Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
prawo do naprawy

Prawo do naprawy staje się nowym europejskim trendem

Ostatnia aktualizacja 30 marca, 2022

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do konieczności kupowania nowych urządzeń z powodu trudności w ich naprawie albo braku dostępu części zamiennych. Planowane postarzanie produktu to strategia wielu producentów urządzeń RTV i AGD. Na szczęście pojawiają się inicjatywy walczące z takimi praktykami. Prawo do naprawy urządzeń elektronicznych staje się nowym europejskim trendem.

Z uwagi na postępujące zmiany klimatyczne musimy dążyć do zatrzymania szkodliwego procederu, napędzającego nadmierną eksploatację zasobów Ziemi oraz ograniczenia emisji CO2.

W ciągu ostatnich pięciu lat ilość globalnie pozyskiwanych surowców wzrosła. Szacunki według Circularity Gap Report 2022 wskazują, że był to skok z 90 do 101 gigaton rocznie. Złą informacją jest także to, że tylko 8,6% surowców jest wykorzystywanych ponownie.

Kampania Prawo do Naprawy powstała, aby sprzeciwiać się praktykom producentów elektroniki, którzy celowo postarzają produkt lub uniemożliwiają szybką i łatwą naprawę, konstruując urządzenia bez wymiennych elementów. Elektrośmieci stanowią dzisiaj duży problem, a wiele sprzętów mogłoby nadal z powodzeniem działać.

Badanie Kantar przeprowadzone dla Swappie w 2021 roku wykazało, że 87% Polaków wymienia telefon na nowy maksymalnie po trzech latach od jego zakupu. Najszybciej zużywającym się elementem są baterie, których w wielu modelach nie można już łatwo wymienić. Uszkodzeniom i przepaleniom ulegają także ekrany.

Zobacz: Astrofotograf wykonał zdjęcie spaceru astronautów

Zmiany w prawie europejskim

Right to Repair w ciągu niecałych trzech lat zrzeszyła 80 organizacji z 16 krajów, przyczyniając się do zmian w prawie europejskim, które dotyczy niektórych urządzeń elektronicznych.

Wiosną 2021 roku Unia Europejska stworzyła przepisy dotyczące dostępności wymiennych części dla dużej elektroniki. Chodzi głównie o lodówki, zmywarki, pralki i telewizory. Części zamienne muszą być dostępne przez przynajmniej 7-10 lat od wprowadzenia danego sprzętu na rynek.

Na ten moment dużym problemem są smartfony – zmiany nie objęły tych urządzeń. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny szacuje, że w samej Europie przetrzymujemy w domach ponad 700 milionów smartfonów.

Sprawdź: Dyson prezentuje słuchawki, które oczyszczają powietrze

Swappie w Right to Repair

Swappie to europejska platforma umożliwiająca odnawianie i sprzedaż iPhone’ów. W lutym 2022 roku dołączyła do kampanii Prawo do Naprawy. Korzystając z platformy zyskujemy 12-miesięczną gwarancję oraz darmowy zwrot.

Total
0
Shares
_podobne artykuły