Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
protokół rdp

Praca na pulpitach zdalnych a protokół RDP

Ostatnia aktualizacja 30 maja, 2023

Praca na pulpitach zdalnych stała się nieodłącznym elementem wykonywania obowiązków w zespołach rozproszonych oraz firmach oferujących przede wszystkim pracę zdalną. Wobec upowszechnienia takiego trybu pracy i coraz większej digitalizacji, zdolność do efektywnego wykorzystania zasobów informatycznych z dowolnego miejsca na świecie jest kluczowa. Dla przykładu, protokół RDP umożliwia nie tylko dostęp do zasobów, ale także pełną kontrolę zdalną nad komputerem. Do czego konkretnie może się to przydać? Czy istnieją niebezpieczeństwa związane z takim trybem pracy? O tym przeczytasz poniżej.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Systemy rozproszone – do czego się je wykorzystuje?

Charakterystyka protokołu RDP

RDP to skrót od nazwy Remote Desktop Protocol. Jest to protokół opracowany przez Microsoft, który pozwala użytkownikom na zdalne łączenie się i kontrolowanie innego komputera przez sieć.

Przy użyciu RDP użytkownik może zdalnie uruchomić sesję na komputerze docelowym, mając dostęp do jego pulpitów, plików, aplikacji, a nawet drukarek. To sprawia, że RDP jest niezwykle użytecznym narzędziem m.in. podczas zarządzania systemami, wsparcia techniczne, czy pracy zdalnej.

Potencjalne luki w bezpieczeństwie RDP

Chociaż protokół RDP jest szyfrowany, to nie jest całkowicie pozbawiony luk w bezpieczeństwie. Różne formy ataków i błędy konfiguracji mogą prowadzić do poważnych naruszeń, np. kradzieży danych lub przejęcia kontroli nad systemem.

Jednym z przykładów są ataki typu “man-in-the-middle”, w których atakujący potrafi przechwycić i potencjalnie modyfikować dane przesyłane między dwiema stronami. W przypadku RDP taki atak mógłby pozwolić na przechwycenie sesji, co dawałoby atakującemu dostęp do zdalnego systemu.

Inny typ ataku określa się jako “brute force”. W tym przypadku atakujący próbuje odgadnąć hasło do systemu poprzez systematyczne próbowanie wszystkich możliwych kombinacji. W kontekście protokołu RDP, gdzie hasła są często jedynym wymaganym środkiem uwierzytelniania, ataki te mogą być szczególnie skuteczne.

Oprócz tego RDP cechuje się podatnością na błędy w implementacji. W przeszłości takie błędy pozwoliły na zdalne uruchamianie kodu, co dawało atakującym pełną kontrolę nad systemem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod filmem wideo:

Zabezpieczenia protokołu RDP

Znając możliwe zagrożenia, można podjąć kroki zaradcze, aby możliwie jak najbardziej zminimalizować ryzyko przejęcia systemu. Warto wdrożyć:

  • Stosowanie silnych haseł
  • Wprowadzenie dwuetapowej weryfikacji
  • Korzystanie z połączeń VPN
  • Regularne aktualizacje oprogramowania
  • Zablokowanie niepotrzebnych portów
  • Limitowanie liczby prób logowania
  • Monitorowanie aktywności

Czytaj także:

Metoda POST i walidacja REST API

Efekt 3D – jak go uzyskać w Illustratorze?

Jak zwolnić miejsce na dysku – czujnik pamięci

Wymagania niefunkcjonalne – czym są?

Bug – co to takiego? Zostań pantesterem

Total
0
Shares
_podobne artykuły