Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
platny-staz-w-it-jak-znalezc

Jak znaleźć płatny staż w IT?

Ostatnia aktualizacja 22 kwietnia, 2024

Osoby studiujące na kierunkach związanych z informatyką zazwyczaj zamierzają szukać pracy w branży, ale zastanawiają się jak znaleźć płatny staż w IT. Praktyka w różnych działach w firmach z branży IT jest najlepszym sposobem na poznanie i wypróbowanie swoich umiejętności w realnych zadaniach. Jednakże warto poszukać płatnych staży, żeby prócz nauki wynieść z nich jeszcze korzyści materialne.

Sprawdź: Praca w IT, ale nie jako programista? Mamy trzy propozycje

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Płatny staż w IT dla studentów

Raport NIK dotyczący systemu kształcenia w szkołach wyższych nie jest dla nich pozytywny. Wynika z niego niezbicie, dlaczego plasują się one na odległych miejscach w światowych rankingach. Uczelnie w Polce stawiają nacisk w głównej mierze na wiedzę teoretyczną.

Problemem jest praktycznie sprawdzenie nabytej wiedzy. Często barierą jest brak odpowiednich narzędzi, których używa się w firmach, a które niejednokrotnie kosztują bajońskie sumy, na które nie stać uczelni. Nie ma jak poznać pracy w zespole, kontaktów z innymi działami potrzebnymi w firmach.

Marzy ci się kariera w IT?
Dołącz już teraz do No Fluff Squad. Liczne i atrakcyjne korzyści czekają!

Marzy ci się kariera w IT? Dołącz już teraz do No Fluff Squad. Liczne i atrakcyjne korzyści czekają!

Dlatego, gdy się chce po zdobyciu dyplomu rozpocząć karierę programisty lub informatyka warto znaleźć płatny staż dla studentów. Chodzi o taką praktykę, w której poznaje się działanie firmy jeszcze w trakcie studiów. Pozwala to nie tylko poznać mechanizmy działania firm, ale też zweryfikować to, czy dany kierunek studiów przygotuje faktycznie do pracy, którą chce się wykonywać. Kierunki można zmieniać, łączyć lub kontynuować naukę, zdobywając dodatkową wiedzę.

W internetowych agregatorach ogłoszeń można znaleźć wiele ogłoszeń, w których jest mowa o możliwości odbycia stażu. Warto jednak sprawdzić to nie tylko w samym ogłoszeniu. Trzeba zadzwonić lub skontaktować się osobiście z daną firmą, i dowiedzieć czy staż jest płatny.

Idealny czas na płatny staż

Obecnie, gdy wiele firm poszukuje programistów i informatyków, można znaleźć sporo ogłoszeń oferujących płatny staż w IT dla studentów. Firmy liczą na to, że jeśli dana osoba odbędzie u nich staż, przy którym zdobędzie nie tylko wiedzę praktyczną, ale też zarobi, w przyszłości zdecyduje się na pracę właśnie dla niej.

Płatny staż pozwoli zobaczyć działanie zespołów programistów, da możliwość pracy z różnymi narzędziami, poznać procesy tworzenia, wdrażania i aktualizacji oprogramowania.

Jeśli ktoś sprawdzi się podczas stażu, ma duże szanse otrzymać ofertę pracy, którą może rozpocząć zaraz po studiach. Płatny staż sprawi, że przychodząc do pracy, będzie już znał firmę, ludzi, procedury, oprogramowanie i styl działania.

Jak poznać, czy płatny staż jest wart poświęcenia mu czasu?

Płatny staż nie zawsze oznacza, że dana osoba prócz pieniędzy (jakie by one nie były), także odpowiednią dawkę wiedzy i nie zniechęci się do pracy w IT. Oto kilka porad, o co dopytać w sprawie stażu, zanim się na niego zdecydujecie:

 • W jakim wymiarze jest płatny staż – godziny pracy, zarobki.
 • Czy do opieki nad danym stażystą zostanie oddelegowana konkretna osoba, czy student będzie przekazywany z działu do działu, bez żadnej pomocy i wyznaczania zadań?
 • Co podczas stażu będzie robił student i czy będzie to dotyczyło jego kierunku studiów?
 • Czy dana firma może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem na rynku?
 • Czy dana firma zatrudnia osoby, które wcześniej odbywały tam staż? Warto z nimi porozmawiać.
 • Czy dana firma oferuje zatrudnienie po odbyciu stażu (nawet na pół etatu) lub po skończeniu studiów?
 • Czy wykonywane w ramach stażu prace znajdą swoje zastosowanie w prowadzonych projektach, czy do niczego nikomu nie są potrzebne?

