Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
problem z whatsapp

Problem z WhatsApp. Bank myślał, że nikt się nie dowie

Ostatnia aktualizacja 18 lipca, 2022

Morgan Stanley, jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie, ma problem z WhatsApp.

Bank został ukarany grzywną w wysokości 200 mln dolarów za to, że wykorzystał WhatsApp w niewłaściwy sposób.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Rząd USA skrytykował bank za prowadzenie działalności na prywatnych urządzeniach, z których pracownicy banku wykorzystywali WhatsApp do komunikacji. “To używanie niezatwierdzonych urządzeń osobistych oraz nieodpowiednie prowadzenie dokumentacji” – czytamy w raporcie SEC (United States Securities and Exchange), czyli Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Problem z WhatsApp ogromnego banku

Informacje o tym, że pracownicy Morgan Stanley wykorzystywali komunikator WhatsApp wyszły na jaw dopiero w kwartalnym raporcie banku. SEC stwierdziło, że dyrektorzy zarządzający i starsi menedżerowie uniknęli kontroli regulacyjnej, używając WhatsApp lub osobistych adresów e-mail do komunikacji biznesowej. Co było przedmiotem komunikacji? Tego nie podano.

Sprawdź: Przebranżowienie na IT

Gary Gensler, przewodniczący SEC, podał, że “komunikacja powinna być odpowiednio rejestrowana i nie może być prowadzona poza oficjalnymi kanałami w celu uniknięcia nadzoru rynkowego”.

Financial Times informuje już, że co najmniej dwie osoby z Moran Stanley stracą przez to pracę:

Podobną grzywną ukarano również JP Morgan, holding finansowy, który też używał WhatsAppa do komunikacji służbowej.

SEC obawia się, że finansiści mogli ustalać w ten sposób różne transakcje, a same wiadomości później usuwali. W rezultacie trudno później ustalać odpowiedzialność za działania.

Wymagana przejrzystość

Oprócz tego zapowiedziano, że działacze na rzecz transparentności wszczęli już postępowania prawne przeciwko instytucjom finansowym. Twierdzą, że ich działania były “niezgodne z prawem” i “niedemokratyczne”.

Zobacz: JavaScript podstawy

“Ogromne sumy publicznych pieniędzy przechodzą przez ręce po transakcjach zleconych, w całości lub w części, tymi niemożliwymi do wyśledzenia kanałami” – twierdzi organizacja Good Law Project, która wniosła sprawę. “Takie aktywności utrudniają lub uniemożliwiają urzędnikom służby cywilnej działanie jako właściwy zarządca publicznych pieniędzy. Stanowią one poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”.

Tego typu doniesienia są tylko kolejnym dowodem na to, że rynek jest w pilnej potrzebie zatrudniania specjalistów ds. bezpieczeństwa i prywatności danych. Potrzebni są też analitycy.

Total
0
Shares
_podobne artykuły