Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Pomysł na zdjęcie profilowe jest równie ważny co jego wykonanie

Pomysł na zdjęcie profilowe. Jak wybrać idealne zdjęcie na Facebooka

Ostatnia aktualizacja 2 lutego, 2024

Selfie dla niektórych osób są elementem ich wizerunku w internecie. Dlatego dobry pomysł na zdjęcie profilowe bywa kluczem do sukcesu w postaci zdobytych reakcji na Facebooku.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Triki jak zrobić dobre zdjęcie profilowe

Zanim zabierzesz się za wybieranie perfekcyjnego kadru, warto skupić się na uzyskaniu kilku świetnych zdjęć. Od czego zacząć? Bardzo istotny jest pomysł na zdjęcie profilowe oraz sprytne techniki.

Na zdjęciach profilowych na Facebooku przeważają twarze, bo taki jest ich cel. Chcemy wiedzieć, z kim rozmawiamy, a ludzie z natury skupiają się właśnie na twarzach. Dlatego zacznij od znalezienia swojego najlepszego profilu. Zrób kilka zdjęć testowych, które będziesz mógł porównać. Spróbuj pozować pod różnymi kątami, aby znaleźć najlepsze ujęcie.

Bardzo ważna jest perspektywa. Obiektyw aparatu lub smartfona powinien być na wysokości oczu. Nie używaj przedniej kamerki do selfie, tylko regularnego aparatu. Idealnie byłoby użyć opcji teleobiektywu i wykadrować zdjęcie, niemniej w smartfonach pogarsza to jakość obrazu.

Pomysł na zdjęcie profilowe to też ciekawe światło

Wykorzystaj odpowiednie światło. Najlepsze zdjęcia robione są przy naturalnym oświetleniu. Unikaj zaciemnionych miejsc lub zbyt ostrego światła słonecznego. Niemniej, czasem cienie rzucane przez rośliny lub inne elementy mogą stworzyć piękne i kreatywne kompozycje doskonałe na Facebooka.

Ustaw właściwe parametry i opcje. Sprawdź, czy ustawienia twojego aparatu lub telefonu są odpowiednie. Możesz skorzystać z automatycznych ustawień, ale warto też eksperymentować z opcjami manualnymi, takimi jak ISO, czas naświetlania czy wartość przysłony.

Wizerunek zgodny z twoją wizją

Postaw na odpowiedni strój i styl. Wybierz coś, co ci odpowiada i reprezentuje cię najlepiej. Jeśli masz czuć się nieswojo w wyszukanej stylizacji, odpuść i ubierz to, w czym możesz swobodnie pozować.

Pamiętaj, żeby unikać kadrów, na których jesteś zbyt daleko lub zbyt blisko kamery. Wybierz zdjęcie, na którym jesteś w centralnej części kadru. Awatary na Facebooku są naprawdę niewielkie, dlatego im lepiej będzie widoczna twoja twarz, tym bardziej rozpoznawalny będziesz.

Jak zmienić lub usunąć zdjęcie na Facebooku — przeczytaj tutaj

Zdjęcie grupowe może być mylące, a ludzie trudni do rozpoznania. Nie staraj się kadrować i wycinać swojej sylwetki, bo wygląda to nienaturalnie. Jeśli bardzo lubisz tę fotografię, może dodaj ją jako zdjęcie w tle, albo post na Facebooku?

Pomysł na zdjęcie profilowe to ciekawe światło, cienie i stylizacja
Pomysł na zdjęcie profilowe to ciekawe światło, cienie i stylizacja / Fot. Dean Drobot, shutterstock.com

Jeszcze kilka wskazówek i pomysłów na profilowe

Jeśli masz już dobry pomysł na zdjęcie profilowe, skup się na jego najlepszym wykonaniu. Im więcej udanych fotografii, tym większy wybór. Upewnij się, że zdjęcie jest wyraźne. Uważaj na tło i wybierz takie, które nie jest zbyt rozpraszające i na którym nie ma przypadkowych elementów. Ostrość powinna padać tylko na twoją twarz (najlepiej oczy).

Na koniec zedytuj zdjęcie, jeśli masz taką potrzebę. Możesz skorzystać z różnych narzędzi do obróbki zdjęć, takich wbudowane aplikacje na smartfonach lub darmowe programy online. Jeśli lubisz wyzwania albo masz w tym doświadczenie, wybierz programy z pakietu Adobe. Popraw kontrast, jasność, balans bieli, nasycenie kolorów lub wyostrz obraz.

Zdjęcie profilowe a marka osobista

Zdjęcie profilowe odgrywa ważną rolę w budowaniu oraz utrzymaniu marki osobistej w internecie, ponieważ często stanowi pierwszy punkt kontaktu z innymi użytkownikami w sieci.

Dobre zdjęcie profilowe może przyciągnąć uwagę, wywołać pozytywne pierwsze wrażenie oraz pomóc w komunikowaniu aspektów Twojej osobowości lub profesjonalizmu. Aby dostosować zdjęcie do swoich celów zawodowych lub osobistych, warto zastanowić się nad tym, co chcesz przekazać i jak chcesz być postrzegany.

Na przykład, profesjonalne zdjęcie w stroju biznesowym może być idealne dla profilu zawodowego na LinkedIn, podczas gdy bardziej swobodne i autentyczne zdjęcie może lepiej oddawać Twoją osobowość na Facebooku czy Instagramie. Ważne jest, aby zdjęcie było aktualne, wysokiej jakości i odzwierciedlało Twój profesjonalizm lub indywidualny styl, co przyczyni się do wzmocnienia Twojej marki osobistej w oczach obserwujących.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Total
0
Shares
_podobne artykuły