentacji, pulpitu komputera, na którym pokazuje się działanie aplikacji itp. Można też w nich uruchamiać ankiety, quizy, ćwiczenia, dzielić ludzi na podgrupy, uruchamiać czaty itp.

Możliwości obecnie stosowanych narzędzi są ogromne i ograniczone niejednokrotnie tylko opcją płatną lub darmową.

Sprawdź: Platforma e-learningowa – czy warto ją wdrożyć w firmie?

Płatne i darmowe webinary online – jak i gdzie ich szukać?

W sieci oferowane są płatne i darmowe webinary. Można szukać ich przez wyszukiwarkę, ale często trafi się na artykuły związane z webinarami, a nie na same szkolenia, czy prezentacje.

Najlepiej skorzystać ze stron i profili na platformach społecznościowych, które specjalizują się w gromadzeniu i prezentacji list z webinarami. Poniżej prezentujemy kilka przykładów takich miejsc.

Facebook jest kopalnią różnych grup, w których znajdziecie webinary na różne tematy:

Na Facebooku można też znaleźć miejsca, gdzie ogłaszane są webinary związane z IT, ale często są one grupami zamkniętymi. Można zgłaszać swoją chęć uczestnictwa w nich do administratorów. Dodatkowo ważne jest to, że zazwyczaj są to anglojęzyczne grupy i takie też webinary promują.

Poniżej prezentujemy kilka takich miejsc.

Zobacz: Podstawy C++ – jak je zdobyć?

Prowadzenie webinarów online – płatne i darmowe narzędzia i aplikacje

Aby stworzyć lub wziąć udział w webinarach online zazwyczaj trzeba skorzystać z narzędzia lub aplikacji. Uczestnicy mają nieco bardziej ułatwione zadanie, gdyż niejednokrotnie nie muszą korzystać z aplikacji, a jedynie połączyć się przez przeglądarkę internetową.

Niestety nie jest to regułą i bywa, że trzeba zainstalować aplikację na urządzeniu przenośnym lub stacjonarnym, założyć konto i zalogować się, a potem skonfigurować.

Poniżej zamieszczamy listę narzędzi i aplikacji służących zarówno do prowadzenia, jak i uczestnictwa w webinarach online.

Zobacz: Umiejętności Jutra – bezpłatny program Google i Szkoły Głównej Handlowej

Jak przygotować dobry webinar?

Aby przygotować dobry webinar, warto przestrzegać kilku zasad.

Organizując webinar, przekaż uczestnikom jasne zasady, które pozwolą wszystkim na prawidłowy i niczym niezakłócony odbiór. Poproś wszystkich o wyłączenie mikrofonów i ich używanie tylko, gdy zabierają głos lub są o coś pytani. Nic tak nie deprymuje i nie rozprasza uwagi, jak szepty, głosy, rozmowy, szczekanie psa, czy inne dźwięki dochodzące od uczestników. Dobrze, gdy platforma umożliwia ręczne wyciszenie dowolnego uczestnika. Dzięki temu łatwo można spacyfikować osobę przeszkadzającą, albo niegrzeszącą kulturą osobistą.

Prowadzący webinar powinien być schludnie ubrany i występować najlepiej na jednolitym tle. Powinien dysponować odpowiednim oświetleniem od przodu, zza kamery, aby był dobrze widoczny. On także powinien zadbać o to, aby do mikrofonu nie dochodziły żadne niepotrzebne i rozpraszające dźwięki. Najlepiej, gdy korzysta z mikrofonu kierunkowego. Kamera, z której korzysta, powinna być dobrej jakości i przechwytywać obraz w rozdzielczości co najmniej 1080p i 30-60 klatkach na sekundę.

Prowadzący powinien dobrze znać platformę, której używa. Musi znać co najmniej podstawowe jej możliwości i wcześniej przeprowadzić kilka prób, aby wiedzieć, jak zareagować na ewentualne problemy. Idealnie jest, gdy zapozna się także z zaawansowanymi opcjami, które mogą pomóc w organizacji dodatkowych akcji podczas webinaru. Może to pomóc uczestnikom w odbiorze i pokaże im, że prowadzący zna się na rzeczy.

Osoba prowadząca powinna być dobrze merytorycznie przygotowana do zajęć. Musi mieć przygotowane wszelkie materiały, pliki i linki. Powinny one być przygotowane starannie z dbałością o jakość treści oraz ich wygląd. Najlepiej, jeśli ma je także skopiowane w dodatkowym katalogu, na pendrajwie itp. Nadmiar nie zaszkodzi, a w przypadku uszkodzenia któregoś pliku zawsze będzie ten zapasowy. Oczywiście przed skopiowaniem należy sprawdzić, czy są to odpowiednie wersje, czy działają i wczytują się bez problemu.

Warto nagrywać całe wydarzenie, aby móc je potem udostępnić uczestnikom. Nie wszystko da się zapamiętać, a możliwość powrotu do ważnych kwestii jest dla wielu kluczowe. Informuj o tym fakcie uczestników, gdyż niektórzy mogą nie życzyć sobie wykorzystania ich wizerunku.

Total
0
Shares
_podobne artykuły