Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
platny-staz-w-it-jak-znalezc

Jak znaleźć płatny staż w IT?

Ostatnia aktualizacja 16 marca, 2023

Osoby studiujące na kierunkach związanych z informatyką zazwyczaj zamierzają szukać pracy w branży, ale zastanawiają się jak znaleźć płatny staż w IT. Praktyka w różnych działach w firmach z branży IT jest najlepszym sposobem na poznanie i wypróbowanie swoich umiejętności w realnych zadaniach. Jednakże warto poszukać płatnych staży, żeby prócz nauki wynieść z nich jeszcze korzyści materialne.

Sprawdź: Praca w IT, ale nie jako programista? Mamy trzy propozycje

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Płatny staż w IT dla studentów

Raport NIK dotyczący systemu kształcenia w szkołach wyższych nie jest dla nich pozytywny. Wynika z niego niezbicie, dlaczego plasują się one na odległych miejscach w światowych rankingach. Uczelnie w Polce stawiają nacisk w głównej mierze na wiedzę teoretyczną.

Problemem jest praktycznie sprawdzenie nabytej wiedzy. Często barierą jest brak odpowiednich narzędzi, których używa się w firmach, a które niejednokrotnie kosztują bajońskie sumy, na które nie stać uczelni. Nie ma jak poznać pracy w zespole, kontaktów z innymi działami potrzebnymi w firmach.

Marzy ci się kariera w IT?
Dołącz już teraz do No Fluff Squad. Liczne i atrakcyjne korzyści czekają!

Marzy ci się kariera w IT? Dołącz już teraz do No Fluff Squad. Liczne i atrakcyjne korzyści czekają!

Dlatego, gdy się chce po zdobyciu dyplomu rozpocząć karierę programisty lub informatyka warto znaleźć płatny staż dla studentów. Chodzi o taką praktykę, w której poznaje się działanie firmy jeszcze w trakcie studiów. Pozwala to nie tylko poznać mechanizmy działania firm, ale też zweryfikować to, czy dany kierunek studiów przygotuje faktycznie do pracy, którą chce się wykonywać. Kierunki można zmieniać, łączyć lub kontynuować naukę, zdobywając dodatkową wiedzę.

W internetowych agregatorach ogłoszeń można znaleźć wiele ogłoszeń, w których jest mowa o możliwości odbycia stażu. Warto jednak sprawdzić to nie tylko w samym ogłoszeniu. Trzeba zadzwonić lub skontaktować się osobiście z daną firmą, i dowiedzieć czy staż jest płatny.

Idealny czas na płatny staż

Obecnie, gdy wiele firm poszukuje programistów i informatyków, można znaleźć sporo ogłoszeń oferujących płatny staż w IT dla studentów. Firmy liczą na to, że jeśli dana osoba odbędzie u nich staż, przy którym zdobędzie nie tylko wiedzę praktyczną, ale też zarobi, w przyszłości zdecyduje się na pracę właśnie dla niej.

Płatny staż pozwoli zobaczyć działanie zespołów programistów, da możliwość pracy z różnymi narzędziami, poznać procesy tworzenia, wdrażania i aktualizacji oprogramowania.

Jeśli ktoś sprawdzi się podczas stażu, ma duże szanse otrzymać ofertę pracy, którą może rozpocząć zaraz po studiach. Płatny staż sprawi, że przychodząc do pracy, będzie już znał firmę, ludzi, procedury, oprogramowanie i styl działania.

Jak poznać, czy płatny staż jest wart poświęcenia mu czasu?

Płatny staż nie zawsze oznacza, że dana osoba prócz pieniędzy (jakie by one nie były), także odpowiednią dawkę wiedzy i nie zniechęci się do pracy w IT. Oto kilka porad, o co dopytać w sprawie stażu, zanim się na niego zdecydujecie:

  • W jakim wymiarze jest płatny staż – godziny pracy, zarobki.
  • Czy do opieki nad danym stażystą zostanie oddelegowana konkretna osoba, czy student będzie przekazywany z działu do działu, bez żadnej pomocy i wyznaczania zadań?
  • Co podczas stażu będzie robił student i czy będzie to dotyczyło jego kierunku studiów?
  • Czy dana firma może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem na rynku?
  • Czy dana firma zatrudnia osoby, które wcześniej odbywały tam staż? Warto z nimi porozmawiać.
  • Czy dana firma oferuje zatrudnienie po odbyciu stażu (nawet na pół etatu) lub po skończeniu studiów?
  • Czy wykonywane w ramach stażu prace znajdą swoje zastosowanie w prowadzonych projektach, czy do niczego nikomu nie są potrzebne?

Sprawdź: Płatne i darmowe webinary online

Jak wyglądają zarobki na początku kariery w IT?

Stażyści i juniorzy, którzy rozpoczynają swoją karierę w IT najliczniej wybierają Frontend. Z raportu No Fluff Jobs o kompetencjach w IT wynika, że stanowią aż 37,5-procentową grupę wśród respondentów. Niewiele mniej odnotowała kategoria Backend – 30,1% respondentów z grupy stażystów i juniorów rozpoczyna od tej ścieżki.

Jak się to przekłada na zarobki? Bezpłatny staż w IT wydaje się być w znacznej mniejszości. Tę opcję oznaczyło tylko 3,9% respondentów. Taki sam procent początkujących w branży to osoby zarabiające poniżej 2000 zł netto. 38,4% początkujących deklaruje zarobki mieszczące się w przedziale 2001-4000 zł netto, a 40,6% początkujących oznaczyło przedział 4001-6000 zł netto.

Popularność branży IT rośnie wraz z zapotrzebowaniem na nowych specjalistów. Początkujący kandydaci to często osoby, które próbują się dostać od razu na stanowisko juniorskie, a tych ofert nie brakuje. Przejrzyj najświeższe oferty dla juniorów w IT.

Gdzie szukać ogłoszeń stażowych?

Pierwszym i najbardziej oczywistym krokiem jest portal branżowy, gromadzący ogłoszenia z branży IT. Poniżej znajdziesz aktualne ogłoszenia opublikowane na No Fluff Jobs. Oprócz tego warto przeglądać bezpośrednio zakładki z karierą w interesujących nas firmach technologicznych – nie wszystkie ogłoszenia będą publikowane na job boardach.

Jeśli studiujesz, możesz także skontaktować się ze studenckim biurem karier, które może być pomocne także w trakcie przechodzenia procesu rekrutacji.

Targi pracy oraz eventy branżowe są również świetnym miejscem do szukania stażu. Po pierwsze, często podczas tych wydarzeń dostępne są oferty, których nie publikuje się nigdzie więcej. Po drugie, mamy szansę spotkać osoby zatrudnione w interesujących nas firmach i nawiązać kontakty, które mogą zaprocentować na przyszłość.

Total
360
Shares
_podobne artykuły