Sprawdź: Płatne i darmowe webinary online

Co można, a czego nie można oczekiwać podczas stażu

Prawa stażysty

 • Prawo do nauki i rozwoju: Stażysta ma prawo do zdobywania nowych umiejętności i wiedzy. Oczekuje się, że firma zapewni odpowiednie warunki do nauki, takie jak dostęp do narzędzi, materiałów czy wsparcie ze strony doświadczonych pracowników.
 • Prawo do wynagrodzenia w przypadku stażu płatnego: Jeżeli staż jest płatny, stażysta ma prawo do otrzymywania wynagrodzenia zgodnie z umową.
 • Prawo do opinii i świadectwa stażu: Po zakończeniu stażu, stażysta ma prawo do otrzymania pisemnej opinii o swojej pracy oraz świadectwa stażu, które może być przydatne w przyszłej karierze.

Obowiązki stażysty

 • Obowiązek wykonywania zadań: Stażysta jest zobowiązany do wykonywania zadań i projektów, które są mu przydzielane. Jest to kluczowe dla jego rozwoju oraz dla funkcjonowania firmy.
 • Obowiązek przestrzegania regulaminu i zasad firmy: Każdy stażysta musi przestrzegać wewnętrznych regulaminów i zasad, które obowiązują w firmie. Nieprzestrzeganie ich może skutkować zakończeniem stażu.
 • Obowiązek zachowania poufności: Wiele firm wymaga od stażystów podpisania klauzuli o zachowaniu poufności. Oznacza to, że stażysta nie może dzielić się informacjami na temat firmy czy projektów, nad którymi pracuje.

Jak wyglądają zarobki na początku kariery w IT?

Stażyści i juniorzy, którzy rozpoczynają swoją karierę w IT najliczniej wybierają Frontend. Z raportu No Fluff Jobs o kompetencjach w IT wynika, że stanowią aż 37,5-procentową grupę wśród respondentów. Niewiele mniej odnotowała kategoria Backend – 30,1% respondentów z grupy stażystów i juniorów rozpoczyna od tej ścieżki.

Jak się to przekłada na zarobki? Bezpłatny staż w IT wydaje się być w znacznej mniejszości. W raporcie z 2022 roku tę opcję oznaczyło tylko 3,9% respondentów. Taki sam procent początkujących w branży to osoby zarabiające poniżej 2000 zł netto. 38,4% początkujących deklaruje zarobki mieszczące się w przedziale 2001-4000 zł netto, a 40,6% początkujących oznaczyło przedział 4001-6000 zł netto.

Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku? Na No Fluff Jobs widełki dla stażystów zaczynają się od 4 000 zł brutto, które oferuje EPAM Systems na Java Summer Internship. Ta sama firma oferuje jeszcze atrakcyjniejsze wynagrodzenia dla stażystów w takich dziedzinach jak Project Management, QA czy Fullstack.

Ponad 5 800 zł brutto mogą zarobić stażyści w firmie Apius Technologies S.A. na stanowiskach takich jak Network Security Intern czy OT Security Intern.

Szczególnie wyróżnia się oferta stażu wakacyjnego od Air Space Intelligence kierowana do studentów ostatnich lat studiów informatycznych i pokrewnych. Firma proponuje aż 9 400 zł brutto.

Gdzie szukać ogłoszeń stażowych?

Pierwszym i najbardziej oczywistym krokiem jest portal branżowy, gromadzący ogłoszenia z branży IT. Poniżej znajdziesz aktualne ogłoszenia opublikowane na No Fluff Jobs. Oprócz tego warto przeglądać bezpośrednio zakładki z karierą w interesujących nas firmach technologicznych – nie wszystkie ogłoszenia będą publikowane na job boardach.

Jeśli studiujesz, możesz także skontaktować się ze studenckim biurem karier, które może być pomocne także w trakcie przechodzenia procesu rekrutacji.

Targi pracy oraz eventy branżowe są również świetnym miejscem do szukania stażu. Po pierwsze, często podczas tych wydarzeń dostępne są oferty, których nie publikuje się nigdzie więcej. Po drugie, mamy szansę spotkać osoby zatrudnione w interesujących nas firmach i nawiązać kontakty, które mogą zaprocentować na przyszłość.

Total
0
Shares
_podobne artykuły